VIDEO: Od júla sa výrazne zmenia registračné poplatky pri zápise automobilov
Na Slovensku dôjde od začiatku júla k významným zmenám v registračných poplatkoch pre automobily. Dôvodom je novela zákona o správnych poplatkoch, ktorú parlament schválil v marci tohto roku. V rámci tejto novely poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Mariána Viskupiča zo strany Sloboda a Solidarita, ktorý sa zameriava na ekologický princíp a upravuje tabuľku poplatkov v rozpätí od 33 do 1 000 eur.
V dôsledku týchto zmien sa maximálna výška registračného poplatku zníži z 3 900 na 1 000 eur. Nové autá budú platiť maximálny poplatok vo výške 400 eur, zatiaľ čo veľmi staré a výkonné autá budú mať maximálny poplatok vo výške 1 000 eur. Očakáva sa, že tieto zmeny prinesú ročnú úsporu vo výške 27 až 30 miliónov eur. Pre viac ako 95 % prípadov z celkového počtu 370-tisíc prepisov vozidiel ročne, by sa mal poplatok znížiť alebo zostať na rovnakej úrovni.
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky upozornilo, že novela okrem zmeny výpočtu poplatkov prináša aj možnosť objednať si zadnú tabuľku s menšími rozmermi evidenčného čísla. Tieto zmeny si však vyžadujú úpravy v informačných systémoch. Z tohto dôvodu nebudú elektronické služby Národnej evidencie vozidiel k dispozícii 1. a 2. júla, ale budú opäť dostupné od pondelka 3. júla.
Očakáva sa, že v dôsledku týchto zmien by mohlo dochádzať k zníženiu dovozu starších ojazdených áut na Slovensko. Podľa výkonného viceprezidenta Zväzu automobilového priemyslu SR, Pavla Prepiaka, Slovensko poskytovalo zľavy z registračných poplatkov na základe veku automobilu. Tým pádom majitelia starších áut platili nižšie poplatky, zatiaľ čo majitelia nových áut platili vyššie. Aktuálna zmena je označovaná za prelomovú, keďže sa obracia logika uplatňovania zľavy.
Slovensko má dlhodobý problém s dovozom starších jazdených áut. Vlaňajšie individuálne dovozy najčastejšie zahŕňali vozidlá do desiatich rokov. V roku 2022 sa na Slovensku zvýšil počet takýchto dovozov o približne 15 600, čo predstavuje viac ako štvrtinu zo všetkých dovozov. Na druhom a treťom mieste sú vozidlá vo veku do päť a pätnásť rokov, ktoré tvoria niečo viac ako pätinu všetkých dovozov. Napriek tomu Slováci dovážajú zo zahraničia aj vozidlá staršie ako 15 rokov, a to približne v počte 9 600, čo zodpovedá 16 % celkového dovozu automobilov.
Viac sa dozvieš vo videu alebo v článku na našom webe.