Vieš oddeliť súkromie od práce? Týchto 10 rád ti pomôže zvládať bežné dni lepšie, než doposiaľ

  • Neustále blikajúci telefón, pípajúce notifikácie či potreba skontrolovať pracovný mail
  • Toto sú rady, ako sa vyhnúť syndrómu vyhorenia, a zároveň zvýšiť vlastnú produktivitu
  • Neustále blikajúci telefón, pípajúce notifikácie či potreba skontrolovať pracovný mail
  • Toto sú rady, ako sa vyhnúť syndrómu vyhorenia, a zároveň zvýšiť vlastnú produktivitu

Často skloňovaná svetová pandémia priniesla novinky aj v pracovnom svete. Väčšina zamestnancov okúsila prvýkrát dlhodobý home-office, ktorý môže byť požehnaním a kliatbou zároveň. Pokiaľ si sa dostal do stresu každodenných povinností a stíhaš ešte menej, ako sa ti darilo stihnúť s visutým pracoviskom, alebo len patríš k ľuďom, ktorí sa nechajú prácou pohltiť, prečítaj si rady, ako zefektívniť každodenný život.

Stanov si presné hodiny

Pri každodennej práci je pre jej udržateľnosť potrebné stanoviť si časový limit a zmestiť sa doň. Pravidelný režim je menej stresujúci, dodá človeku pocit komfortu, a hlavne, nech sa deje, čo sa deje, naučí ťa vedome ukončiť pracovný deň bez výčitiek svedomia, že si nestihol vyriešiť všetko, čo si si ráno naplánoval.

Tento akt je rovnako potrebný pre teba, ale aj tvojho zamestnávateľa. Vyhradené pracovné hodiny znázorňujú čas, počas ktorého sa môžeš naplno venovať práci, pokiaľ ich nebudeš dodržiavať, ale ťahať nadčasy, môže sa ľahko stať, že si tvoj zamestnávateľ zvykne a bude to brať ako neplatenú samozrejmosť.

Rob si pri práci prestávky

Štúdia vedená na Univeristy  of Illinois skúmala štyri skupiny respondentov, ktorí mali za 50 minút vyriešiť rovnaký problém. Výsledok dokazuje, že skupina, ktorá si počas 50 minút robila krátke prestávky, mala vyššiu mieru schopnosti udržania pozornosti na konci 50. minúty, ako ostatné. 

„Po chvíli riešenia problému vaša pozornosť utečie, začne slabnúť a v otázke, ktorú máte vyriešiť sa zamotávate,“ informuje štúdia. Portál Inc ďalej dodáva, že ideálnou dĺžkou prestávky je 15 až 20 min a pre udržanie a zvýšenie produktivity by sme si ju mali dopriať každých 50 až 90 minút.

Rubíková kocka
zdroj: Unsplash/Karla Hernandez

Hovor nie

Veľa ľudí má problém s týmto jednoduchým slovíčkom. Nevedia ho vysloviť doma, pri priateľoch, no ani v práci. Zatiaľ čo sme v kruhu blízkych otvorení, pracovné prostredie a hierarchia pozícií so sebou môže priniesť nepríjemné situácie, v ktorých ti slovíčko „nie“ z úst vyjsť nechce. Pokiaľ sa však ocitáš čoraz častejšie na hrane a tvoj šéf na teba kladie nové a nové požiadavky, nenechaj sa tým strhnúť. Nezabudni, že si v práci a nie na čaji s kamarátkou, ktorá ťa žiada o láskavosť. Byť proaktívny je v poriadku, no robením neplatenej práce kreuješ nezdravé prostredie nielen pre seba, ale aj svojich kolegov. Navyše, povedať nie neznamená byť arogantný a neochotný dá sa to urobiť aj príjemným tónom spolu s vysvetlením, informuje portál Very Well Mind.

Používaj technológie

Pokiaľ pracuješ s niekým na jednom projekte, prípadne spolu komunikujete v online priestore, využívaj dostupné technológie. Existuje množstvo aplikácií, ktoré umožnia komunikovať o rôznych čiastkových otázkach celému pracovnému tímu, informuje portál Tiny Pulse. V dnešných dňoch nezáleží, či sa nachádzate v jednej miestnosti, alebo ste od seba kilometre vzdialení. Vďaka používaniu programov umožňujúcich participáciu sa z pravidelných stretnutí môžu stať pravidelné video konferencie.

