VIDEO: Praveký vlk je po tisíckach rokov späť. Vedci prvýkrát v histórii oživili z DNA kostí vyhynutý druh
- Americká spoločnosť oživila hrozného vlka, ktorý vyhynul pred 13 000 rokmi
- Ide o prvý „oživený“ živočíšny druh

- Americká spoločnosť oživila hrozného vlka, ktorý vyhynul pred 13 000 rokmi
- Ide o prvý „oživený“ živočíšny druh
Ak sa čo i len trochu zaujímaš o pravek, určite si počul, že vedci sú na dobrej ceste oživiť mamuta, vďaka ktorému by sme mohli spomaliť roztápanie permafrostu. Ide o vedcov z americkej firmy Colossal Biosciences, ktorá sa venuje génovému inžinierstvu.
Spoločnosť sa sama prezentuje ako prvá na svete, ktorá sa zameriava na de-extinkciu – tvorbu organizmov s vlastnosťami druhov považovaných za vyhynuté alebo vzniknutých krížením takýchto či príbuzných druhov.
Od pondelka svieti na konte amerických vedcov z Colossal Biosciences obrovský úspech. Podarilo sa im oživiť majestátneho tvora z doby ľadovej – pravlka obrovského, inak nazývaného vlk hrozný alebo ľudovo aj hrozný vlk, informuje portál USA Today News.
Fanúšikovia seriálu Hry o tróny (Game of Thrones), televízneho seriálu založeného na fantasy románoch Georgea R. R. Martina, si ho môžu pamätať ako symbol rodu Starkovcov.
Prvý „oživený“ živočíšny druh
Biotechnologická spoločnosť v pondelok oznámila, že sa jej nedávno podarilo úspešne odchovať tri šteniatka pravlka, čo predstavuje významný krok k preukázaniu životaschopnosti „de-extinkčných technológií“ spoločnosti Colossal a ich potenciálneho využitia pri oživovaní ďalších vyhynutých druhov.
Podľa generálneho riaditeľa a spoluzakladateľa spoločnosti Colossal Bena Lamma narodenie šteniatok vlka hrozného predstavuje prvý úspešne „oživený“ živočíšny druh.
We’re Colossal Biosciences, the de-extinction company responsible for bringing back the first animals from extinction. Our dire wolf pups, Romulus and Remus, were born on October 1, 2024. Watch these pups grow up on our YouTube channel. Link in bio.
These two wolves were… pic.twitter.com/hbk1wFQ3lf
— Colossal Biosciences® (@colossal) April 7, 2025
Technológia ako mágia
„Náš tím použil DNA z 13 000 rokov starého zuba a 72 000 rokov starej lebky a vytvoril zdravé šteniatka vlka hrozného,“ povedal Lamm. „Raz bolo povedané, že každá dostatočne pokročilá technológia je na nerozoznanie od mágie. Dnes má náš tím možnosť predstaviť časť tejto mágie, na ktorej pracuje, a jej širší vplyv na ochranu prírody.“
Lamm a George Church, biológ z Harvard Medical School, založili spoločnosť Colossal v roku 2021 s cieľom oživiť mamuta srstnatého. Odvtedy súkromná spoločnosť, ktorú Bloomberg ohodnotil na približne 10 miliárd dolárov, rozšírila svoje plány aj o oživenie austrálskeho tasmánskeho tigra (tilacina) a vtáka dodo.
Ďalšie úspechy
Ako sme ťa informovali, minulý mesiac spoločnosť Colossal predstavila geneticky upravenú Srstnatú myš, ktorá mala niektoré vlastnosti srsti podobné mamutovi srstnatému – vrátane dlhšej, svetlejšej srsti s drsnou, huňatou textúrou. „Toto je pre nás veľmi dôležitý krok, pretože potvrdzuje, že všetka práca, ktorú sme za posledné tri roky venovali mamutovi, prebieha presne podľa predpokladov,“ uviedol vtedy Lamm.
Odhalenie šteniatok pravlka podľa Lamma Colossal dokazuje, že „náš kompletný nástrojový balík pre de-extinkciu, o ktorom sme hovorili v súvislosti s myšou, skutočne funguje – a teraz aj so starovekou DNA, čo je naozaj neuveriteľné,“ povedal pre USA Today.
Aký bol pravlk obrovský?
Hrozné vlky sa okrem Game of Thrones objavili aj vo videohrách ako Final Fantasy, World of Warcraft, v stolovej hre Dungeons & Dragons či v kartovej hre Magic: The Gathering.
Pravlk však nie je len výmysel – bol to skutočný predátor, ktorý vyhynul asi pred 13 000 rokmi po tisícoch rokov putovania po Severnej Amerike po boku šabľozubých tigrov a mastodontov.
„Mnohí považujú pravlka za mýtickú bytosť zo sveta fantázie, ale v skutočnosti zohrával významnú úlohu v americkom ekosystéme,“ povedal autor George R. R. Martin, ktorý je zároveň investorom a kultúrnym poradcom spoločnosti Colossal. „Ja píšem o mágii, ale Ben a Colossal vytvorili skutočnú mágiu tým, že tieto majestátne tvory vrátili do nášho sveta.“
Dvojica pravekých vlkov Romulus a Remus má dnes približne šesť mesiacov a pohybuje sa po ekologickej rezervácii s rozlohou 2 000 akrov.
