Virálne VIDEO obletelo svet: Z trosiek po zemetrasení vytiahli dieťa ešte s pupočnou šnúrou
- Po zemetraseniach v Sýrii a Turecku záchranári zachránili novorodenca
- Dievčatko sa narodilo pod troskami, malo ešte pupočnú šnúru
- Sýria požiadala EÚ o pomoc
- Po zemetraseniach v Sýrii a Turecku záchranári zachránili novorodenca
- Dievčatko sa narodilo pod troskami, malo ešte pupočnú šnúru
- Sýria požiadala EÚ o pomoc
Zemetrasenia v Sýrii a Turecku spôsobili obom krajinám ničivé následky, ktoré si vyžadujú pomoc z celého sveta. Podľa informácií agentúry TASR už obe krajiny evidujú viac ako 11 200 obetí a čísla neustále stúpajú. Desaťtisíce ľudí utrpeli zranenia a v Turecku aktuálne pomáhajú aj príslušníci slovenského Hasičského a záchranného zboru.
O zemetraseniach sme ťa dôkladne informovali v tomto článku. V dôsledku silného zemetrasenia s magnitúdou 7,8 sa tektonická platňa, na ktorej leží Turecko, pohla o celé tri metre. Hrozivé zábery z miest, ktoré zemetrasenie postihlo, pripomínajú vojnovú zónu.
Sýria žiada o pomoc
Aktuálne v boji proti následkom zemetrasení a pri pátraní po obetiach a zranených požiadala Európsku úniu o pomoc i Sýria. Oznámil to komisár EÚ pre krízový manažment Janez Lenarčič, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
Európska komisia „vyzýva“ členské krajiny EÚ, aby kladne reagovali na žiadosť Sýrie o dodávky zdravotníckych potrieb a potravín. EK bude zároveň zásielky sledovať, aby sankcionovaná vláda v Damasku neodklonila dodanú pomoc inam.
EÚ okamžite vyslala záchranné tímy do Turecka, Sýrii spočiatku ponúkla iba minimálnu pomoc pre sankcie uvalené na vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada po roku 2011. V krajine boli totiž brutálne potlačené vtedajšie protesty, čo viedlo k občianskej vojne.
EÚ však po zemetraseniach otvorila dvere pomoci pre Sýriu. Damask o ňu aktuálne žiada prostredníctvom Mechanizmu civilnej ochrany EÚ, ktorý zahŕňa 27 členských štátov EÚ a osem ďalších susedných štátov vrátane Nórska a Turecka, vysvetlil Lenarčič.
Sýria teraz žiada „dlhý zoznam položiek“. „Takisto je dôležité zaistiť – a to by som rád zdôraznil -, že pomoc pôjde ľuďom, ktorí ju potrebujú, že nebude odklonená inam. Toto budeme sledovať,“ uviedol Lenarčič.
Žena porodila pod troskami
Vážnosť situácie v Sýrii podporujú okrem iného záznamy záchrannej akcie, počas ktorej sa podarilo vyslobodiť novorodeniatko s pupočnou šnúrou. Ako vysvetľuje CBC News: The National na platforme YouTube, v meste Jindires na severe Sýrie trosky uväznili tehotnú ženu.
Tá v katastrofálnych podmienkach porodila. Asi o tri hodiny neskôr sa záchranárom podarilo oslobodiť živé bábätko, ktoré ešte malo pupočnú šnúru pripojenú k mŕtvej matke, informuje npr.
O čerstvo narodené dievčatko sa teraz starajú lekári v neďalekom meste Afrín. Podľa jej bratranca Khalila al-Suwadiho je na základe doterajších informácií jedinou preživšou z najbližšej rodiny.
Video zo záchrany, ktoré koluje na sociálnych sieťach, ukazuje momenty hneď po tom, ako dieťa vytiahli spod trosiek. Z dievčatka stále visela pupočná šnúra.
Nebohá matka menom Abu Hadiya musela byť počas pôrodu pri vedomí a zomrieť krátko potom, domnievajú sa sýrski lekári Doktor Maarouf odhadol, že dieťa sa narodilo niekoľko hodín predtým, ako ho našli, vzhľadom na to, že jeho teplota už klesla. Ak by sa dievčatko narodilo tesne pred zemetrasením, neprežilo by, pretože v oblasti boli aj mrazivé teploty.
Podľa politických a zdravotníckych predstaviteľov zahynulo doposiaľ v Turecku 8 574 ľudí a v Sýrii 2 662. Celkový počet obetí sa tak vyšplhal na 11 236 a pravdepodobne to nie konečný údaj.
TASR informuje, že v Turecku utrpelo zranenia takmer 50 000 ľudí a v Sýrii ďalších asi 5 000. Tisíce domov sa zrútili a ich obyvatelia zostali v zimnom počasí bez strechy nad hlavou.
Počas ničivých zemetrasení boli poškodené i významné historické pamiatky, ktorých v danej oblasti rozhodne nie je málo. Zrútili sa napríklad steny rímskeho hradu v meste Gaziantep. Ten bol považovaný za jednu z najlepšie zachovaných pevností v Turecku, informovali sme.
Zdroje: TASR, npr, YouTube/CBC News: The National