Záchranár Dobiáš: Rodičia zavolali, že dcéra chce vyskočiť z okna, našiel som ju v izbe čítať si knižku na gauči
Hosťom najnovšej epizódy Startitup Diskusný klub je MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., prezident Slovenského Červeného kríža. Kedy by si človek mal volať záchranku a čo považuje za zbytočné výjazdy?
Podľa Viliama Dobiáša je problémom to, že záchranná služba častokrát nahrádza iné časti zdravotníctva, ktoré nefungujú. Ľudia si volajú záchranku, keď majú opakujúce sa ťažkosti, na ktoré už boli vyšetrení a majú na ne lieky.
Počas druhej vlny pandémie bolo slovenské zdravotníctvo vyťažené nad svoje sily. Zbytočných výjazdov však neubudlo a ľudia stále volali záchrannú službu, aj keď nemuseli.
„Počas pandémie boli niekedy v jednej službe všetci pacienti pozitívni na covid. Diagnózy boli tie isté, počty výjazdov tiež, len bol tam aj ten moment prekvapenia,“ opisuje Viliam Dobiáš.
8 % zo všetkých výjazdov ročne je kvôli alkoholu. „Keď je opitý v bezvedomí, tak je rovnako ohrozený na živote ako pri mozgovej príhode, tam nemôžem medicínsky rozlišovať, nie som tu preto, aby som odsudzoval alkoholika.“
Tak, ako si svoje zdravotné problémy spôsobujú alkoholici, si problémy spôsobujú aj ľudia s vysokým tlakom alebo cukrovkári, ktorí nedodržujú zdravý životný štýl. „Ľudia 20 až 30 rokov žijú nesprávnym spôsobom a potom, keď dostanú chorobu, tak chcú, aby sa všetci o nich starali, ale oni sami nie sú ochotní pohnúť ani malíčkom, aby spravili nejaké zmeny.“