Kľúčom bolo nájsť dobre zachovanú DNA
Pravlky obrovské boli približne o 25 % väčšie než dnešné vlky dravé, mali silnejšie nohy, mohutnejšie plecia, širšiu hlavu, väčšie čeľuste a zuby. Dosahovali výšku okolo 105 cm, dĺžku viac než 180 cm a mohli vážiť až 70 kg.
Vedcov pravlk zaujímal aj preto, že žil súčasne s vlkom dravým – ktorý nevyhynul – no pravlčej DNA sa doteraz našlo málo. Mnoho kostí sa našlo v asfaltových jamách La Brea, ale s poškodenou DNA, vysvetlila Beth Shapiro, hlavná vedecká pracovníčka Colossal.
Shapiro a tím z Colossal sa skontaktovali s múzeami a laboratóriami s nálezmi zlovlkov a získali prístup k zubu starému približne 13 000 rokov z Ohia a 72 000 rokov starej lebke z Idaha. V lebke sa nachádza skamenená sluchová kosť, ktorá je bohatým zdrojom dobre zachovanej DNA.
This one is FUCKING WILD. Literally.
Ben Lamm and his team are Colossal Biosciences have brought back the Dire Wolf. Fascinating conversation available now on @spotify https://t.co/usrRCkQd4K pic.twitter.com/aNPKtXW7Fx— Joe Rogan (@joerogan) April 7, 2025
Najbližší príbuzný – vlk dravý
Z týchto dvoch vzoriek sa tímu podarilo získať dosť genetického materiálu na zostavenie dvoch genómov pravlka, ktoré porovnali s inými psovitými šelmami – kojotmi, šakalmi a inými vlkmi. Na základe porovnania potvrdili, že najbližším žijúcim príbuzným hrozného vlka je sivý vlk – ich DNA sa zhoduje na 99,5 %.
Následne výskumníci geneticky upravili genóm sivého vlka na 20 miestach v 14 génoch, aby vytvorili znaky typické pre pravlka – svetlú srsť, jej dĺžku a štruktúru, vzorovanie srsti, veľkosť tela a svalovú hmotu.
Oplodnené vajíčka boli implantované do náhradných matiek – sučiek, ktoré potom šteniatka porodili. Narodili sa dva samce Romulus a Remus a samica Khaleesi (pomenovaná podľa postavy z „Game of Thrones“). Hoci nejde o geneticky 100 % identických hrozných vlkov ako kedysi, sú im podľa vedcov veľmi blízke.
„Ich srsť je neuveriteľná. Je veľmi hustá,“ povedal Lamm a dodal: „Sú veľmi priateľskí, keďže sme ich vychovali… Matt James (hlavný odborník na zvieratá) ich kŕmil z fľaše. Ale postupne sa začínajú správať viac ako skutoční vlci.“
Prečo oživovať vlka z doby ľadovej?
Záujem o vlkov vznikol, keď Lamm a James rokovali s indiánskym kmeňom MHA Nation v Severnej Dakote o výskume a ochrane bizónov. Kmeň poukázal na nedostatočnú pozornosť ochrane vlkov, čo viedlo k diskusii o zlovlkoch a ich kultúrnom význame.
Neskôr sa stretli s predstaviteľmi Severnej Karolíny, kde prebieha program obnovy červeného vlka – kedysi vyhynutého druhu. V tom čase sa k projektu pridali aj známi investori ako Peter Jackson a Tom Brady.
„Cítili sme, že cez pravlka môžeme prepojiť popkultúru a vedu. Vyvinuli sme technológie, ktoré môžu pomôcť aj vlkom, a zároveň sme urobili niečo, čo nadchlo pôvodných obyvateľov,“ povedal Lamm. „Hovoríme, že my sme nehľadali hrozného vlka, ale on si našiel nás.“
„Je symbolom, ktorý nesie ozvenu našich predkov, ich múdrosti a spojenia s divočinou,“ uviedol vo vyhlásení náčelník kmeňa MHA Mark Fox. „Jeho prítomnosť nám pripomína našu zodpovednosť starať sa o Zem – nielen o vlka, ale o rovnováhu života.“
Skratka
Hrozné vlky sú pod nepretržitým dohľadom – pomocou kamier, strážnikov a dronov, ktoré monitorujú ich bezpečnosť v rezervácii.
Počas projektu Colossal vyvinul aj skratku ku klonovaniu – použili krv namiesto tkanív z voľne žijúcich vlkov s DNA červeného vlka, čím sa podarilo priviesť na svet dva vrhy šteniat tohto druhu. „Takto vieme posilniť genetickú výbavu obnovovanej populácie,“ vysvetlil James.
Colossal plánuje ďalší chov pravlkov obrovských, sledovanie ich správania vo svorkách, zatiaľ však nie je cieľom ich rozmnožovanie.
Veria, že Severná Karolína by mohla využiť túto technológiu aj na návrat červených vlkov do prírody. „Vlci sú kľúčoví pre ekosystém, sú užitoční pre planétu a sú tiež americkou ikonou,“ uzavrel Lamm.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: USA Today News, X/ Colossal Biosciences®