VIDEO: Ukrajinci zostrelili najmodernejšiu ruskú helikoptéru protitankovou strelou

  • Ukrajinský protitankový systém Stugna-P zostrelil ruskú útočnú helikoptéru Ka-52
  • Ide o prvý známy prípad zásahu helikoptéry protitankovým systémom
Stugna-P
Reprofoto/Twitter/Youtube,Conflict News, Ukrayinska Pravda
  • Ukrajinský protitankový systém Stugna-P zostrelil ruskú útočnú helikoptéru Ka-52
  • Ide o prvý známy prípad zásahu helikoptéry protitankovým systémom

K obavám ruského letectva sa momentálne neradia len protilietadlové strely vypálené zo systémov MANPADS, ale najnovšie aj protitankové strely. Na sociálnych sieťach sa objavilo video, ako Ukrajinci pomocou riadenej protitankovej strely ukrajinskej výroby Stugna-P zostrelili ruskú útočnú helikoptéru.

Na videu možno vidieť ruskú útočnú helikoptéru Ka-52, ako sa vznáša v nízkej výške nad stromami v lese. Ukrajinci pomocou ukrytého systému Stugna-P zamierili na helikoptéru, vystrelili a pár sekúnd nato bolo vidieť, ako raketa zasiahla cieľ a zostrelila Ka-52.

Podľa portálu Defence Blog systém obsluhovala 95. letecká útočná brigáda v oblasti Izium.

Zasiahnutý ruský útočný vrtuľník Kamov Ka-52 „Alligator“ na Ukrajine používa strely, neriadené rakety a protitankové Vikhr. Protitankových striel dokáže niesť 12. Výzbrojou tak často útočí na pozície ukrajinskej armády.

The Aviationist uvádza, že Vikhr používajú navádzanie lúčom, čo znamená, že vrtuľník musí udržiavať cieľ v konštantnej priamej viditeľnosti. Nízka výška plus lúč smerujúci na cieľ môžu predstavovať smrteľné nebezpečenstvo v priestoroch s vysokým výskytom systémov MANPADS.

Ruské helikoptéry preto operujú taktikou zaútoč a uteč. Na ukrajinskom území sa snažia ostať čo najkratšie.

Ani to, zdá sa, nepomohlo a video zachytáva prvý známy prípad zásahu ruského útočného vrtuľníka Ka-52 protitankovým raketovým systémom.

Zasiahnuť dokážu ciele až v 5-kilometrovej vzdialenosti 

Stugna-P, známa tiež vo svojej expertnej verzii ako Skif, je ukrajinský protitankový systém vyvinutý spoločnosťou Luch Design Bureau. Systém je navrhnutý na ničenie obrnených cieľov, pričom si dokáže poradiť i s moderným dizajnom, ako je monolitický pancier, vrátane výbušného reaktívneho panciera.

Systémy môžu útočiť na stacionárne aj pohyblivé ciele. Ich dostrel je pomerne pôsobivý, až 5 kilometrov v ideálnych podmienkach cez deň. Zaútočiť dokážu ale aj na blízke ciele do 100 metrov.

Protitankové systémy môžu slúžiť na útok na zbraňové systémy, ľahko obrnené objekty a dokonca vznášajúce sa helikoptéry.

Oproti protilietadlovej strele Stinger má výhodu, že dokáže zostreliť aj cieľ, ktorý sa pohybuje vo výške pod 180 metrov.  

Rakety systému dokážu preniknúť pancierom až do hrúbky 1 100 milimetrov.

Systém dokáže operovať v dvoch módoch. Prvým je manuálne ovládanie a zameriavanie. Druhý je automatický mód, takzvaný vystreľ a zabudni, ktorý nevyžaduje manuálne sledovanie cieľa. Po odpálení strely môže operátor použiť zameriavací kríž a joystick na korekciu zamerania a nasmerovanie strely.

Na navádzanie slúži laserový systém, ktorý sa vyrába v Bielorusku.

Jeden z najúspešnejších projektov ukrajinského zbrojného priemyslu 

Systém operuje s dvomi strelami: štandardnou 130-milimetrovou strelou RK-2S a vylepšenou a výkonnejšou strelou RK-2M kalibru 152 milimetrov, ktorá má o 10 % väčší dosah a rýchlosť.

Portál 19fortyfive uvádza, že oproti americkému Javelinu, ktorého úspechy sú na Ukrajine dobre známe, má systém nevýhodu menšej prenosnosti. Ide totiž o ťažký systém, ktorý sa umiestňuje na statív alebo sa montuje na vozidlá, dokonca aj na golfové vozíčky.

Skladá sa zo statívu, raketového kontajnera, diaľkového ovládacieho panela PDU-215, navádzacieho zariadenia a termosnímky a zvyčajne ho obsluhujú tri až štyri osoby.

Jeho výhodou je, že dokáže odpaľovať zariadenia aj na diaľku. Personál tak môže operovať z krytu alebo dokonca z podzemného bunkra pomocou riadiaceho systému spojeného s odpaľovacím zariadením káblom dlhým 50 metrov.

Systém sa osvedčil na východnej Ukrajine, kde ničil obrnené vozidla proruských separatistov. Zakúpili si ho aj viaceré štáty od Alžírska, Azerbajdžanu, cez Maroko, Katar až po Saudskú Arábiu.

Portál opisuje systém ako jeden z najúspešnejších projektov ukrajinského zbrojného priemyslu, ktorý pomáha zvýšiť morálku na ukrajinskej strane. Na sociálnych sieťach sa pravidelne objavujú zábery úspešných zásahov systému proti ruským tankom, obrneným vozidlám či tankerom.  

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Defence Blog, The Aviationist, 19fortyfive

Najnovšie videá

Trendové videá