„Možno má vysoké IQ, ale EQ má na bode mrazu,“ Chmelár študentovi Simonovi. /SNKZ#226
Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 15. januára 2025, ti naši moderátori Diana a Albert prinášajú Správy, na ktorých záleží. Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.
Správy, na ktorých záleží
Na domácej politickej scéne vyvolal rozruch incident počas oceňovania študentov v Prezidentskom paláci, keď matematik Simon Omaník odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Svoje gesto, sprevádzané žlto-modrou stuhou, vysvetlil nesúhlasom s prezidentovou politikou, čo vyvolalo ostré reakcie politikov.
Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati a hnutie Slovensko spoločne oznámili iniciatívu na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica, motivovanú obavou o demokratické hodnoty a smerovanie Slovenska v EÚ a NATO. Opozícia kritizuje vládu za príklon k autoritárskym režimom, ignorovanie bezpečnostnej politiky, neriešenie zdražovania a chaos v zdravotníctve, pričom už zbiera podpisy na podanie návrhu do parlamentu.
Slovensko hľadá riešenia na zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu, pričom sa zvažujú alternatívy ako azerbajdžanský plyn, dodávky z Uzbekistanu či ruský plyn na ukrajinských hraniciach. Medzitým Rusko oznámilo útok dronmi na plynovod TurkStream, čo spôsobilo prudký nárast cien plynu na európskom trhu nad 47 eur za megawatthodinu.
Martin Hojsík vyzýva vládu, aby SPP podal žalobu na Gazprom za nedodržanie zmluvných dodávok plynu do Veľkých Kapušian, čím by štát mohol získať odškodné v stovkách miliónov eur. Progresívne Slovensko zdôrazňuje, že za prerušenie dodávok nesie zodpovednosť Rusko, pričom vláda podľa nich zanedbala prípravu na avizované ukončenie tranzitnej zmluvy.
Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku odmietol Mikuláš Černák vypovedať v prípade obvineného Róberta Lališa. Černák, ktorý predtým poskytol podrobné svedectvo, svoje mlčanie odôvodnil obavami z trestného stíhania a časovým odstupom dvadsiatich siedmich rokov.
U nás doma
Slovensko bolo súčasťou medzinárodnej akcie „Plyšák,“ zameranej na prevádzačstvo a ekonomickú kriminalitu. Akcia prebiehala v piatich krajinách vrátane Nemecka a Bulharska. Polícia v Prešovskom kraji zaistila dokumenty a elektronické zariadenia, pričom vyšetrovanie sa zameriava na daňové podvody a neoprávnené zamestnávanie.
Slovenské pekárne by dokázali bez problémov pokryť dopyt po pečive, no obchodné reťazce uprednostňujú zahraničných dodávateľov, čo zvyšuje emisie CO2 z prepravy. Slovenský zväz pekárov preto plánuje presadiť povinné označovanie krajiny pôvodu pekárenských výrobkov.
Bratislavská prokuratúra obžalovala internetových tvorcov Martina Daňa a Rudolfa Vaského za urážky známych osobností v ich relácii, pričom im hrozí až trojročné väzenie. Prípad má aj finančné pozadie, keďže Daňovi pravidelne poskytoval podporu Marian Kočner, a Vaský už mal predtým problémy so zákonom.
Aké správy priniesli udalosti za hranicami Slovenska?
Na Blízkom východe sa rysuje diplomatický prelom. Izrael a Ham*s sú blízko k dohode o prímerí a prepustení 33 rukojemníkov, prevažne žien, detí a starších ľudí. Súčasťou dohody, ktorú sprostredkováva Katar, je aj 42-dňové prímerie, no stále pretrvávajú spory o bezpečnostnú zónu medzi Gazou a Egyptom.
TikTok v USA čelí hrozbe zákazu, ak do 19. januára nezmení majiteľa, kvôli obavám z čínskeho vplyvu na národnú bezpečnosť. Medzi možnosťami sa objavuje predaj Elonu Muskovi. TikTok však tieto správy popiera, pričom prípadný zákaz by zasiahol používateľov aj tvorcov obsahu.
Bitcoin a reality
Kryptomeny sa blížia k vrcholu rastového cyklu. Analytici upozorňujú na varovné signály, ako je zvýšený záujem investorov a vyberanie ziskov veľkými hráčmi. Experti odporúčajú opatrnosť, diverzifikáciu portfólia a stanovenie jasnej stratégie výstupu. Metóda Dollar-cost Averaging môže pomôcť znížiť riziko pri vysokej volatilite trhu.
Kúpa vlastného bývania je pre Slovákov čoraz náročnejšia. Priemerný Slovák potrebuje až 227 mesačných výplat na kúpu domu, čo je približne 24 rokov sporenia. Napriek tomu, že Slovensko patrí k európskej špičke v bývaní vo vlastnej nehnuteľnosti, situáciu komplikuje vysoká cena nehnuteľností a nedávny hackerský útok na kataster.
Realitný trh na Slovensku v roku 2025 bude čeliť rastu cien nehnuteľností, najprv novostavby a následne aj staršie byty. Dôvodom sú vysoké ceny stavebných materiálov, práce a zvýšenie DPH o tri percentá. Dopyt po vlastnom bývaní zostáva silný, čo vedie k rekordným nájmom v Bratislave. Nájomné byty môžu v tomto roku zdražieť o 5 až 10 percent. Okrem toho sa plánuje výstavba štátnych nájomných bytov, pričom Košice plánujú postaviť 5 600 bytov do desiatich rokov.