Vianočné prípravy s trikom, ktorý funguje v každej rodine. „Deti si začnú uvedomovať dôležitosť prispievania k chodu domácnosti“ (PSYCHOLOGIČKA)

  • Vianoce nemusia byť o strese.
  • Zapojenie celej rodiny do príprav prináša radosť, posilňuje rodinné putá a učí deti zodpovednosti.
Vianoce bez stresu
  • Vianoce nemusia byť o strese.
  • Zapojenie celej rodiny do príprav prináša radosť, posilňuje rodinné putá a učí deti zodpovednosti.

Vianoce, sviatky radosti a pokoja. No isto, najmä keď stojíš v zápche pred obchodom a dúfaš, že ti niekto nevykúpi posledné údené. V hlave ti víri, čo všetko ešte doma potrebuješ dokončiť. Z vianočného pečenia medovníčkov, upratovania či zdobenia stromčeka sú razom instantný stres a nervozita. Mnohí si vydýchneme, až keď sa začne slávnostne večerať. No nemusí to tak byť.

Nemali by totiž byť o dokonalosti, ale o spoločných momentoch s blízkymi. Ak však chceme vianočnému stresu predísť čo najlepšie, zapojiť do príprav by sme mali všetkých členov domácnosti – od najstarších po najmladších. Zapojenie detí do takýchto príprav môže mať naozaj veľké množstvo benefitov – okrem toho, že stromček môžeš mať ozdobený bez práce.

O tých nám porozprávala aj skúsená psychologička Mgr. Alexandra Matejková, ktorá sa špecializuje na prácu s deťmi. Nechaj sa inšpirovať, prečítaj si článok a vydýchni si na chvíľu od stresu s nami. Čo ty vieš? Možno nájdeš aj inšpiráciu, ako stres minimalizovať počas celých sviatkov.

Tvorba spomienok na prvom mieste

Vianoce sú naozaj obdobie plné stretnutí. Stretávame sa s blízkymi, ktorých sme pre bežné povinnosti často nevideli aj mesiace. „Sú obdobím, keď si vytvárame spoločné spomienky. Vianočné varenie, pečenie či zdobenie stromčeka sú aktivitami, vďaka ktorým sa podporujú spolupatričnosť aj súdržnosť celej rodiny,“ hovorí Alexandra. Slúžiť však podľa nej môžu aj na tvorbu a udržiavanie rodinných tradícií, ktoré robia tieto sviatky výnimočnými. Úplne ideálna situácia však nastáva, ak sa do chystania zapojí každý člen domácnosti.

Zapájanie celej domácnosti do vianočných príprav by podľa jej slov malo byť automatické. Napomôcť môže k tomu, aby sa nikto z kruhu blízkych necítil ukrivdene. Tichá domácnosť a hádky sú naozaj to posledné, čo si na Vianoce želáme. „Napríklad pre matku je menej vyčerpávajúce a frustrujúce, ak sa jednotliví členovia domácnosti podieľajú na rôznych prípravných aktivitách,“ hovorí Alexandra a zároveň dopĺňa, „zároveň aj pre dieťa je krajším zážitkom, ak môže tráviť svoj voľný čas s matkou, nielen v pozadí, kým matka pracuje na vytváraní vianočnej pohody pre ostatných.“

Zapojené deti, spokojná rodina

Zapojenie detí do chodu domácnosti ich môže dokonca aj pripraviť na neskorší život. „Posilňuje to ich sebavedomie, dôležitá je však pochvala,“ uvádza psychologička. Ďalej hovorí, že sa takto jednoduchým spôsobom učia aj zodpovednosti, plneniu povinností a dodržiavaniu sľubov či záväzkov. „Dáme im pocit dôležitosti aj pevného postavenia v rodine a posilníme schopnosť spolupráce či práce v tíme,“ dodáva k dlhodobým benefitom pre deti.

