Šutaj Eštok exkluzívne: Povedal som to aj pánovi Gašparovi. Myslím si, že je dobrý politik, no…
Startitup v novej epizóde Zo zákulisia politiky s Martinom Čeligom vyspovedal ministra vnútra a generálneho manažéra strany Hlas-SD Matúša Šutaja Eštoka. Šéf jedného z najdôležitejších rezortov odpovedal na otázky ohľadom blížiacich sa prezidentských volieb či koaličných partnerov. Servítku si pritom pred ústa nedával.
Podľa Eštoka by Pellegrini bol vynikajúcim prezidentom, a preto ho vyzýva, aby sa ujal tejto role a nenechal ju Ivanovi Korčokovi. Tradične slovenskí prezidenti nezastávajú členstvo v žiadnej politickej strane.
Príkladom z nedávnej minulosti je súčasná prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá opustila svoju stranu pred nástupom do úradu v roku 2019. Avšak Eštok argumentuje, že v modernom politickom prostredí môže byť prezident zároveň členom strany, ako je to v prípade amerického prezidenta Bidena alebo francúzskeho Macrona.
Šutaj Eštok priblížil aj situáciu okolo potenciálneho nástupcu Pellegriniho na čele strany Hlas. Spomína sa meno Denisy Sakovej, avšak minister upozorňuje, že na takéto predpovede je ešte priskoro, a zdôrazňuje schopnosti ostatných členov strany. „Máme šikovných kolegov v Hlase, či už pani Saková alebo pán Raši. Sú to schopní ľudia, ktorí si v politike odkrútili roky,“ vyzdvihol straníckych kolegov.
Šutaj Eštok tiež poukázal na významné úspechy Pellegriniho ako predsedu strany, ktorý dosiahol rekordný výsledok v politike.
Nepozdáva sa mu ani Danko, ani Gašpar
V slovenskej politickej scéne však momentálne panuje napätie medzi koaličnými partnermi, najmä medzi Hlasom a SNS. Andrej Danko z SNS kritizuje Pellegriniho prístup k politike a jeho osobný život, čo Eštok považuje za nevhodné a kontraproduktívne.
Eštok zdôrazňuje dôležitosť zamerania sa na prácu pre občanov a odmietnutie vnútrostraníckych konfliktov, ktoré by mohli viesť k chaotickému riadeniu vlády. „Ľudia chcú mať po vládach chaosu pokoj. Sme tu na to, aby sme pracovali pre ľudí, a neriešili žabomyšie spory. A už vôbec nie súkromie, to do politiky nepatrí,“ vyjadril sa šéf rezortu vnútra.
Šutaj Eštok neopomenul ani Tibora Gašpara zo Smeru a jeho potenciálne vymenovanie za šéfa SIS. Eštok nevidí Gašpara na tejto pozícii ako vhodného a radšej by ho videl pokračovať v politike.
„Povedal som to aj pánovi Gašparovi. Myslím si, že je dobrý politik, predseda branno-bezpečnostného výboru, bol by som veľmi rád, ak by sme v tejto našej spolupráci pokračovali. Nemyslím si, že je najlepšie robiť ako predchádzajúca vláda, ktorá kvôli Danielovi Lipšicovi menila zákon, aby sa neprokurátor mohol stať prokurátorom,“ vysvetlil.
Šutaj Eštok okrem toho reagoval na situáciu okolo facebookovej stránky polície „Hoaxy a podvody“, kde zdôrazňuje potrebu udržiavania apolitického charakteru policajných zdrojov. Podľa ministra sa totiž do jeho nástupu admini stránky hrali na „mierotvorcov“ a „robili politickú propagandu“.
Na záver sa minister Eštok vyjadril aj k plánom vlády týkajúcich sa rušenia špeciálnej prokuratúry a znižovania trestov za korupciu. Vysvetľuje, že tieto kroky sú súčasťou modernizácie trestného práva a sú porovnateľné s právnymi systémami v okolitých európskych krajinách.
Cieľom je vraj zabezpečiť, aby tresty za korupciu boli spravodlivé a primerané, čo však vyvoláva kritiku zo strany opozície a bývalého šéfa NAKA, Ľubomíra Daňka.
- Prenechajú Dankovi ministerské kreslá, aby prestal útočiť na Pellegriniho?
- Prečo nepripúšťa chybu v spore s elitnými vyšetrovateľmi NAKA Čurillovcami?
- Ako vysvetlil obžalovanému Tiborovi Gašparovi, že ho nechce vidieť na čele SIS?
- Vojna s bývalým adminom policajného Facebooku?
- Koľko ľudí na námestiach dokáže zachrániť špeciálnu prokuratúru?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.