Korčok: Moje pôsobenie v politike prichádza do úvahy len v strane. Vlastné hnutie nezakladám
Pod Tlakom: Ivan Korčok
V relácii Pod tlakom sa ocitol bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok. Rozprávali sme sa o jeho názoroch na súčasnú politickú situáciu na Slovensku a jeho možné budúce pôsobenie v politike. Korčok aktuálne rozbieha Letnú diplomatickú školu, ktorá mu zaberá najviac času. Na jej prevádzku zháňa peniaze aj od sponzorov.
V debate preberáme súčasnú zahraničnú politiku vlády: „Neevidujem aktívnu diplomaciu, myslím si, že sme suverénne bezvýznamní.“ Korčok to porovnáva so svojím pôsobením v diplomacii. „Ja som robil tiež politiku štyroch svetových strán, ale musíte vedieť, kde je sever,“ tvrdí. Podľa Korčoka slovenskí diplomati odchádzajú zo služby. Kritizuje aj koniec bývalého kancelára prezidentky Metoda Špačeka, ktorý naznačoval, že za tým môže byť jeho homose*uálna orientácia.
Nosným bodom rozhovoru je Korčokova budúcnosť. „Moje budúce pôsobenie v politike prichádza do úvahy len v straníckom spektre. Beriem si ešte čas, voľby sú o tri roky,“ odhaľuje Korčok. Pôvodne hovoril, že svoje rozhodnutie o tom, či bude pokračovať, oznámi po európskych voľbách. Tie prebehli, ale nový deadline dávať nechce. Takmer isté je, že nezaloží vlastnú stranu s odôvodnením, že nepovažuje za nevyhnutné „venovať energiu na budovanie ďalšieho subjektu“.
V rámci svojich politických plánov Korčok spomenul stretnutia s Michalom Šimečkom, Branislavom Gröhlingom a Jaroslavom Naďom, pričom poznamenal, že bude v týchto schôdzkach pokračovať. „Evidujem, že Michal Šimečka vidí, že PS má potenciál, širší záber. Ten je možný, z môjho pohľadu, keď to bude viac stredová strana,“ uviedol.
Korčok sa tiež venoval výsledkom volieb do Európskeho parlamentu, ktoré podľa neho ukázali, že „sa dajú vyhrať voľby s proeurópskym nastavením“. Poukázal aj na problémy v súčasnej vláde, ktorá podľa neho skáče, „ako SNS píska“, a ktorá sa správa, „akoby jej patrila celá krajina“ aj so štyrmi hlasmi väčšiny v parlamente. Korčok vidí šancu na normálnu politiku, ktorá by posunula Slovensko dopredu, pretože „naša krajina upadá“.
Korčok tiež vyjadril svoje sklamanie nad prvými politickými krokmi nového prezidenta Petra Pellegriniho. Ten podľa neho obchodoval s pozíciami Smeru a Hlasu v Bruseli: „Zaskočilo ma, že sa to prejavilo aj v zahraničnej politike – prísť na samit a na hulváta to tam povedať, to sa nerobí. Zdalo sa mi neprístojné, aby hlava štátu lobovala natvrdo za stranícke záujmy.“ Kritizoval aj rušenie RTVS, čo považuje za „smutnú kapitolu slovenskej demokracie“.
Mnohým Slovákom zostal v hlavách obraz Korčoka po prehratých voľbách na prezidenta, keď hovoril, že vláde nezabudne drsnú kampaň proti nemu. Spravil by niečo inak? „Nezabudnem to, že za 10 dní zo mňa urobili kandidáta vojny a potenciálneho vraha detí, ktoré budem posielať na Ukrajinu.“
Pre viac zaujímavých videí sleduj UP TV.