Vianoce, zdobenie s deťmi
zdroj: Pexels.com/Nathan J Hilton

Mimoriadne dôležité je však deťom vysvetľovať, čo majú robiť, a prípadné omyly brať s nadhľadom – ide predsa o spoločný čas a budovanie spomienok, nie o preteky či umelecké výtvory. Niektoré činnosti dokonca rozvíjajú plnohodnotne aj jemnú motoriku: „Deti sa pri nich naučia použiť adekvátnu silu, precvičia si koordináciu oko – ruka a rozvíjajú si estetické cítenie aj kreativitu.“

Medzi tieto činnosti patria najmä:

  • navliekanie nitiek do ozdôb,
  • vaľkanie,
  • vykrajovanie,
  • presýpanie či prelievanie,
  • zdobenie cukroviniek.

Z detí sa vďaka tej správnej atmosfére, vybudovanej ich pomocou, aktivitami a povinnosťami môžu stať zodpovední jedinci s úctou k práci toho druhého. „Uvedomovať si začnú dôležitosť prispievania svojou troškou k chodu domácnosti. Naučia sa aj to, že povinnosti sa neurobia samy, priam naopak, že niekto musí prísť a venovať danej práci čas, aj keď sa mu nie vždy chce,“ hovorí o rozvoji detských osobností Alexandra. „Deti, ktoré sa pravidelne podieľajú na chode domácnosti, majú zároveň lepšiu schopnosť rozhodovania sa a následného vyriešenia problému,“ dopĺňa.

Technológie v službách rodiny

Veľkou výzvou súčasného moderného sveta je naďalej online priestor. V tejto súvislosti ide najmä o nezáujem detí o vianočné aktivity pre prioritizáciu času na obrazovkách. „Rodičom by som určite odporučila ohraničiť čas, ktorý môže dieťa stráviť na telefóne. Nemôžeme očakávať, že každé dieťa bude prirodzene schopne regulovať svoj čas na telefóne bez pravidiel a hraníc zadaných dospelým,“ hovorí o rizikách digitálnych vymožeností u detí psychologička. 

Výdobytky technológie môžeme efektívne podľa nej použiť skôr pri organizácii domácich prác. Zlúčime tak moderné výdobytky žiadané deťmi a adolescentmi s reálnym plnením povinností, ktoré môže tak byť pre deti viac odmeňujúce. „Organizácia povinností môže prebiehať využitím zdieľaných rodinných online kalendárov. Vytvoriť sa dá aj jednoduchý zoznam povinností namiesto tradičného, pripnutého na chladničke,“ tvrdí detská psychologička. „Nevidím v tom žiaden problém, skôr benefity. To však za podmienky, že tieto povinnosti včas splnia.“

Vianoce s deťmi, zdobenie stromčeka
zdroj: Pexels.com/Oleksandr P.

Vianoce očami detskej fantázie

Pri výbere aktivít, s ktorými môžu v domácnosti deti pomáhať, by sme mali podľa psychologičky zvážiť viaceré faktory. Obľubované aktivity totižto závisia do veľkej miery od veku, pohlavia, skúseností, ale aj atmosféry v domácnosti: „Efektívne je dovoliť dieťaťu rozhodnúť sa, s čím chce pomáhať.“

„Niektoré deti stimuluje miesenie cesta, iné vykrajovanie vianočného pečiva či ozdobovanie medovníčkov. Vo všeobecnosti sa však deti rady zapájajú pri výbere a výrobe vianočných dekorácií či samotnom dekorovaní,“ informuje odborníčka. Deťom by pri tom dovolila byť samostatnými: „Dekorovať by si podľa svojich špecifických predstáv mali aspoň svoju izbu.“

Netreba si však začať obhrýzať nechty, hneď ako začnú dekorovať mimo našich predstáv. „My dospelí máme tendenciu zdobiť ich symetrickejšie, farebne zladene. No to sú veci, na ktorých predovšetkým malým deťom nezáleží. Ony majú radosť zo spoločnej činnosti,“ informuje. 

Pri všetkých vianočných činnostiach v domácnosti psychologička motivuje rodičov a dospelých najmä k trpezlivosti. „Nebuďme vyvedení z miery, ak niečo nebude podľa našich predstáv. Ani my si z detstva nepamätáme, či bol stromček do detailov zladený a nazdobený. Pamätáme si len tú atmosféru, ktorá tieto tradície sprevádzala,“ uzatvára psychologička Mgr. Alexandra Matejková.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá