Predseda parlamentu môže pokojne spávať, prokurátor mu zastavil stíhanie za korupciu /SNKZ #142

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 11. septembra, ti naši moderátori Diana a Albert prinášajú Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Podpredseda parlamentu Peter Žiga za Hlas-SD už nie je stíhaný. Prokurátor jeho stíhanie za korupciu v prípade úplatku pre sudkyňu Najvyššieho súdu zastavil pre premlčanie.

RTVS, ako si ju poznal, je už minulosťou. Od júna máme na Slovensku STVR, ktorej šéfuje dočasný generálny riaditeľ Igor Slanina. Napriek tomu, že ubehlo už pár mesiacov, na internetovom portáli stále vidíme pred logom len prázdne červené okienko.

Kroky, ktoré podniká ministerka kultúry, majú dopad na kultúru aj medzinárodnej rovine. Podľa informácií, ktoré má Denník SME, sa obeťou stal aj Verdiho Maškarný bál, ktorý sa mal konať v Slovenskom národnom divadle (SND). Medzinárodní tvorcovia totiž mali odstúpiť od tvorby podujatia práve pre počínanie Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).

Na povrch vyšla informácia, podľa ktorej by prezidentovi Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu mohla hroziť obrovská pokuta. Objavil sa totiž v reklame aj so svojím psom Gerym. Šlo o platené „promo“ na Facebooku, zaplatilo si zaň výcvikové a hotelové centrum pre psov a prezident si niečo také nesmie dovoliť.

V utorok (10.9.) sa poslanci o 13:00 po parlamentných prázdninách vrátili späť do poslaneckých lavíc. Na programe 19. schôdze NR SR je viac ako 120 bodov. Parlament by mal okrem legislatívnych návrhov prerokovať aj opozičné návrhy na odvolanie ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) a ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).

Slovenské dôchodky sú v obrovskom ohrození. Druhý pilier, do ktorého si šetria takmer dva milióny Slovákov na svoju penziu, by mohol prísť o ďalšie peniaze. Dnes je to už dávno, čo začínal na úrovni 9 percent vymeriavacieho základu sporiteľa.

Vojna na Ukrajine priniesla do sveta armádnych technológií množstvo cenných prírastkov, zistení a odhalení. A dnes už vieme, že vojny ako také sa úplne zmenili. Útočí sa predovšetkým navádzanými bezpilotnými lietadlami, no veľkú rolu tu hrajú aj doslova len hračky, lietadlá na ovládanie a obyčajné kúsky, ktoré nájdeš aj v našich obchodoch.

Inštitút kultúrnej politiky je zrušený už tri týždne. Podľa ministerstva kultúry išlo o nevyhnutné zmeny vzhľadom na nariadenie vlády v súvislosti s potrebnou konsolidáciou verejných financií. Bývalý analytik Čas ale teraz pre Denník N hovorí, že ešte pred zrušením inštitútu mu mal Lukáš Machala hroziť Slovenskou informačnou službou (SIS).

Slovensko sa pripravuje na zavedenie nového varovného systému, ktorý má rýchlo upozorniť obyvateľov na blížiace sa nebezpečenstvá, ako sú povodne alebo požiare.

Košice hlásia veľký problém. Tamojší Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR potvrdil na Slovensku tri prípady osýpok naraz. Ide o osoby v košickej mestskej časti Šaca. Vážna nákaza sa vyskytuje u osôb vo veku 21 rokov, 2 roky a 1 rok.

Štát pripravuje nový varovný systém

Slovensko sa pripravuje na zavedenie nového varovného systému, ktorý má rýchlo upozorniť obyvateľov na blížiace sa nebezpečenstvá, ako sú povodne alebo požiare.

Ministerstvo vnútra plánuje spustiť proces verejného obstarávania do konca septembra, informoval o tom portál Teraz. Nový systém s názvom SK-Alert by mal prejsť testovaním začiatkom roka 2025.

SK-Alert bude rozšírením súčasných varovných systémov a obyvateľom bude posielať SMS správy s informáciami o nebezpečných situáciách. Ministerstvo vnútra uvádza, že nejde o náhradu tradičných varovných metód, ale o ich doplnenie a zlepšenie efektivity. Pôvodne mali systém spustiť v lete 2022, ale termín sa posunul.

Projekt SK-Alert bude financovaný najmä z európskych fondov. Predpokladané výdavky na jeho realizáciu dosahujú okolo 3,24 milióna eur. Väčšinu z týchto financií pokryje Program Slovensko pre obdobie 2021 – 2027.

Na zabezpečenie hladkého fungovania systému treba spolupracovať s viacerými inštitúciami. Najmä Ministerstvo dopravy a Výskumný ústav spojov v Banskej Bystrici sa venujú technickým normám pre jeho zavedenie. Cieľom je doručovať varovania na všetky mobilné zariadenia bez ohľadu na operačný systém.