Vila v Horskom parku ti poskytne ten najlepší výhľad na Bratislavu
- Mestská vila s výhľadom na panorámu Slavína. Forma evokujúca odkazy moderny vznikla vrstvením kvádrov jednotlivých podlaží na výrazne svahovitom teréne. Vzniká tak hierarchická štruktúra exteriérovo-interiérových intímnych priestorov átrií, logií a terás, ktoré výrazne napomáhajú prepojeniu bývania so zeleňou.
- Mestská vila s výhľadom na panorámu Slavína. Forma evokujúca odkazy moderny vznikla vrstvením kvádrov jednotlivých podlaží na výrazne svahovitom teréne. Vzniká tak hierarchická štruktúra exteriérovo-interiérových intímnych priestorov átrií, logií a terás, ktoré výrazne napomáhajú prepojeniu bývania so zeleňou.
Vila Anna stojí na pozemku v atraktívnom prostredí Horského parku. Pozemok so severovýchodnou orientáciou sa vyznačuje výraznou svahovitosťou. Lokalita nie je v súčasnosti intenzívne zastavaná a nemá existujúcu homogénnu urbanistickú štruktúru. Dom vychádza z daností prostredia. Svojou orientáciou reflektuje základný princíp zástavby „L“ formy. Obytné miestnosti sú orientované na priaznivé svetové strany – severovýchod a juhovýchod.
Objekt je tvorený vrstvením kvádrov jednotlivých podlaží na výrazne svahovitom teréne. Vzniká hierarchická štruktúra exteriérovo-interiérových intímnych priestorov átrií, logií a terás. Kontakt s prírodou a prepojenie bývania so zeleňou je významným atribútom návrhu. Vila sa otvára do záhrad, ktoré sa zvažujú od ulice. Jednotlivé úrovne poskytujú výhľad na panorámu Slavína.
„Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.“
Priestorové riešenie vily bolo výrazne ovplyvnené svetlotechnickými limitmi susedného domu. Objekt má jedno nadzemné a tri podzemné podlažia. Na prvom nadzemnom podlaží je umiestnená garáž, na ktorú nadväzujú odkladacie priestory a kotolňa. Garáž je bezprostredne prepojená s domom iba pomocou výťahu. Hlavné schodisko začína na prvom podzemnom podlaží. Na prízemí je situovaný aj vstup pre peších, ktorí schádzajú exteriérovým schodiskom cez átrium na úroveň 1PP, kde sa nachádza hlavný vstup do domu.
Na úrovni prvého podzemného podlažia sa nachádza hlavný vstup do domu. Cez zádverie so šatníkom sa prechádza do schodiskovej haly s výťahom. Na podlaží sa nachádza detská izba so sociálnym zázemím, šatník a kúpeľňa. Detská izba využíva časť strechy ako terasu, ktorá je čiastočne prekrytá. Na druhom podzemnom podlaží je situovaná denná časť domu. Nachádza sa tu obývacia izba s krytou terasou, ktorá je voľne prepojená s kuchyňou, jedálňou so zázemím a komorou. Na podlaží, v uzavretej časti je pracovňa a WC. Domové schodisko je súčasťou interiéru a voľne prechádza priestorom.
Nočná časť a zázemie domu sú umiestnené do priestorov tretieho podzemného podlažia. Na úrovni záhrady je spálňa „rodičov“ s kúpeľňou a šatníkmi. Spálňa využíva veľkú krytú terasu. V „zadnej časti“ domu je lokalizovaná hosťovská izba a práčovňa.
Nosný systém domu tvorí kombinácia železobetónových stien a nosných stĺpov prepojených v úrovni podlaží stropnými monolitickými železobetónovými doskami. Steny sú vzhľadom na tvar pozemku zároveň opornými múrmi.
Oplotenie a oporné múry sú navrhnuté z pohľadového betónu. Na prvom nadzemnom a prvom podzemnom podlaží je použitý zavesený obklad zo sivého pieskovca, ktorý farebne ladí s betónovými plochami. Na zvyšných podlažiach sú realizované odvetrané fasády s hliníkovými sendvičovými doskami.
V interiéri prevláda biela farba. Bielym stenám sekunduje textúra veľkoplošných dyhovaných drevotrieskových dosiek. V kúpeľniach je použitý sivý keramický obklad.
zdroj: archinfo.sk, Podklady: Štúdio K.F.A.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra