VIDEO: Ďalší dôvod na strach v Európe, Rusko úspešne otestovalo hypersonickú raketu odpálenú z ponorky

  • Ruské ministerstvo obrany oznámilo úspešný test hypersonickej strely Cirkon (Zirkon)
  • Strelu prvýkrát odpálila ponorka triedy Jaseň. Skúšky prebehli v Barentsovom mori
  • Zirkon má lietať deväťkrát rýchlejšie ako zvuk a má mať dosah 1 000 kilometrov
  • Skúška prišla len týždeň po tom, ako úspešný test svojich hypersonických rakiet hlásili USA a KĽDR
pjimage (25)
SITA/TASR/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Ruské ministerstvo obrany oznámilo úspešný test hypersonickej strely Cirkon (Zirkon)
  • Strelu prvýkrát odpálila ponorka triedy Jaseň. Skúšky prebehli v Barentsovom mori
  • Zirkon má lietať deväťkrát rýchlejšie ako zvuk a má mať dosah 1 000 kilometrov
  • Skúška prišla len týždeň po tom, ako úspešný test svojich hypersonických rakiet hlásili USA a KĽDR

Ruské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že úspešne otestovalo hypersonickú strelu Cirkon (Zirkon).

Ruská armáda ju testovala  v Barentsovom mori, uvádza TASR. „Skúšobný štart rakety Zirkón z jadrovej ponorky bol úspešný,“ uviedol rezort obrany.

Zároveň dodal, že raketa zasiahla pomyselný morský cieľ v Barentsovom mori. Agentúra AP uvádza, že pri prvom išlo o výstrel, pri ktorom mala ponorka polohu nad hladinou vody. Pri druhom výstrele ale už mala byť ponorená.

Rezort tiež zverejnil videonahrávku testu, na ktorej raketa po odpálení osvetľuje nočnú oblohu.

Prvý test z ponorky, ktorá sa môže dostať k európskym brehom 

Strela Zirkon patrí k najmodernejším ruským strelám a bola otestovala v uplynulých dvoch rokoch už niekoľkokrát. Odpálená už napríklad bola aj z fregaty Admiral Gorškov.

Ide o vôbec prvý test z ponorky. Prostredníctvom ponorky sa tieto strely môžu dostať do blízkosti európskych brehov, byť odpálené a ešte viac tak zvýšiť svoj rozsah.

Ohrozené sú najmä Pobaltské štáty. Rusko viackrát v posledných rokoch narušilo teritoriálne vody v Pobaltských krajinách.

Ponorky schopné odpaľovať tieto strely sú z triedy Jaseň, konkrétne ponorka Kazaň, ktorá slúži na testovanie modernej hypersonickej strely Zirkon.

Podľa ruského vicepremiéra Jurija Borisova chce krajina investovať do tejto triedy ponoriek, ktoré majú aj nukleárnu kapacitu a sú schopné odpáliť jadrové strely. 

zdroj: TASR/AP, Alexei Druzhinin

Ruský prezident Vladimir Putin prvýkrát odhalil existenciu tejto novovyvíjanej hypersonickej zbrane v roku 2018. Putin uviedol, že Zirkon bude schopný lietať deväťkrát rýchlejšie ako zvuk a má dosah 1 000 kilometrov.

Rýchlosť mach 9 má dosiahnuť vo výške 30 – 40 km. V uvedenej výške sa zvyšuje dolet a rýchlosť vďaka nižšiemu odporu vzduchu, uvádza Naval News.

Odborníci odhadujú, že strela dokáže niesť až 300 – 400 kg, dĺžka rakety je 8 – 10 metrov. Odpaľuje sa z vertikálnych odpaľovacích zariadení 3S-14, ktoré boli úspešne testované na bojových lodiach, mobilných zariadeniach a teraz aj na ponorkách.

Ich zneškodnenie je ťažké 

Nebezpečenstvo hypersonických striel spočíva v ich vysokej rýchlosti, ktorá je zároveň ich strategickou výhodou. Nepriateľský systém určený na detekciu hrozieb ich dokáže len s problémami odhaliť a zneškodniť.

„Zastavenie prichádzajúcich rakiet, ktoré sa rovnajú päťnásobku rýchlosti zvuku, predstavuje pre každú mocnosť veľkú výzvu a ich spustenie z ponoriek predstavuje ďalšie hrozby,“ uvádza National Interest.

Predstavitelia uviedli, že testy Zirkonu majú byť dokončené neskôr v tomto roku a do prevádzky ruského námorníctva by sa mali dostať v roku 2022. V budúcnosti by touto hypersonickou zbraňou mali byť vybavené vybrané ruské vojnové lode aj ponorky.

Rusko má ďalšie dve rakety, úspech hlásia aj USA, Čína i KĽDR

Rusko má okrem hypersonickej strely Zirkon aj ďalšie dve hypersonické rakety: Avangard a Kinzhal.

Avangard dokáže niesť jadrovú nálož a dokáže lietať 20-násobnou rýchlosťou zvuku. Kinzhal je letecká balistická raketa s potencionálnou jadrovou výbavou. Jej prvá strela bola otestovaná v decembri 2017 a podľa tohtoročných správ sa pripravuje na ostré nasadenie do armády.

Testy ruskej hypersonickej strely nasledovali len týždeň potom, ako Spojené štáty aj KĽDR ohlásili, že úspešne otestovali svoje hypersonické rakety. Vlastnú strelu má aj Čína. Hypersonika sa tak stala novou oblasťou, kde sa konajú preteky v zbrojení.  

Zdroje: TASR, AP, Naval News, National Interest

Najnovšie videá

Trendové videá