VIDEO: Takto sa šíri koronavírus v nevetranej reštaurácii. Skvelá simulácia to detailne zobrazuje
- Vlhkosť môže mať vplyv na šírenie vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie na COVID-19
- Superpočítač Fugaku určil, že vlhkosť môže mať veľký vplyv na veľkosť rozptylu vírusových častíc
- Vedci použili superpočítač už predtým, na zistenie účinnosti rúšok a štítov
- Vlhkosť môže mať vplyv na šírenie vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie na COVID-19
- Superpočítač Fugaku určil, že vlhkosť môže mať veľký vplyv na veľkosť rozptylu vírusových častíc
- Vedci použili superpočítač už predtým, na zistenie účinnosti rúšok a štítov
Vedci a epidemiológovia na začiatku pandémie predpokladali, že vlhkosť môže mať vplyv na šírenie vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie na COVID-19. Za pravdu im dal najnovšie aj japonský superpočítač Fugaku.
Fugaku určil, že vlhkosť môže mať veľký vplyv na veľkosť rozptylu vírusových častíc. Zistenie poukazuje na zvýšené riziko nákazy koronavírusom v suchom vnútornom prostredí bez vetrania. Takéto prostredie je typické pre veľkú časť severnej hemisféry počas zimných mesiacov.
Keď bola vlhkosť vzduchu nižšia ako 30 %, mala za následok viac ako dvojnásobné množstvo aerosólových častíc v porovnaní s úrovňami 60 % alebo vyššími, ukázali simulácie vedeckého tímu inštitútu Riken a univerzity v Kobe na základe dát od Fugaku.
Zistenie tiež ukazuje, že použitie zvlhčovačov vzduchu môže pomôcť obmedziť infekcie v časoch, keď vetranie oknami nie je možné.
Vedci použili superpočítač Fugaku na modelovanie toku častíc koronavírusu od infikovaných ľudí v rôznych vnútorných prostrediach.
Medzi odborníkmi v zdravotníctve začína prevládať názor, že koronavírus sa môže šíriť vzduchom. Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tento mesiac revidovali svoje smernice, kde uvádza, že patogén môže vo vzduchu pretrvávať celé hodiny.
„Očakávame, že sa Fugaku bude používať na najrôznejšie problémy vrátane tých, ktoré vyvolávajú veľké obavy u širokej verejnosti, na medicínske a farmaceutické výrobky, katastrofy životného prostredia, energetiky a výroby… aj v odvetviach od materiálu po všeobecnú výrobu,“ povedal riaditeľ výpočtovej vedy RIKEN Satoshi Matsuoka pre portál ZDNet.
Superpočítač skúmal aj účinnosť rúšok
Výskumný tím Riken pod vedením Makoto Tsubokura predtým používal superpočítač Fugaku na modelovanie prenosu koronavírusu vo vlakoch, štadiónoch, pracovných priestoroch, učebniach ale aj účinnosti rúšok a štítov.
Štúdia vtedy ukázala, že číre tvárové štíty nie sú také účinné ako rúška pri prevencii šírenia aerosólov. Ďalej počítať priniesol zistenie, že stravníci, ktorí jedia bok po boku, sú viac ohrození ako stravníci, ktorí sedia tvárou v tvár.
Simulácie predovšetkým ukázali, že otvorenie okien v prímestských vlakoch môže dvakrát až trikrát zvýšiť ventiláciu a znížiť koncentráciu okolitých mikróbov.
„Jedným z dôvodov, prečo má Japonsko nízky počet nakazených koronavírusom v porovnaní s inými rozvinutými krajinami, môže byť výsledok – alebo aspoň čiastočne – práce vykonanej na Fugaku,“ tvrdí Satoshi Matsuoka.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Daily Times, ZDNet