VIDEO: Tesla pustí o pár týždňov na cesty auto bez vodiča, testovať bude aj v Európe
- Pre veľa ľudí je plne autonómne riadenie nepredstaviteľnou abstrakciou
- Tesla však tvrdí, že ich režim Full Self Driving bude pripravený na svoj debut už koncom tohto roka
- Pre veľa ľudí je plne autonómne riadenie nepredstaviteľnou abstrakciou
- Tesla však tvrdí, že ich režim Full Self Driving bude pripravený na svoj debut už koncom tohto roka
Nové vyhlásenia Elona Muska naznačujú, že o pár týždňov sa dočkáme nového softvéru Tesla Full Self-Driving Beta. Ten umožňuje jazdu v uliciach mesta s autopilotom, samozrejme pod dohľadom vodiča.
Elon Musk prisľúbil, že ak bude aktualizácia fungovať dobre aj v obmedzenej beta verzii, Tesla ju sprístupní aj ďalším majiteľom automobilov značky. S aktualizáciou navyše môžu rátať aj vodiči mimo USA. Kanada a Nórsko budú prvými krajinami, ktoré môžu rátať s ponukou balíka Full Self-Driving Beta. „Kanada a Nórsko budú na rade potom, čo USA dokončí beta verziu,“ vyjadril sa Elon Musk.
Pokiaľ ide o autonómne riadenie a softvér, ktorý detekuje iné vozidlá na ceste, Tesla zdôrazňuje, že ide o vývojové verzie. V tejto fáze sa počíta s problémami, avšak existuje veľa príkladov toho, ako pokročilá je táto technológia. Video testera Chucka Cooka vykresľuje autopilota inteligentnejšieho než ako človek.
Video zachytáva neobvyklú situáciu na križovatke. Autopilot vozidlo zastaví a to aj napriek tomu, že v okolí nie sú ďalšie autá. Systém však zistil, že z mimoriadne veľkej vzdialenosti sa k priechodu pre chodcov blíži chodec.
Je ťažké očakávať, že akýkoľvek ľudský vodič bude voči chodcom až takýto opatrný. To, ako vyzerá riadenie s novou beta verziou Full Self-Driving, môžete vidieť aj v recenzii Dirty Tesla:
Niektorí špekulujú, že softvér ako tento bude vždy k dispozícii výlučne v beta verzii. Dôvod je jasný, takýto postoj chráni výrobcu pred zodpovednosťou za akékoľvek nehody.
Jedným z príkladov, ktorým je potrebné venovať pozornosť, je nedávna nehoda, pri ktorej Tesla vo vysokej rýchlosti narazila do zadnej časti iného automobilu. V tejto situácii však vodič pravdepodobne stláčal plynový pedál a vo výsledku neumožnil autopilotovi zabrzdiť auto – manévre vytvorené človekom majú vždy prednosť pred tými, ktoré vykonáva automatická jednotka.
Zložitosť údajov, ktoré musí autopilot spoločnosti Tesla spracovať, ukazuje na významný fakt. Autonómia 5. úrovne, ktorá predstavuje úplnú nezávislosť, si vyžaduje mimoriadne úsilie a roky tvrdej práce.
Nateraz nemožno posúdiť, či je systém Tesla pripravený celkom prevziať zodpovednosť za riadenie z bodu A do bodu B. Pravdou však je, že intenzívna práca a hromadné testovanie v reálnej premávke umožňuje spoločnosti Elona Muska, byť o krok vpred pred konkurenciou a to nielen na burze.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Tesla