Vieme, podľa čoho si komáre vyberajú, koho uštipnú. Zameriavajú sa na konkrétne „ciele“

  • Vedci vysvetľujú, prečo sa cítiš ako magnet na komáre
  • Komáre dokonca preferujú dve krvné skupiny
komár a repelent
Archív Canva
  • Vedci vysvetľujú, prečo sa cítiš ako magnet na komáre
  • Komáre dokonca preferujú dve krvné skupiny

S príchodom leta a teplých mesiacov prichádza aj jeden nepríjemný fenomén. Výskyt komárov je toto leto skutočne alarmujúci a niektorých ľudí trápia omnoho viac než iných. Prečo sú niektorí ľudia magnetmi pre bodavý hmyz? Vedci tvrdia, že za tým stojí jednoduchý fenomén. 

Jeffrey Riffel, profesor biológie na Washingtonskej univerzite, už roky študuje senzorické systémy komárov. V nedávnom videu potvrdil, že na niektorých ľuďoch si tieto lietajúce potvorky skutočne „zgustnú“ viac. Riffel a jeho tím výskumníkov sa rozhodli zistiť, čo komáre tak veľmi priťahuje. 

„Komáre sú pozoruhodne dobré v hľadaní človeka, aby sa napili jeho krvi,“ povedal Riffell vo videu, ktoré zverejnila univerzita. „Sú to upíri a sú veľmi dobrí v tom, čo robia. Ich oči, zrak, nos, všetko v nich je zamerané na to, aby nás našli a uhryzli.“

Čo komáre priťahuje

Vedci pod vedením profesora Jeffa Riffella objavili, že samičky komárov nachádzajú ľudí podľa „stopy vôňových podnetov“, ktoré zahŕňajú chemikálie uvoľňované z ľudskej kože a potu, ako aj oxid uhličitý, ktorý vydychujeme. 

Okrem vône sú komáre priťahované aj určitými farbami. Komáre podľa zistení vedcov milujú červenú a čiernu farbu. Naopak, komáre nemajú v obľube bielu a zelenú farbu. 

„Bohužiaľ, komáre sa dokážu učiť. Ak ste pre nich veľmi atraktívny a oni vás uhryznú a vypijú vašu krv, potom sa k vám vrátia, pretože sa naučili takúto pozitívnu asociáciu,“ povedal Riffell vo videu. „Dobrou správou je, že sa môžu naučiť vyhýbať sa vám, takže ak sa ich snažíte odohnať, naučia sa to a budú sa vám trochu vyhýbať.“

Zaujímavosťou tiež je, že preferujú určité krvné skupiny. Podľa článku portálu Verywell Health sú pre nich najatraktívnejšie dva druhy krvi. Napríklad ázijský tigrovaný komár, známy ako Aedes albopictus, uprednostňuje krvnú skupinu O. Na druhej strane, komár močiarny, alebo Anopheles gambiae, je viac priťahovaný krvnou skupinou AB.

Ďalší zaujímavý fakt je, že približne 80 % ľudí produkuje sekrét, ktorý signalizuje ich krvnú skupinu. Znamená to, že komár si ťa ľahko nájde, a keďže už vieme, že sa dokáže aj učiť, tak sa k tebe rád vráti. 

Komáre Slovákov trápia vo veľkom

Veľké množstvo bodnutí od komára môže spôsobiť nervozitu, zníženie sústredenosti, nepozornosť, nespavosť či podráždenosť, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na svojom webe. Tieto bodavé zvieratká sú najaktívnejšie ráno a večer.

„Samotné bodnutie vyvolá lokálnu imunitnú reakciu, ktorú vnímame ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch,“ vysvetľuje úrad. Normálna imunitná reakcia sa však u niektorých osôb môže zmeniť na alergickú. Vážne alergie sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou.

Výskyt ochorení prenášaných komármi je na Slovensku veľmi zriedkavý. Komáre sú vnímané hlavne ako obťažujúci hmyz, ktorý znižuje komfort a kvalitu života obyvateľov, aj pri miernom premnožení.

Komáre najčastejšie útočia ráno, hodinu pred a hodinu po východe slnka, a večer po západe slnka. „V lesoch a pri zamračenej oblohe napádajú ľudí a zvieratá počas celého dňa. Pri kalamitnom výskyte môžu byť obťažujúce aj celých 24 hodín,“ uvádza úrad.

Za kalamitu sa považuje výskyt komárov, keď dochádza k niekoľkým desiatkam (slabá kalamita) alebo stovkám (silná kalamita) útokov na jednu osobu za minútu. Tento zvýšený výskyt komárov je často sprievodným javom po povodniach, za priaznivého klimatického vývoja, dodáva ÚVZ.

Zdroje: Time, University of Washington, Verywell Health, TASR, YouTube/UV( University of Washington)

Najnovšie videá

Trendové videá