VIDEO: Vylovené trosky ponorky Titan vraj obsahujú pozostatky obetí
Počas pátrania po vraku Titanicu, v ťažko prístupnej oblasti severného Atlantiku, experti objavili potenciálne ľudské pozostatky v troskách zničenej miniponorky Titan. Tieto správy oznámila americká pobrežná stráž vo štvrtok. Predpokladané ľudské pozostatky budú podrobené analýze.
Tieto informácie boli citované zo správ agentúr DPA a AFP a TASR. Trosky zničenej miniponorky boli v stredu prepravené do prístavu St. John’s v kanadskej provincii Newfoundland a Labrador. Experti budú na základe analýzy týchto trosiek schopní zistiť príčiny implózie tejto sedemmetrovej ponorky, pri ktorej tragicky zahynulo všetkých päť členov posádky.
Americká pobrežná stráž, ktorá vedie vyšetrovanie, má v úmysle previezť dôkazy do prístavu v USA, aby mohli byť podrobené ďalšej analýze. Podľa informácií bola lokalizácia trosiek vykonaná pomocou diaľkovo ovládanej ponorky, ktorá bola vypustená z lode Horizon Arctic. Trosky sa nachádzali v hĺbke 3 810 metrov pod hladinou a približne 488 metrov od vraku lode Titanic, kde dopadli po implózii.
Vyšetrovanie príčin tragédie je spoločným úsilím americkej pobrežnej stráže a vyšetrovateľov z Kanady, Francúzska a Spojeného kráľovstva. Miniponorku Titan vlastnila spoločnosť OceanGate Expeditions so sídlom v meste Everett v americkom štáte Washington, hoci bola zaregistrovaná na Bahamách. Loď Polar Prince, z ktorej bola miniponorka spustená, je registrovaná v Kanade. Obete tejto tragédie pochádzali z rôznych krajín vrátane Anglicka, Francúzska, Pakistanu a Spojených štátov.
Spoločnosť OceanGate Expeditions ponúkala výlety miniponorkou za 250 000 dolárov na osobu. Implózia miniponorky Titan vyvolala obavy o bezpečnosti podmorských prieskumných ciest prevádzkovaných súkromnými subjektmi. V roku 2018 varovali experti spoločnosť OceanGate pred možnými nebezpečenstvami počas podmorských misií s miniponorkou Titan. V januári 2018 bývalý riaditeľ OceanGate pre námorné operácie David Lochridge vo svojom hodnotení uviedol, že plavidlo potrebuje absolvovať ďalšie testy. Upozornil aj na možné nebezpečenstvo pre pasažierov pri dosiahnutí extrémnej hĺbky.
V minulosti aj ďalší odborníci v oblasti hlbokomorského výskumu upozornili na podobné riziká. Lochridge sa snažil presadiť nezávislý audit bezpečnosti, ale spoločnosť OceanGate odmietla a neskôr ho prepustila. Okrem toho experti kritizovali aj marketingové praktiky. Spoločnosť tvrdila, že plavidlo prekonáva bezpečnostné štandardy, ale nikdy sa nesnažila o oficiálne certifikáty.
List Bartom Kemperom upozornil, že spoločnosť OceanGate sa vyhýbala bezpečnostným pravidlám USA tým, že používala plavidlo v medzinárodných vodách, na ktoré sa nevzťahujú pravidlá americkej pobrežnej stráže. Podľa Salvatoreho Mercogliana, profesora námornej histórie, nie je registrácia plavidla Titan v konkrétnej krajine povinná, pretože je prepravovaný kanadskou loďou a spustený v severnej časti Atlantického oceánu. Preto nemusia platiť rovnaké pravidlá, ktoré sa vzťahujú na iné plavidlá.
Viac sa dozvieš vo videu alebo v článku na našom webe.