VIDEO: Úplný armageddon. Ameriku sužuje extrémny mráz až mínus 50 °C a sneženie

  • Svet sa zbláznil. USA hlási rekordné mrazy, Austrália horúčavy
  • Ľudia by pre zimu nemali rozprávať, odkazujú autority
  • Pre námrazu sa pália koľajnice
Arktická búrka v USA a Kanade. Extrémne mrazy
V USA a Kanade vyčíňa extrémny mráz Twitter/Chaudhary Parvez/Reprofoto, TASR/AP/Spencer Colby
  • Svet sa zbláznil. USA hlási rekordné mrazy, Austrália horúčavy
  • Ľudia by pre zimu nemali rozprávať, odkazujú autority
  • Pre námrazu sa pália koľajnice

Viac ako milión ľudí v Severnej Amerike zastihli výpadky prúdu. Stojí za tým silná arktická búrka, vyčíňajúca v USA a Kanade. Mrazy zasiahli celé Spojené štáty od južného Texasu až po Maine, ležiaci na hraniciach s Kanadou.

Naprieč krajinou ostalo bez elektriny vyše 1,13 milióna ľudí. Výpadky postihli aj približne 284-tisíc ľudí v kanadských provinciách Ontário a Quebec. Informujú o tom agentúra SITA a spravodajský portál BBC.

Na niektorých miestach v USA hrozia extrémne teploty -45 až -56 stupňov Celzia. Odborníci tiež varujú pred vetrom a mrazmi, ktoré ľahko spôsobia omrzliny.

Americká meteorologická služba informovala, že pre viac ako 200 miliónov ľudí, alebo približne 60 percent americkej populácie, platí nejaký druh meteorologickej výstrahy. V Severnej Amerike museli tiež zrušiť tisíce letov.

Veľká časť Kanady, od Britskej Kolumbie po Newfoundland, je pod varovaním pred extrémnym chladom a búrkami. Niekoľko školských rád v Ontáriu, vrátane Toronta, muselo zrušiť vyučovanie. Prognostici tvrdia, že táto búrka prinesie najľadovejšie Vianoce za posledné desaťročia. Zasiahnuť má aj slnečný americký štát Florida.

Zapaľujú koľajnice, ľudí vyzývajú, aby vonku nerozprávali

Agenda pod OSN s preloženým názvom „Ciele trvalo udržateľného rozvoja“ na Twitteri informuje, že pre neúprosné mrazy v Chicagu autority zapaľujú koľajnice. Chcú tak predísť námraze.

Ľudia v štáte Iowa boli vyzvaní, aby sa vo vonkajších priestoroch zhovárali čo najmenej. Taktiež by podľa odporúčaní nemali zhlboka dýchať. V USA taktiež stagnujú donášky nápojov vrátane piva, ktoré v kamiónoch mrzne v sudoch.

V Chicagu momentálne hlásia teplotu -30 stupňov Celzia, čo je chladnejšie než niektoré časti Antarktídy.

Meteorológovia tvrdia, že zimná búrka, ktorá sa začala v utorok na severozápade Pacifiku, by mohla byť „bombovou cyklónou“. Ide o označenie typu výbušnej búrky, ktorá rýchlo zosilnie a jej centrálny tlak vzduchu klesne za 24 hodín najmenej o 24 milibarov.

V Južnej Dakote sa pracovníci pokúšali vyčistiť cesty, na ktorých boli v niektorých úsekoch asi 3 metre snehu. Guvernérka štátu New York Kathy Hochulová v očakávaní búrky vyhlásila núdzový stav. Hrozba záplav a ľadových zápch „spôsobí v našej komunite veľký zmätok“, povedala.

Ľadové zápchy vznikajú, keď veľké kusy ľadu blokujú tok rieky a môžu spôsobiť záplavy.

Záplavy už hlásia na severovýchode, vrátane štátu New York a Rhode Island, kde pre vysoké prílivy museli uzavrieť niektoré cesty. Núdzový stav vyhlásili aj guvernéri Kentucky, Severnej Karolíny, Západnej Virgínie, Georgie a Oklahomy. 

Americká meteorologická služba varuje, že ide o búrku, ktorá štáty postihne „raz za celú generáciu“. V krajine hrozí „život ohrozujúca zimnica“. 

Počas niekoľkých nasledujúcich dní by mohlo byť prekonaných viac než 100 rekordných nízkych teplôt naprieč USA.

Na druhej strane sveta zažívajú presný opak

Pred dvoma týždňami sa Austráliou prehnali extrémne horúčavy. Ako uvádza The Conversation, po vlhkej a pre väčšinu Austrálie nezvyčajne chladnej jari priniesol začiatok meteorologického leta horúčavy.

Podľa odborníkov extrémy v Austrálii môžu pokračovať počas tohtoročného tamojšieho letného obdobia aj naďalej. Meteorológovia varujú pred teplotami presahujúcimi 40 stupňov Celzia. V niektorých častiach krajiny sa má priemerná teplota zvýšiť o viac než 5 stupňov.

Zdroje: SITA, BBC, Twitter/SDG2030, The Conversation, Twitter/Chaudhary Parvez, Twitter/Mike Doyle

Najnovšie videá

Trendové videá