VIDEO: 56-ročný „Gandalf“ si vyslúžil obdiv. Dobrovoľne žije v lese, energetická kríza sa ho netýka
- Nemca netrápi drahý plyn či elektrina
- Žije bez energií, pestuje rastliny a víta návštevníkov
- Ľuďom stačí menej, než si myslia, hovorí
- Nemca netrápi drahý plyn či elektrina
- Žije bez energií, pestuje rastliny a víta návštevníkov
- Ľuďom stačí menej, než si myslia, hovorí
Život v lese, v hlinenej chatrči a bez prípojok, ktoré sa stali neodlučiteľnou súčasťou pohodlia bežných Slovákov? Ak si myslíš, že ide o realitu len v úplne iných častiach sveta, mýliš sa. Toto je príbeh muža menom Friedmunt Sonnemann.
Ide o 56-ročného Nemca, ktorý už 32 rokov žije v lese pri obci Longkamp na západe najväčšej ekonomickej veľmoci v rámci Európy. Býva v hlinenej chalupe bez elektriny či vody. Stala sa z neho miestna celebrita. Výzorom totiž značne pripomína čarodejníka Gandalfa, obľúbenú postavu z kníh Pán prsteňov od J. R. R. Tolkiena, informuje nemecký portál Focus.
Reportéri muža navštívili a zistili, ako funguje napríklad v zime, keď kraj zastihnú silné mrazy. Jedno je v súčasnosti isté, nemusí sa strachovať pre nárast cien elektriny či plynu. „Nič z toho neovplyvní moje fungovanie,“ hovorí vo svojej chatrči, ktorú si sám postavil.
Seit mehr als 30 J. lebt Friedmunt Sonnemann im Wald. In einer Lehmhütte ohne Strom und Wasseranschluss. Sein Leben sind seltene Pflanzen, die er auf rund vier Hektar grossem Areal hegt – und das Saatgut, dass er gewinnt und verkauft. https://t.co/hUNBBoSXMW pic.twitter.com/4ieQuaRUo7
— Stadtwurzel (@Stadtwurzel) November 30, 2022
Nič mu nechýba
Pre nemecký web ďalej opísal, že spolu so svojimi „kolegami“, ako nazýva občasných návštevníkov, si nosia vodu z neďalekého prameňa. Zároveň si zbiera dažďovú vodu, ktorou zvyčajne varí a perie.
„Toaleta je suchý kompost,“ podotýka a dodáva, že mu nič nechýba. „Je to jediný spôsob, ako chcem žiť,“ tvrdí 56-ročný Friedmunt.
Chata nie je „v žiadnom prípade“ vykurovaná až na 20 alebo 21 stupňov. „To by bola naozaj škoda,“ hovorí štíhly muž. „V zime sa teplo obliekame.“ Sonnemann získava drevo z vlastného okolia, ale aj z obchodu. „Samozrejme, zvýšili sa aj ceny, ale viem s tým žiť, nie je to také dramatické,” cituje Nemca portál all-in.de.
Nepotrebujeme to, čo máme
Sonnemann sa riadi jednoduchým heslom. Celkovo si ľudia vystačia s menej, než predpokladajú, hovorí. Je mu jasné, že nie každý by mohol žiť v lese ako on.
„V Nemecku na to nie je dosť miest,“ hovorí. Avšak zastáva názor, že spôsob života v priemyselných krajinách, ktorý si väčšina obyvateľstva stále užíva, nebude dlhodobo udržateľný.
Nemcov život spočíva v pestovaní vzácnych rastlín a predávaní semien. Slúži mu na to približne štvorhektárový pozemok. V súčasnosti má asi 100 druhov rôznych odrôd, vrátane odrôd zo starých čias, ktoré by podľa neho už zmizli, ak by ich nezachovával.
Samozrejme, nedokázal by prežiť len na svojich semienkach a rastlinách. „Kupujem ryžu a rezance,“ vysvetlil.
Čaro Sonnemannovho prístupu k životu dokazuje aj fakt, že uňho neustále niekto prebýva. Vysvetľuje, že návštevníci sa na farme striedajú, prichádzajú z vonkajšieho sveta, pred ktorým sa snažia na čas uniknúť. „Teraz tu mám osem ľudí,“ hovorí. Občas k nemu zavítajú aj ľudia z Mexika či Taiwanu.
„Nežijeme tu v oddelenom svete. Ale vplyv toho, čo sa práve deje vo svete, je pomerne malý,“ podotýka.
Svoj vlastný liečiteľ
Nemec tvrdí, že farmu obišla aj pandémia Covid-19. „Ak som to dostal, tak som mal veľmi mierny priebeh,“ vysvetľuje 56-ročný Nemec. „Som svoj vlastný liečiteľ,“ dodáva s tým, že počas posledných rokov navštívil len zubára.
Sonnemannovu prítomnosť pozitívne vnímajú aj obyvatelia Longkampu. „To, čo tu robí, akceptujeme,” vysvetlil tamojší starosta Hors Gorges a poznamenal, že Sonnemannov prístup k ochrane ohrozených rastlín je prínosný.
„Nežijem sám a nezišiel som zo sveta, dostal som sa sem. Nerobím to len pre seba,“ podotkol Sonnemann a dodal, že sám seba nevníma ako odpadlíka, ale ako umelca.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Focus, all-in.de, Twitter/Stadtwurzel, YouTube/newstrier