Bezpečnostný analytik Tarasovič: „Z histórie vieme, že Izrael nikdy nepodnikal dlhodobé operácie“
Pozvanie do relácie Zo zákulisia politiky prijal tentokrát Vladimír Tarasovič, skúsený expert na bezpečnostno-obrannú politiku.
Tarasovič, ktorý pôsobil ako riaditeľ kancelárie štátneho tajomníka na Ministerstve obrany a v rokoch 2015 – 2018 ako expert NATO v Gruzínsku, sa v relácii venoval aktuálnej situácii v Izraeli, ktorý čelí od októbra 2023 vojne s palestínskym extrémistickým hnutím Ham*s.
Toto hnutie zaútočilo na Izrael a spôsobilo stovky obetí.
Situácia sa nevyvíja prospešne pre mierový život
Hlavnou témou rozhovoru je situácia v Izraeli, teda izraelsko-palestínsky konflikt. Moderátor relácie Martin Čeliga sa hneď na úvod spýtal, čo je dôležité vedieť v súvislosti s aktuálnou situáciou.
„Dnes môžeme povedať, že situácia sa nevyvíja veľmi prospešne pre mierový život v pásme Gazy a na západnom brehu Jordánska, teda v častiach, ktoré voláme zjednodušene Palestína. Rokovania sú zatiaľ neúspešné a nedá sa očakávať, že by sa dosiahli ciele, ktoré sú veľmi rozdielne u ubidvoch strán. Izrael zrejme prikročí k tomu, že začne veľkú operáciu, ktorú už vlastne začal obsadením časti na egyptsko – palestínskom území,“ povedal v rozhovore s redaktorom Martinom Čeligom Vladimír Tarasovič.
Izrael podľa amerického ministra zahraničných vecí Antona Blinkena nemá jasný cieľ na ochranu civilistov v Rafahu. Americký minister zahraničia tiež ostro kritizoval izraelské kroky a varoval, že útok na mesto môže vyvolať povstanie. Podľa neho doterajšia taktika viedla k strašným stratám v radoch nevinných civilistov a nie k likvidácii lídrov Hama*u.
„Ciele obidvoch strán sú rozdelené a nedajú sa podľa môjho názoru vyriešiť. Pravdepodobne to bude pokračovať rozvíjaním toho, čo začali izraelské sily 5. mája. Všetko je o rétorike. Ak chce Biden pokračovať v prezidentskej funkcii, je do značnej miery odkázaný na voličov z ortodoxných židovských častí. Nemôže si dovoliť to riešiť striktným spôsobom.“
Vladimír Tarasovič: Je to neriešiteľné, točíme sa v kruhu
Expert na bezpečnostno-obrannú politiku tiež hovorí, že Izrael nie je štát, ktorý je vytrhnutý z kontextu. Bezpečnost Izraela a vyriešenie tejto situácie má vplyv na širokú oblasť. Tieto vyjadrenia počúva široké spektrum obecenstva, počnúc Iránom, Ruskom aj Čínou.
„Osobne si neviem predstaviť riešenie, ktoré by sa dalo urobiť rýchlo. Sú tam aj vojenské tlaky. Z každej strany.“
Biely dom tiež v súvislosti s operáciou v Rafahu hovorí, že to nebude znamenať porážku Hama*u. Napriek tomu, že Izrael vyvíja na palestínske hnutie značný tlak, Američania hovoria, že sa to dá spraviť lepšími spôsobmi ako akciou, ktorá významne ohrozí civilistov.
„Počul som aj tvrdenia Američanov, ktoré hovoria, že je veľmi ťažko vyriešiť túto situáciu iným spôsobom.“
Odborník hovorí, že „podstata problému, prečo Izrael nechce prijať prímerie, je to, že ak je požiadavka Ham*su, áno, bude prímerie, prepustíme rukojemníkov, ale len ak príjme Izrael nekonečné prímerie. Lebo prímeria nie sú garantované, sú na dohode dvoch strán, na nejakú dobu, na vyvedenie zranených ľudí. Preto je tam problém, že sa nedokážu dohodnúť. Je to neriešiteľné, stále sa točíme v kruhu.“
V článku sa dozvieš:
- Ako hodnotí Vladimír Tarasovič vojnu medzi Izraelom a militantnou organizáciou v Pásme Gazy
- Či sú v tomto konflikte dôležité aj prezidentské voľby v USA
- Či očakáva, že v nasledujúcich dňoch Izrael napadne aj mesto Rafah na juhu Pásma Gazy
- Ako ovplyvňuje tento konflikt iné krajiny?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.