desk auto
mobile auto
archív Štefan Klein

VIDEO: Slovenské lietajúce auto vzlietlo do oblakov, revolúcia v lietaní vizionára Kleina dosiahla míľnik

  • Na letisku v Piešťanoch bol zalietaný prototyp lietajúceho auta, ktorý dokonca získal aj európsky patent
  • Vývoj novej generácie AirCar trval dva roky
  • Ide o produkt dlhoročného úsilia profesora a zakladateľa firmy Klein Vision, Štefana Kleina a spoluzakladateľa Antona Zajaca
  • Na letisku v Piešťanoch bol zalietaný prototyp lietajúceho auta, ktorý dokonca získal aj európsky patent
  • Vývoj novej generácie AirCar trval dva roky
  • Ide o produkt dlhoročného úsilia profesora a zakladateľa firmy Klein Vision, Štefana Kleina a spoluzakladateľa Antona Zajaca

Sny o lietajúcich autách boli donedávna iba naivnou predstavou z románov. Dnes sa kategória lietajúcich áut dynamicky vyvíja. Začína byť záujmov niekoľkých automobiliek a veľkých leteckých spoločnosti. V USA sú lietadlá bežnou súčasťou životného štýlu. To reflektuje aj počet pilotných licencií v krajine.

Lietadlo je veľmi praktický dopravný prostriedok k preprave na väčšie vzdialenosti a preto sa stal veľmi obľúbený v krajinách s veľkou rozlohou. Dôkazom toho je aj NASA, ktorá už vypracovala niekoľko štúdii o využití lietajúcich áut.

Do tohto segmentu značne prispieva aj Slovák Štefan Klein, ktorého vízia je v skutku nezlomná a neústupčivá. Na lietajúcom aute pracuje už od 90. rokov. Roky pôsobil aj v spoločnosti AeroMobil, no dnes sa sústredí výlučne na svoj projekt AirCar.

Klein so svojím AirCar už v lete absolvoval pozemné testy, otestovaná bola aj akcelerácia a len pred pár dňami prebehlo úspešné zalietanie v Piešťanoch. Prvým záletom sa začal napĺňať letový program, ktorý bude trvať niekoľko mesiacov. Po jeho ukončení sa bude realizovať druhý, už komerčný prototyp.

Prototyp číslo 1 poháňaný motorom BMW predstavuje podľa slov Kleina finálnu geometriu. Aj keď je ešte predčasné ju hodnotiť, prvé lety ukazujú, že výsledky sú veľmi povzbudivé. Let mal bezpečný a stabilný priebeh.

zdroj: archív Štefan Klein

„Čo je dôležité je súlad s nameranými hodnotami, ktoré priniesol bezpilotný testovací model v mierke 1:1. V súčasnosti prebieha program letových skúšok v trvaní zhruba 50 hodín podľa požiadaviek leteckého úradu v súlade s legislatívou pre kategóriu experimental. Skúšky zahŕňajú otestovanie rôznych letových polôh a najmä získanie hodnôt, dôležitých parametrov a ďalších vlastností, ako je stabilita či riaditeľnosť,“ vyjadril sa Štefan Klein pre Startitup.

Tieto závery budú nesmierne dôležité pre pokračovanie projektu vo forme prototypu číslo 2, ktorý bude poháňaný už leteckým motorom dvojnásobného výkonu (300 HP).

Ten bude predstavovať zásadné zvýšenie výkonov a spoľahlivosti. Popri samotných skúškach sa tvorí aj konštrukcia a technická dokumentácia prototypu číslo 2. Ten sa sa bude líšiť požiadavkami, technológiou, ale aj aspektami opakovanej výroby.

Nie je tajomstvom, že konštrukcia bude celokompozitná a základom bude predpis CS-23, ten umožní európsku certifikáciu a možnosť komercializácie AirCar.

Ťažiskom prototypu je vyhotovenie dvojsedadlovej verzie. V pozemnom móde sa približuje športovým automobilom. V móde lietadlo sú zase výkony porovnateľné s výkonmi bežných lietadiel v kategórií GA (general aviation). 

„Významnou časťou testovania prototypu je aj praktická skúška transformácie, ktorá tvorí základ konceptu. Tá je riešená unikátnym spôsobom a je chránená EU patentom. Zatiaľ bol dosiahnutý čas 2 min 30 sekúnd a to je možné v budúcnosti ešte skrátiť,“ objasňuje.

zdroj: archív Štefan Klein

Ak by si chcel na AirCar lietať, podľa dizajnéra a konštruktéra Kleina by si mal disponovať schopnosťami riadiť auto a súčasne aj lietadlo. Jeho riadenie však bude určite podmienené aj dobrým zdravotným stavom a psychickým dispozíciami. 

