VIDEO: Sofistikovaný obranný systém Iron Dome alebo „záchranca“ zničí desiatky rakiet. Bez neho by bol Izrael na kúsky

  • Celý svet v posledných dňoch zaplavili snímky a videá sofistikovaného obranného systému Iron Dome
  • Ten si dokázal poradiť so stovkami striel palestínskeho islamistického hnutia Hamas
  • Jeho účinnosť je 90 %, okrem rakiet dokáže zlikvidovať aj vzdušné ciele
  • Pocit bezpečia Izraelčanom poskytuje už vyše 10 rokov
pjimage (21)
SITA/AP/Twitter, Ariel Schalit, Barstool Sports
  • Celý svet v posledných dňoch zaplavili snímky a videá sofistikovaného obranného systému Iron Dome
  • Ten si dokázal poradiť so stovkami striel palestínskeho islamistického hnutia Hamas
  • Jeho účinnosť je 90 %, okrem rakiet dokáže zlikvidovať aj vzdušné ciele
  • Pocit bezpečia Izraelčanom poskytuje už vyše 10 rokov

Celý svet v posledných dňoch zaplavili snímky a videá sofistikovaného obranného systému Iron Dome (Železná kupola) ako likviduje strely hnutia Hamas. Napriek tomu, že systém nie je 100-percentný, dodáva Izraelom pocit bezpečia už viac ako desať rokov.

„Zasadíme im údery, o ktorých sa im ani nesnívalo.“ Vojna medzi Izraelom a Hamasom je na spadnutie

Militanti začali používať ťažké rakety s dlhším dostrelom 

Pocit bezpečia bol narušený v predošlých dňoch, keď hnutie Hamas výrazne zvýšilo svoje útoky na Izrael spustením „ťažkých rakiet“ vzdialených 50 kilometrov severne smerom k Tel Avivu, informuje Guardian. Obyvatelia videli nočnú oblohu, ktorá pripomínala ohňostroj. Desiatky rakiet smerovali ich smerom. Mnohé z nich zachytil Iron Dome. Nie však všetky.

Konstantin Kandaurov, 48-ročný softvérový inžinier sledoval televíziu, keď v Rišone Lezion, južne od Tel Avivu, začala hučať siréna. Po dopade rakety v jeho susedstve zahynula žena. „Všetko, čo som videl, bol oheň,“ uviedol softvérový inžinier pre Guardian. „Zvuk bombardovania pokračoval 20 až 25 minút,“ pokračoval Kandaurov. „Jednu alebo dve hodiny bolo ticho. Potom opäť každých 10 minút siréna.“

Militanti Hamasu v pásme Gazy sú preslávení svojimi domáckymi raketami, ide však o ľahké rakety. Teraz začali používať aj ťažšiu muníciu a rakety dlhšieho doletu, ako tie, ktoré používali v minulom konflikte. Militanti sa pokúsili systém okabátiť a zahltiť vystreľovaním desiatok rakiet naraz, všetky v rovnakej oblasti.

Zachytí 90 % striel, od pondelka už 1 600

Hovorca izraelskej armády Jonatan Konrikus uviedol, že Iron Dome má mieru zachytenia striel zhruba 90% a systém, ktorý krajina používala desať rokov, označil za „záchrancu“.

Systém krajina spustila na jar roku 2011, uvádza spravodajský web ČT24. Prvý reálny test zažil 7. apríla, zhodou okolností bol vtedy izraelský premiér Benjamin Netanjahu v susednej Prahe. „Prvý skutočný test v reálnej situácii nastal a systém obstál veľmi dobre,“ povedal Netanjahu.

ČT24 uvádza, že už v roku 2012 pri operácii Oblakový stĺp obranný systém zachytil 400 striel vystrelených hnutím Hamas, teda 90%.

Ďalší úspech si pripísal v roku 2014, keď v rámci operácie Ochranné ostrie v Pásme Gazy zachytil tiež 90 % striel.

Len od pondelka palestínske radikálne hnutie vystrelilo na Izrael vyše 1 600 rakiet. Funkčnosť systému si na vlastnej koži overil aj reportér Českej televízie David Borka pri živom vstupe.

Ako funguje? 

Systém je schopný reagovať na niekoľko hrozieb súčasne nepretržite a za všetkých poveternostných podmienok. „Batériu systému tvorí detekčný a sledovací radar. Súčasťou systému je ďalej riadiace centrum a odpaľovacia jednotka protiraketových striel Tamir. Odpaľovacie zariadenie má batérie v priemere tri až štyri, každé z nich potom má kontajner na dvadsať obranných striel,“ uvádza ČT24.

Systém funguje tak, že dokáže zamerať nepriateľskú raketu a odpáliť strelu, ktorá ju zneškodní. Systém dokáže zneškodniť rakety krátkeho doletu, a mal by zvládnuť aj rakety stredného doletu, ktoré má Sýria či libanonské militantné hnutie Hizballáh.

zdroj: TASR/AP, Ariel Schalit. Izraelský protiraketový systém odráža rakety vystrelené z pásma Gazy, v meste Aškelon na juhu Izraela 11. mája 2021.

Zneškodniť má vedieť delostrelecké granáty aj vzdušné ciele, ako vrtuľníky, drony, lietadlá.

Na vývoji systému sa podieľali aj Američania, ktorí obranu Izraela financujú miliardami dolárov ročne. O obranný systém je veľký záujem, zakúpil ho Azerbajdžan aj americká armáda. Zmluvu majú podpísanú Rumunsko a India.

zdroj: SITA/AP, Ariel Schalit
Zdroje: ČT24, Guardian 

Najnovšie videá

Trendové videá