VIDEO Krúpy, 100 milimetrov zrážok a masívny lejak. Juh Slovenska zasiahla supercela
- Supercela zasiahla Dudince
- Informuje o tom web iMeteo.sk
- Supercela zasiahla Dudince
- Informuje o tom web iMeteo.sk
Priam neznesiteľné horúčavy posledných dní sa aktuálne na niektorých miestach Slovenska preklopili do intenzívnych búrok. Na juhu stredného Slovenska sa dokonca objavila supercela, informuje o tom portál iMeteo.sk. Tento nebezpečný meteorologický jav priniesol väčšie krúpy a prívalové zrážky, ktoré spôsobili aj škody.
Juh Slovenska zasiahla supercela, priniesla intenzívny lejak
Supercela zasiahla Dudince a následne postupovala cez Hontianske Tesáre a Hontianske Nemce. Podľa odhadov mohol intenzívny lejak priniesť až približne sto milimetrov zrážok.
Supercela alebo supercelárna búrka je jednobunková konvektívna búrka, ktorá obsahuje jeden dlhotrvajúci, rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy. Na radare ju charakterizuje mezocyklóna.
Tieto búrky bývajú sprevádzané divokým počasím – obrovskými krúpami, tornádami, prípadne prívalovými zrážkami či extrémnou elektrickou aktivitou. Supercely sú v Európe pomerne vzácne, nie však neobvyklé.
Ako sme ťa informovali, v sobotu (17. 8.) sa na väčšine územia Slovenska môžu vyskytnúť búrky. Ohrozené sú celé územia Bratislavského, Nitrianskeho, Trnavského, Trenčianskeho, Žilinského a Banskobystrického kraja, ako aj niektoré okresy Košického a Prešovského kraja, informuje TASR. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pre tieto oblasti, ktorá platí predbežne do soboty do 20.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) túto informáciu zverejnil na svojom webe.
SHMÚ zároveň vydal hydrologické výstrahy prvého stupňa pred prívalovými povodňami, ktoré platia pre viaceré okresy. Konkrétne ide o okresy Považská Bystrica, Bytča, Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Žilina-Rajčanka, Banská Štiavnica, Brezno, Krupina, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Košice-okolie – Hornád, Košice-okolie – Bodva, Sabinov, Prešov, Bardejov, Michalovce a Trebišov.
Búrky môžu priniesť prudký dážď s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, nárazový vietor s rýchlosťou až 85 kilometrov za hodinu a krúpy. „Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie. Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov,“ uviedli meteorológovia.
Európa pod tepelnou kupolou
Ako sme nedávno písali, Európu zasiahla vlna extrémnych horúčav, ktorá najviac postihla krajiny na juhozápade kontinentu. V niektorých oblastiach teploty prekročili štyridsať stupňov, čo spôsobuje vážne problémy.
Príčinou týchto extrémnych teplôt je jav známy ako tepelná kupola (heat dome), ktorý podľa portálu Severe Weather Europe výrazne prispel k súčasnej situácii. Hoci sa táto tepelná kupola už začína rozpadať, zvyšky horúceho vzduchu pravdepodobne zasiahli aj našu oblasť, čo prispelo k vysokým teplotám aj na Slovensku.
Tepelná kupola, ktorá zatiaľ nemá presný slovenský preklad, sa prvýkrát v auguste objavila na juhozápade Európy. Následne sa presunula do južných a stredných častí kontinentu a podľa portálu Severe Weather Europe teraz smeruje na Britské ostrovy, čím rozšíri svoj vplyv na ďalšie krajiny.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: iMeteo.sk, TASR, Archív Startitup, Severe Weather Europe