Vila Tugendhat v Brne: Udial sa tu „rozvod Česko-Slovenska“, vznikol o nej aj film

  • Vila Tugendhat je nielen architektonickým unikátom
  • Pre Čechov a Slovákov má aj veľkú historickú hodnotu
  • Jej osud je mimoriadne zaujímavý
Vila Tugendhat
visitczechrepublic.cz | ceskestavby.cz
  • Vila Tugendhat je nielen architektonickým unikátom
  • Pre Čechov a Slovákov má aj veľkú historickú hodnotu
  • Jej osud je mimoriadne zaujímavý

Architektonická čistota, prelínanie interiéru a exteriéru, nadčasové technické vybavenie, ušľachtilé a exotické materiály – to sú len niektoré z atribútov, vďaka ktorým bola vila Tugendhat v roku 2001 zapísaná na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Ak zavítaš do Brna, určite by si si ju nemal nechať ujsť. Ide o architektonický skvost, kde sa navyše písali dejiny našej krajiny. Vstupenky si ale musíš kúpiť v poriadnom predstihu, dostať sa sem nie je vôbec ľahké. 

Nadčasový architektonický skvost

Ako sa uvádza na oficiálnom webe vily, postavená bola v rokoch 1929 – 1930 pre manželov Gretu a Fritza Tugendhatových. Navrhol ju prestížny nemecký architekt Ludwig Miese van der Rohe a jej jedinečnosť je do očí bijúca už na prvý pohľad. 

Ako informuje portál Archinfo, manželia boli moderní a veľmi solventní ľudia, ktorí nemali radi gýč. Priali si preto moderný, nadčasový dom. 

Greta Tugendhatová sa narodila v roku 1903 a už od skorého veku jej učarovalo umenie. Inšpiráciu nachádzala v Berlíne, kde sa stretávala s intelektuálnou smotánkou. Tam sa stretla aj s architektom Ludwigom Miesom van der Rohe.

Fritz sa narodil v roku 1895 a pochádzal z úspešnej rodiny, ktorá sa venovala obchodu s textilom. On bol však viac ako obchodník umelec, a tak sa venoval skôr návrhu látok či foteniu. 

Keď Greta pozvala architekta Ludwiga na obhliadku ich pozemku do Brna, ostal očarený nielen lokalitou, ale aj brnianskou architektúrou a zákazku prijal. Získal tak klientov, ktorí prakticky nemali žiadne finančné limity. 

Pozemok manželov bol určený parcelou, ktorú daroval neveste k zväzku jej otec. Išlo o dlhý a svahovitý pozemok v časti Černá Pole v Brne. Orientovaný bol smerom k stredu mesta, teda k hradu Špilberk a dómu sv. Petra. Ako sa neskôr ukázalo, poloha domu bola faktorom, ktorý výrazne ovplyvnil zmýšľanie autora Miesa van der Roheho o podobe domu.

Perla funkcionalizmu

Paradoxom tejto unikátnej stavby je, že z pohľadu od ulice vyzerá ako jednopodlažná, to je ale klam. Ako informuje Začítaj sa, vila má celkom dve podlažia.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Tugendhat, Archinfo, Wikipedia, Začítaj sa, Čas, Kudy z nudy, Aktuality, Sme

Najnovšie videá

Trendové videá