VIDEO: Mala to byť luxusná štvrť v európskom štýle. Dnes je to „mesto duchov“, obsadili ho farmári
- Mestá duchov sú čínskym fenoménom, ktorý je spájaný s urbanizáciou
- Jedno z nich pri Shenyangu malo byť domovov pre zámožných, namiesto toho ho obsadili farmári
- Mestá duchov sú čínskym fenoménom, ktorý je spájaný s urbanizáciou
- Jedno z nich pri Shenyangu malo byť domovov pre zámožných, namiesto toho ho obsadili farmári
Čína je známa svojimi „mestami duchov“, ktoré sa stali symbolom čínskej urbanizácie. Červený drak má desiatky takýchto miest, ktoré zívajú prázdnotou. Niektoré investori opustili tesne pred dokončením, ďalšie sú len hrubé stavby v radovej výstavbe. Výnimkou nie sú ani opustené mrakodrapy, výškové budovy alebo obchodné centrá a multifunkčné budovy.
Jedno z takých neďaleko mesta Shenyang zaujalo lovcov „miest duchov“. Zábery z opusteného mesta, ktoré napokon obsadili farmári, obleteli svet. Priniesli ich novinári z agentúry AFP, uvádza The Sun, ale aj samotní obyvatelia Číny, ktorí zábery zverejnili na sociálnych sieťach.
Mesto duchov stojí v krásnom prostredí, neďaleko sú kopce, lesy i jazero. Radová zástavba domov sa nesie v európskom štýle.
Projekt bol určený pre majetnejšie skupiny ľudí, ako sú podnikatelia alebo ľudia s politickými konexiami. Domy sú v skutočnosti vily s množstvom izieb, garážami či dokonca luxusnými krištáľovými stropmi.
Mesto duchov mohla stvoriť korupcia
Za projektom stojí štátom spolu vlastnená developerská spoločnosť Greenland Group. Developerský gigant, ktorý patrí k jedným z najväčších podnikov z tohto odvetia, začal stavať 260 domov v roku 2010.
Po dvoch rokoch práce na stavenisku utíchli. Spoločnosť pritom dokončila hrubé stavby víl a dokonca aj veľkého sídla, ktorý mal byť zrejme centrom štvrte. Honosné sídlo pritom bolo dokončené i zvnútra, kde sa nachádzali veľkolepé prvky, ako je rozsiahla knižnica, nábytok vo francúzskom štýle či mramorové steny a podlaha.
Niekto nevie, prečo Greenland Group nedokončil stavby a prečo ostalo stavenisko opustené. Návštevníci mesta duchov, ale aj farmári, ktorí ho obývajú, si myslia, že v tom mala prsty všadeprítomná korupcia.
„Úprimne povedané, bolo to pre korupciu úradov,“ cituje France 24 farmára menom Guo. „Prerušili financovanie a zakročili proti nekontrolovanému vývoju, takže to zostalo napoly hotové,“ povedal 45-ročný muž.
Priťahuje aj návštevníkov
Dnes niektoré nedokončené stavby obsadili farmári, ktorí pestujú hospodárske plodiny tam, kde pôvodne mali stáť honosné príjazdové cesty a pozemky. Dnes tam vidieť hovädzí dobytok, kukuricu, zemiaky, kaleráby či kapustu.
V nedokončených domoch, na ktorých sa medzičasom podpísal aj zub času, vidieť vyvesenú bielizeň či postele. V domoch však nefunguje elektrina a nemajú ani tečúcu vodu.
„Tieto (domy) by sa predali za milióny – ale bohatí si ani jeden z nich nekúpili,“ povedal Guo, ktorý sa rozhovoril pre agentúru AFP. „Neboli stavané pre obyčajných ľudí,“ dodal.
Mesto však vďaka svojmu nedokončeniu priťahuje návštevníkov. Svedčí o tom porozbíjané sídlo, kde boli rozbité vstupné dvere, ale taktiež interiér budovy. Vnútri sa objavili aj grafity.
„Toto miesto je skvelé na objavovanie, takže sa tu rád poflakujem a natočím pri tom pár klipov,“ uviedol filmár s dronom.
„Všetko tu zostalo opustené,“ povedal muž a odmietol uviesť svoje meno. „Celé mi to pripadá strašidelné.“
Mestá duchov sa dostali do podvedomia celého sveta v roku 2021, keď v Číne začala praskať nafúknutá realitná bublina. Stála za ňou firma Evergrande, ktorá sa dostala na titulky médií po tom, ako jej hrozil pád.
Spoločnosť len ukázala na praskajúcu realitnú bublinu, ktorá bola motorom čínskej ekonomiky. Číňania ročne dokázali postaviť celé mestá. Developerské spoločnosti boli neraz zdrojom špekulácií a veľkých dlhov.
Odhaduje sa, že po celej Číne stoja stovky miest duchov, kde investorom došli peniaze na dokončenie stavieb. Developeri taktiež zápasia s nízkym dopytom.
Odhad z roku 2021 hovorí o 65 miliónoch prázdnych domov a bytov. Prázdne byty a domy tvoria až 20 % zo všetkých nehnuteľností v krajine. Voľných ich je teda toľko, že každý obyvateľ Vyšehradskej štvorky (Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska) by mohol vlastniť jednu nehnuteľnosť.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: The Sun, France 24, Archív SIU, Youtube/阿杜游中国