„Takto spoznáš fejkový profil.“ Prezidentkin expert na sociálne siete otvorene o útokoch na Čaputovú
Nie je ničím nezvyčajným, že sociálnymi sieťami „pretečie“, najmä v predvolebnom období, množstvo dezinformácií, pochybných správ či rovno konšpiračných výmyslov. Podobnej vlne často čelí aj hlava štátu Zuzana Čaputová, do ktorej si internetoví trolovia vždy radi „kopnú“.
Startitup v čase predvolebného súboja o parlamentné mandáty vyspovedal odborníka na sociálne siete, ale aj hoaxy či dezinformácie Jakuba Godu.
Ten v súčasnosti pôsobí v kancelárii prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorej pomáha práve so sociálnymi sieťami. Expert pre Startitup prezradil, počas ktorých období prezidentka čelila najvypuklejším vlnám hejtu a ktoré strany podobne ladené komentáre šíria najintenzívnejšie.
Vlny hejtu musela odrážať aj prezidentka
Deziformácie či nenávistný obsah nešíria sociálnymi sieťami len „radoví“ užívatelia internetu, ale aj samotní politici. Práve hejt sa často stáva nástrojom na dopĺňanie radov potenciálneho elektorátu strany.
Jakub Goda opísal, že vo svete internetového hejtu sa dá odpozorovať určitý spoločný vzorec, na základe ktorého sa šíria nenávistné príspevky v online priestore. Spoločným menovateľom podobných správ je hľadanie tzv. spoločného nepriateľa. Expert nám otvorene prezradil, ktoré politické strany podobný slovník a predvolebnú rétoriku používajú najčastejšie.
„Zdá sa mi zjavné, že sú to predstavitelia strán ako Smer či Republika. Využívajú na sociálnych sieťach parameter silných negatívnych emócií, konšpiračných teórií a snahu vykresliť fiktívnu hrozbu, veľkého zloducha, kolaborantov, s tým, že oni sú to riešenie. Toto sa opakuje nonstop,“ opísal Goda. Podčiarkol, že práve správy, ktoré v sebe obsahujú emóciu strachu, sú u ľudí ľahšie šíriteľné a rýchlejšie sa tak stanú aj virálnymi.
Goda pre Startitup prezradil, v ktorom období hlava štátu na čele paláca musela odrážať najintenzívnejšie vlny útokov na sociálnych sieťach.
„Predpokladám, vtedy som tu nebol, ale to menej intenzívne obdobie bolo asi začiatok jej mandátu. Postupne to ale eskalovalo,“ podotkol Goda. Viac o téme útokov na adresu hlavy štátu sa dozvieš v celom videorozhovore.
Ako rozoznať fejkový profil?
Okrem hejtu bežný požívateľ sociálnych sietí na internete určite už narazil aj na tzv. trolov, ktorí najmä v komentároch pod statusmi prvoplánovo kritizujú a šíria nenávisť.
V zahraničí je známy tzv. fenomén trolích fariem, ktoré môžu združovať rôzne fejkové profily na sociálnych sieťach. Tie potom v rámci hybridných hrozieb útočia na politikov či celé inštitúcie v rámci sociálnych sietí a internetu.
Zaujímalo nás, či podobní trolovia a fejkové profily môžu využívať aj slovenské politické strany.
„Minimálne sa to za poslednú dobu presvedčivo nepodarilo preukázať, že by sa niekomu podarilo odhaliť koordinovanú aktivitu falošných účtov. Medzi poslednými prípadmi bol napríklad ten zo strany Googlu, resp. YouTubu. Ten stiahol asi deväť účtov, ktoré boli prepojené na stranu Republika. Zdôvodňovali to tým, že išlo o nejaký typ koordinovanej aktivity, len detailnejšie. Čo to presne znamená, nepovedali,“ opísal Goda.
„Takže nevieme, či tam bol nejaký externý vplyv alebo sieťovanie s niekým zvonka, alebo išlo len o prepojenie na Republiku. Je trochu škoda, že platformy sociálnych sietí nezdôvodňujú detailnejšie podobné rozhodnutia,“ dodal odborník.
Godu sme sa opýtali, či vie Slovákom adresovať konkrétne rady, ako rozoznať na sociálnych sieťach fejkové profily. Na čo si musíš dávať pozor a ako spoznáš falošné užívateľské profily, sa dozvieš v celom rozhovore.
- Startitup otvoril s expertom Jakubom Godom horúcu tému internetového hejtu, online dezinformácií, ale aj konšpiračných bludov
- Goda ako odborník Zuzany Čaputovej na sociálne siete nám prezradil, kedy prezidentka čelila najvypuklejšiemu online hejtu
- Ako rozoznáš falošný profil na Facebooku a ktorý detail si treba všimnúť?
- Ktoré politické strany obľubujú najviac šírenie nenávisti na internete?
- Goda prezradil, čo si myslí o facebookovej stopke pre Ľuboša Blahu
- Je Blaha menej nebezpečný na Telegrame?
- Prečo má komunita na Telegrame bližšie k radikalizácii
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.