Tieto nároky sa však budú výrazne znižovať s možným využitím nových, autonómnych technológií. Dvojmotorová modifikácia by podľa Kleina mohla byť zaujímavá najmä v oblasti aerotaxi.

Lietanie v praxi 

Slovensko je súčasťou otvoreného európskeho priestoru, kde platia európske normy. Tie hovoria o tom, že na získanie pilotnej licencie je potrebné absolvovať letecký výcvik podmienený 50 hodinami. 

Predpokladá sa dobrý zdravotný a psychicky stav, no budúci záujemca bude musieť disponovať aj vodičským oprávnením. To sú fakty, ktoré zahŕňa aktuálny legislatívny rámec. Nemožno však vylúčiť, že v budúcnosti sa vyprofiluje samostatná kategória lietajúcich áut, ktorá bude vyžadovať špeciálne oprávnenie.

zdroj: archív Štefan Klein

Cena ako za športové lietadlo

Čo sa týka ceny tejto lietajúcej novinky, mala by reflektovať súčasnú situáciu v kategórii športových automobilov a lietadiel GA. „Výsledná cena, ktorá je odrazom aj vývojových nákladov, bude veľmi flexibilná a závislá najmä od vybavenia lietadla a použitej avioniky. Určite to nebude menej ako cena športového lietadla so štandardnou výbavou a bude odrážať cenotvorbu v oblasti športových automobilov,“ hovorí.

Na rozdiel od automobilov výslednú cenu lietadla veľmi ovplyvňuje typ pohonnej jednotky a kvalita avioniky. Dôležitým parametrom vplývajúcim na cenu je aj počet vyrobených vozidiel. Podľa tvorcu AirCar bude lietajúce auto patriť skôr do oblasti malosériovej výroby.

Páči sa ti nové lietajúce auto AirCar?

Prototyp, ktorý bude predstavovať finálne riešenie, by mal byť predstavený v časovom horizonte jedného roka. Po splnení certifikačných kritérií je možné hovoriť o komercializácií. Podľa Kleina to môže byť bezproblémový proces, ktorý zaberie jeden rok, ale môže to priniesť aj oneskorenie z dôvodov ťažko predvídateľných úprav. 

Nakoľko projekt AirCar ešte nebol verejne prezentovaný, spoločnosť zatiaľ nemá oficiálnych záujemcov. Je dôležité spomenúť, že tento projekt je stále v štádiu vývoja, kde sú prioritne riešené otázky funkčnosti, spoľahlivosti, dizajnu. „Otázky stratégie predaja a marketingu sú veľmi doležíte, ale ešte nedozrel čas ich verejnej prezentácie.“

Odchod z Aeromobilu

Je tomu už viac ako štyri roky, kedy sa Štefan Klein definitívne rozhodol odísť zo spoločnosti Aeromobil, ktorej zasvätil roky svojho života. Slovenský vizionár tento neľahký krok s odstupom času vníma veľmi pozitívne. 

„Obdobie vzniku a tvorby prototypu AeroMobil 3 považujem za veľmi inšpiratívne obdobie, keďže dominantnou časťou bol dizajn a engineering. Získal som aj nové skúsenosti, s ktorými som sa predtým nestretol,“ vysvetľuje.

Jeho odchod v roku 2016 bol spôsobený rozličným očakávaním a inými predstavami smerovania, na čo však zakladatelia firiem majú nárok. Podľa Kleina je niekedy pre dizajnéra práve tlak tou pozitívnou motiváciou a podnecuje hľadanie nových riešení.

Svoj podiel odpredal Patrikovi Hesselovi. Ľudia ktorí pracujú v súčasnosti na vývoji v AeroMobile, sú však naďalej jeho priateľmi. „Existencia dvoch koncepcií môže byť pre myšlienku lietajúcich áut veľmi prínosná. Každý inovačný priestor prináša nové riešenia a ich vzájomná konfrontácia je veľmi užitočná pre zrýchlený inovačný proces.“

Lietajúce autá prežívajú pionierske obdobie vzniku nového segmentu. Je pravdou, že zatiaľ jediný produkt, ktorý je už plne certifikovaný a má možnosť sériovej výroby je projekt PAL- V, ktorý používa atypický koncept spojenia vírnika a trojkolky.

Je to však veľmi podobné ako v Nemecku v začiatkoch automobilizmu, kde vzniklo niekoľko firiem, ktoré sa vyprofilovali a udržali si inovační potenciál prakticky až dodnes. My veríme, že aj spoločnosti AirCar sa podarí urobiť vo svojom segmente dieru do sveta, a to už v najbližších rokoch.

Zdroj: KLEIN VISION

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá