Vieš, kedy môžeš odmietnuť nadčasy? Pozor, aby ti ich správne preplatili. Odborník radí, ako na svojho šéfa

  • Nadčasy môžeš odmietnuť v niekoľkých prípadoch
  • Daj si tiež pozor, aby ti boli správne preplácané
robotník a hodiny
Ilustračná fotografia: Archív Canva
  • Nadčasy môžeš odmietnuť v niekoľkých prípadoch
  • Daj si tiež pozor, aby ti boli správne preplácané

Práca nadčas je bežnou praxou v slovenských firmách. Vieš však, kedy máš právo ju odmietnuť, alebo či ti ju zamestnávateľ môže nariadiť aj počas dovolenky? Odborníci radia, aké práva majú zamestnanci, ak ide o „nadrábanie“.

„Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad rozsah týždenného pracovného času,“ povedal pre RTVS advokát Alan Strelák. 

Advokát Milan Černaj pre RTVS zase upresnil, že zamestnávateľ môže nariadiť prácu nadčas prostredníctvom tzv. „šibeničného deadlinu“. To znamená, že mu zadá úlohu, ktorú nie je možné splniť v bežnom pracovnom čase. Zároveň platí, že zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť prácu nadčas aj vtedy, ak prijíma výsledky práce v tomto nadčasovom období.

Zákon nadčasy špecificky neupravuje

„Zákon osobitne neupravuje formu, akou má zamestnávateľ dohadovať alebo prikazovať prácu nadčas,“ tvrdí Milan Černaj. Existujú dve skupiny zamestnancov, ktorí môžu byť obmedzení v tom, ako im môže byť práca nadčas nariadená. Medzi tieto skupiny patria zamestnanci, s ktorými je možné prácu nadčas iba dohodnúť, ako aj tí, ktorým práca nadčas nemôže byť prikázaná vôbec.

Zamestnanci majú totiž právo odmietnuť prácu nadčas v prípade, že už odpracovali 150 hodín nadčasov v danom kalendárnom roku. Černaj zdôraznil, že tehotné ženy patria medzi zamestnancov, ktorí môžu nadčas odmietnuť ihneď.

Čo sa týka dovolenky, zamestnávateľ má právo nariadiť nadčas aj počas nej. Avšak v takomto prípade je povinný nahradiť zamestnancovi všetky náklady, ktoré mu vzniknú v dôsledku toho.

Práca nadčas má byť správne zaplatená

Zamestnanci majú nárok na mzdu za prácu nadčas, vrátane mzdového zvýhodnenia vo výške najmenej 25 percent z ich priemerného zárobku. Zamestnávateľ však môže ponúknuť aj alternatívu v podobe náhradného voľna, pričom v tomto prípade zaniká nárok na mzdové zvýhodnenie.

Zamestnávateľom hrozia pokuty v prípade nedodržania pravidiel týkajúcich sa nadčasov a ich evidencie. Inšpektorát práce môže udeliť pokutu až do výšky 200-tisíc eur v priebehu troch rokov od porušenia pravidiel.

Home office
zdroj: Unsplash/Bench Accounting

Chemický a farmaceutický priemysel nemá dostatok zamestnancov

Chemickému a farmaceutickému priemyslu na Slovensku chýbajú kvalifikovaní zamestnanci. Zamestnáva zhruba desať percent celého slovenského priemyslu, čo predstavuje približne 38,8-tisíc ľudí.

„Trh práce sa vplyvom nedostatku kvalifikovaných zamestnancov, nízkeho záujmu študentov o technické smery a vysokému počtu zamestnancov v dôchodkovom veku, začína meniť. Zamestnanosť sa v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne znížila a trh práce bol ochudobnený o zhruba štyri percentá zamestnancov,“ konštatuje Roman Karlubík, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

Nárast počtu zamestnancov zaznamenalo podľa zväzu len jedno pododvetvie a to mydlá, pracie, čistiace a parfumované prostriedky, a to o dve percentá. Priemerná mesačná mzda chemického a farmaceutického priemyslu pritom medziročne stúpla o takmer 8 % na 2 029 eur, najvýraznejšie zvýšenie je v odvetví farmácie.

Zamestnanci tohto odvetvia si polepšili o 14 % oproti roku 2022. Ako však Roman Karlubík doplnil, spolu s nárastom miezd nestúpla pridaná hodnota, naopak tá oproti minulému roku poklesla o 14 %.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: RTVS, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá