VIDEO: Výstavba kľúčového tunela na D1 ide do finále. NDS hlási veľké dopravné obmedzenia
- Tunel Višňové prekonal dôležitý míľnik
- Stavbári začali s betónovaním vozovky
- Tunel Višňové prekonal dôležitý míľnik
- Stavbári začali s betónovaním vozovky
Najdlhší slovenský tunel Višňové sa posúva do ďalšej kľúčovej fázy výstavby. Ako informovala Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na sociálnych sieťach, v útrobách tunela sa rozbehli práce na pokládke vozovky.
„Stavba diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové je pre nás prioritným projektom. Denne vynakladáme tlak a extrémne úsilie pre to, aby motoristi mali túto kľúčovú stavbu čo najskôr pre svoje užívanie,“ zdôrazňuje NDS.
Pod klenbou tunela to momentálne žije stavebným ruchom. „Dvojvrstvový cementobetónový kryt je ukladaný dvojicou finišerov – finišerom pre spodnú a finišerom pre hornú vrstvu. Technológia kladenia dvojvrstvového krytu je realizovaná v celej šírke vozovky, teda v 7 metroch.“
Stavbári musia mať všetko dokonale zosúladené. Betónová zmes je totiž náročná na čas – jej spracovateľnosť je časovo obmedzená. Preto je presná koordinácia strojov a načasovanie každého kroku také dôležité.
Ako informuje TASR, tunel Višňové, ktorý sa so svojimi 7,5 kilometrami stane najdlhším na Slovensku, je súčasťou 13,5-kilometrového úseku diaľnice D1. Po dokončení významne urýchli cestu medzi Bratislavou a Košicami. Slovenskí vodiči sa na dokončenie tejto cesty tešia už dekády.
Práce však spomalia dopravu
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) okrem pokročení na výstavbe tunela Višňové plánuje koncom novembra prepojiť D4 s D1. Dokončenie prác si počas dvoch posledných novembrových víkendov vyžiada dopravné obmedzenia. V utorok o tom informovala NDS.
„V súčasnosti intenzívne pracujeme na rozšírení pruhov a rekonštrukcii pôvodnej vozovky. Súbežne finalizujeme práce potrebné na napojenie oboch vetiev z obchvatu. Práce sa realizujú v kontakte so živou premávkou, čo kladie extrémne vysoké nároky na zachovanie dopravy a tempa samotnej stavby. Pri zásadných míľnikoch však musíme pristúpiť aj k obmedzeniam dopravy,“ priblížil generálny riaditeľ NDS Filip Macháček.
Vetvu z D4, teda od Jaroviec, na D1 v smere na Trnavu plánujú diaľničiari napájať počas víkendu od 22. do 24. novembra. Rozmiestňovať tu v tom čase budú takmer 100 zvislých dopravných značiek a vyznačovať približne 25 kilometrov čiar jednotlivých jazdných pruhov. Práce si vyžiadajú uzatvorenie diaľnice od Zlatých pieskov po križovatku Senec.
Úsek bude uzatvorený od piatka (22. 11.) večera až do nedele (24. 11.). Počas tohto víkendu bude v úseku pracovať 80 pracovníkov a desať mechanizmov. Doprava v smere na Trnavu bude obnovená v nedeľu v noci a po dokončení prác budú môcť motoristi využiť prepojenie medzi obchvatom a diaľnicou D1. Opačný smer D1, teda smerom z Trnavy, bude počas tohto víkendu prejazdný bez obmedzení.
V decembri by už mal byť pokoj
Na prelome novembra a decembra (29. 11. – 1. 12.) plánuje NDS pripojiť druhú vetvu, teda v smere z Trnavy na Raču. Aj tu si práce vyžiadajú víkendovú uzáveru diaľnice. Obmedzenie dopravy sa začne v piatok (29. 11.) od 20.00 h a po 22.00 h bude diaľnica uzatvorená. Diaľničiari budú počas tohto víkendu rozmiestňovať značky a striekať i lepiť desiatky kilometrov čiar. Po skončení prác sa budú môcť motoristi napojiť na obchvat Bratislavy aj v smere od Trnavy.
„Po realizačnej stránke je všetko pripravené tak, aby sme míľnik splnili. No posledné slovo bude mať počasie. Ak v daných termínoch bude dlhodobý dážď či dokonca sneh, nie je technicky možné vyznačiť jazdné pruhy a napojenie vetiev bude musieť počkať na vhodnejšie poveternostné podmienky,“ upozornil Macháček.
Diaľničiari pripomenuli, že vybudovanie križovatky D1/D4 a rozšírenie D1 pri Bratislave patrí medzi najvýznamnejšie investície do cestnej infraštruktúry na západnom Slovensku. Súčasný stav diaľnice už technicky ani kapacitne nevyhovoval nárokom množstva motoristov, ktorí denne úsekom prechádzajú. Prepojenie obchvatu a D1 odbremení Bratislavu od tranzitnej dopravy.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: NDS, TASR