VIDEO Remišová: Spolupráca s našimi partnermi v rámci NATO je pre Slovensko mimoriadne dôležitá

  • Vicepremiérka Veronika Remišová vycestovala na Ukrajinu
  • Cieľom pracovnej cesty bolo odštartovanie spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti, ale aj preukázanie podpory Ukrajine
  • Ako hodnotí túto návštevu sme sa jej spýtali v ankete počas letu naspäť na Slovensko
Veronika Remišová
SIU
  • Vicepremiérka Veronika Remišová vycestovala na Ukrajinu
  • Cieľom pracovnej cesty bolo odštartovanie spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti, ale aj preukázanie podpory Ukrajine
  • Ako hodnotí túto návštevu sme sa jej spýtali v ankete počas letu naspäť na Slovensko

Podpredsedníčka vlády a ministerka pre informatizáciu Veronika Remišová v utorok vycestovala na Ukrajinu. Informovala o tom aj na sociálnych sieťach, kde priblížila účel svojej cesty.

Odlietam na Ukrajinu, kde budem s našimi partnermi v Kyjeve hovoriť o digitalizácii a inováciách. Ukrajina je náš blízky sused, preto je národným záujmom Slovenska, aby bola stabilná a demokratická krajina. A, samozrejme, aby na Ukrajine vládol mier,“ napísala Veronika Remišová vo svojom príspevku

Počas svojej pracovnej cesty ministerka na Ukrajine rokovala aj s tamojším premiérom Denisom Šmyhalom. Zároveň sa zúčastnila medzinárodného digitálneho samitu DIIA.

Na jej cestu a ako vníma aktuálnu situáciu na Ukrajine sa jej bližšie spýtal náš redaktor František Kekely.  

„Stretla som sa s ukrajinským premiérom pánom Šmyhalom. Rozprávali sme aj o tom, ako majú ľudia na Slovensku a na Ukrajine toho veľmi veľa spoločného. Sú to tvrdo pracujúci ľudia, ktorým záleží na svojich rodinách, chcú sa starať o svoje komunity a o svoju vlasť. Zároveň je potrebné povedať, že sme hrdé národy a vážime si svoju slobodu. Samozrejme, že všetci chceme mier. Aj ľudia na Ukrajine, aj ľudia na Slovensku,“ hovorí vicepremiérka Remišová.  

Chceme udržiavať dobré vzťahy

Rovnako dodáva, že je v záujme Slovenska mať dobré vzťahy s našimi susedmi. „Samozrejme aj s Ruskom, za predpokladu, že aj Rusko bude rešpektovať územnú celistvosť Ukrajiny a ostatných krajín a že bude rešpektovať záväzky, ktoré Ukrajine dalo v Budapeštianskej deklarácii.“ dodáva.

Spolupráca s Ukrajinou

Remišová ďalej vyzdvihla oblasť kyberbezpečnosti a digitálnych inovácií, ktorá je podľa nej silnou stránkou krajiny. Okrem premiéra Šmyhala sa stretla aj s ministrom pre digitálnu transformáciu Mykhailom Fedorovom.

„S Ukrajinou sme sa dohodli na ďalšej spolupráci v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Máme mnohé riešenia, ktoré im vieme ponúknuť, ale aj v oblasti digitalizácie, kde Ukrajinci spravili obrovský kus roboty.“

Ako už predtým informovala, spolupráca v oblasti kyberbezpečnosti a digitálnych inovácií bola hlavným dôvodom návštevy.

„To bol ciel. Cieľom však bolo aj preukázať podporu nášmu ukrajinskému susedovi. Na Slovensku často zaznievajú v poslednej dobe také názory, že by malo byť Slovensko neutrálne. Chcela by som ale upozorniť na to, že aj v roku 2014 mala Ukrajina vo svojej ústave zakotvenú neutralitu a vôbec jej to nepomohlo. Práve naopak. Vtedy Ukrajina prišla o Krym.“

Spolupráca s partnermi v NATO je pre Slovensko kľúčová

Tieto názory považuje za úplne scestné a dodávam že jediným záchranným kolesom pre Slovensko je silná spolupráca s partnermi v rámci Severoatlantickej aliancie. 

„Dovolím si tvrdiť, že keby pobaltské krajiny neboli v NATO, tak dnes už neexistujú. Prípadne by neexistovali s takými hranicami, ako majú dnes. Takže spolupráca s našimi partnermi v rámci severoatlantickej aliancie je mimoriadne dôležitá a pre Slovensko kľúčová. Nemôžeme strkať hlavu do piesku a tváriť sa, že to, čo sa deje za hranicami, sa nás vlastne netýka. Národným záujmom Slovenska je stabilná, bezpečná, celistvá a prodemokratická Ukrajina,“ hovorí ministerka. 

Výzvy v oblasti digitalizácie

Digitálnu peňaženku považuje za veľmi zaujímavú vec, ktorou by Ukrajina mohla ísť Slovensku príkladom. „To znamená, žiadne digitálne doklady. Je to ale ťažké hlavne kvôli tomu, že to zahŕňa spoluprácu viacerých rezortov. S takýmto návrhom musí súhlasiť ministerstvo vnútra, zdravotníctva, sociálnych vecí,“ hovorí.

Rezortizmus je však podľa nej na Slovensku veľmi hlboko zakorenený. „Každý si chráni taký ten svoj piesoček. Efektívne IT riešenia sú efektívne vtedy, keď sú nadrezortné,“ objasňuje a za príklad uvádza antibyrokraticku revolúciu, počas ktorej chce do roku 2024 zrušiť 21 výpisov.

Podľa jej slov ide o zbytočné dokumenty, ktoré už ľudia nebudú musieť úradom predkladať. 

„Na to je však potrebné rokovať s viacerými úradmi a prispôsobiť mnohé informačné systémy. Výmena údajov medzi jednotlivými štátnymi úradmi by mala fungovať tak, aby si to občan ani nevšimol.“

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Najnovšie videá

Trendové videá