VIDEO: Výstavba kľúčového úseku D1 sa finalizuje. Cesta z Bratislavy do Košíc sa výrazne zrýchli
- Obchvat Žiliny, tunel Višňové a modernizácia železničného uzla prinesú revolúciu v doprave
- Projekty, ktoré sľubujú bezpečnejší a rýchlejší tranzit, sa blížia k svojmu dokončeniu
- Obchvat Žiliny, tunel Višňové a modernizácia železničného uzla prinesú revolúciu v doprave
- Projekty, ktoré sľubujú bezpečnejší a rýchlejší tranzit, sa blížia k svojmu dokončeniu
Práce na obchvate Žiliny, kľúčovom úseku diaľnice D1 medzi Lietavskou Lúčkou a Dubnou Skalou, priniesli mnohé výzvy, ale zároveň sľubovali výrazné zlepšenie dopravy v regióne.
Po viacerých komplikáciách sa jeho dokončenie plánovalo na rok 2025. Súčasťou tohto projektu bol aj tunel Višňové, ktorý sa s dĺžkou 7,5 kilometra stal najdlhším cestným tunelom na Slovensku a jedným z najdlhších v strednej Európe.
Ako informuje portál TopSpeed.sk, výstavba tunela prekonávala náročné terénne podmienky a zahŕňala technické riešenia, akými boli viaceré mosty a prepracovaná infraštruktúra. Po prevzatí projektu spoločnosťou Skanska sa práce zintenzívnili a vodiči môžu dúfať, že sa diaľnica D1 sprístupní v avizovanom termíne.
Kľúčový dopravný uzol: Dubná Skala
Úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala sa po dokončení prepojil s existujúcou diaľnicou pri Hričovskom Podhradí. Tento obchvat, ktorý umožnil vyhnúť sa preťaženej ceste prvej triedy okolo Strečna, výrazne zlepšil plynulosť dopravy.
Križovatka Dubná Skala sa stala významným uzlom, ktorý nielenže zlepšil prístup do priemyselných oblastí Žilinského kraja, ale aj zjednodušil tranzit medzi Bratislavou a Košicami.
Modernizácia železničného uzla: Budúcnosť na koľajniciach
Ako sme ťa informovali v tomto článku, paralelne s výstavbou obchvatu Žiliny prebiehala aj modernizácia železničného uzla, ktorá bola jednou z najväčších investícií do železničnej infraštruktúry v krajine. Tento projekt, s rozpočtom presahujúcim 330 miliónov eur, mal za cieľ modernizovať trate tak, aby spĺňali európske normy.
Rekonštrukcia zahŕňala úpravu štyroch železničných staníc – Žilina zriaďovacia, osobná, Teplička a Varín – a jej cieľom bolo zlepšiť rýchlosť a efektivitu medzinárodnej dopravy.
Napriek oneskoreniam spôsobeným pandémiou a logistickými problémami sa projekt blížil k dokončeniu v rokoch 2025 – 2026.
Význam pre medzinárodnú dopravu
Železničné trate Žilina – Čadca a Bratislava – Čierna nad Tisou sú kľúčovými súčasťami paneurópskeho koridoru. Modernizácia zlepšila geometriu tratí, zvýšila návrhové rýchlosti a prispela k ich zaradeniu medzi moderné európske železnice.
Projekt financovaný z eurofondov bol významným krokom k zefektívneniu dopravy v regióne aj mimo neho.
Súčasťou rozsiahlej modernizácie dopravy na severe Slovenska bol aj úsek D1 Hubová – Ivachnová pri Ružomberku. Tento 15-kilometrový obchvat sa mal dokončiť do konca roka 2025.
Projekt zahŕňal aj tunel Čebrať, kde boli dokončené kľúčové práce na technologických zariadeniach. Po dokončení by obchvat ušetril vodičom až 16 minút cesty v porovnaní s jazdou po starých trasách.
Nová éra dopravy v Žilinskom kraji
Dokončenie týchto projektov prinesie severnému Slovensku výrazné zlepšenie v cestnej aj železničnej doprave. Modernizované dopravné uzly a prepracovaná infraštruktúra pomohli nielen zvýšiť bezpečnosť a plynulosť dopravy, ale aj posilniť ekonomickú a logistickú pozíciu regiónu.
Žilinský kraj tak vstúpil do novej éry modernej infraštruktúry, ktorá je predpokladom pre ďalší rozvoj.
Zdroj: TopSpeed.sk