Vypni si notifikácie

Ak si už objavil čaro online nástrojov, v tom prípade je ďalším dôležitým krokom ustriehnuť si pracovný čas. Ten sa, vďaka neustálemu internetovému pripojeniu, prihlásenému emailu a iných aplikácií, môže poľahky predĺžiť. Zrazu sa pristihneš, že kolega ti večer pred polnocou poslal pracovný mail. Prečítaš si prvé slovo a napriek otravnému pocitu, že si chceš oddýchnuť, máš potrebu si ho aspoň prečítať. Technológie majú aj svoju tienistú stránku. Odvracajú našu pozornosť od okolia a ľudí, s ktorými sme a momentov, ktoré sa okolo nás odohrávajú. Preto si nezabudni nastaviť stíšenie notifikácií mimo tvoj pracovný čas.

Notifikácie
zdroj: Unsplash/Jonas Leupe

Vytvor si fyzické miesto na prácu

Ak si sa v období pandémie, či z iných dôvodov ocitol na home-office, zreorganizuj si svoj priestor. Pracovať z postele nie je ideálny nápad, aj keď sa môže zdať lákavý. Nedostatočná disciplína uberá na produktivite, čo znamená,  že pokiaľ ležíš doma v posteli, budeš sa pravdepodobne venovať najskôr sociálnym sieťam, zábavným videám, hudbe a až následne práci. Vytvor si svoj osobný pracovný priestor u seba doma, fyzicky si ho vyčleň tak, aby si mal kde sedieť a rozložiť si potrebné pracovné náčinie, radí Talkroute.

Opúšťaj svoje pracovisko

Tento bod úzko súvisí s vytvorením si fyzického pracovného priestoru. Pokiaľ sa nachádzaš v jednom byte, kde žiješ a pracuješ, môžeš rýchlo upadnúť do nervozity z nabúraných stereotypov pracovného, ale aj domáceho prostredia. Všetky rituálne činnosti, ako šálka kávy pred prácou, obed v obľúbenom bistre, cigareta pred kanceláriou sa stratia. Spomenuté činnosti, totiž, predstavujú rituály spojené so zmenou miesta, ktorá nám nahrádza a vypĺňa prestávku potrebnú pre oddych, refresh a zvýšenie produktivity.

Vyhni sa prehnanému multitaskingu

Už roky je známe, že multitasking nie je najlepším priateľom produktivity. Okrem toho, že sa pri ňom stávame nepozornými a nevieme veci dotiahnuť do úspešného konca, narúša nám aj schopnosť oddychovať. Táto štúdia dokazuje, že multitasking môže neurologicky poškodiť tvoj mozog a znížiť IQ. Preto sa mu vyhni a nevenuj sa simultánne viacerým pracovným činnostiam.

Nájdi si priateľov mimo pracovnej sféry

Mať dobré vzťahy v pracovnom prostredí je podstatné, no pretavovať iba tie do priateľstiev sa nie vždy oplatí. Prvotným prepojením týchto vzťahov je práca, a preto sa môže stať, že ostane prioritnou témou v rozhovoroch aj pri večernom pive. Je málo dní, kedy sa nám podarí dotiahnuť všetky úlohy do úspešného konca, a tak sa namiesto ventilu v podobe aktívneho oddychu prenesieme v myšlienkach späť k práci, čo vytvorí začarovaný kruh.

Venuj svoj voľný čas koníčkom

Ideálnym oddychom je fyzický pohyb, ktorý nám dodá energiu a radosť v podobe vylúčených hormónov. Jeff Bezos, Tim Cook, Mellody Hobson a mnoho ďalších úspešných ľudí práve pohybom štartuje svoj deň. Ak nie si fanúšik fyzickej aktivity, nájdi si činnosť, ktorá bude tvojou záľubou a pomôže ti odreagovať sa. Môže to byť záhradníctvo, maľba, hudba či obyčajná prechádzka.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: INC, Science Alert, Science Daily, Very Well Mind, Tiny Pulse, Talkroute

Najnovšie videá

Trendové videá