Vinár a architekt sa spojili a vytvorili domček na strome. V lese nad vinicou zabudneš na mestský zhon

  • Pavol Šiška je talentovaný slovenský architekt, ktorý sa živí pomerne netradičným povolaním
  • V rámci jeho projektu StromDom stavia unikátne domy v korunách stromov
  • Jedným z takých je DUBoDOM, na ktorom spolupracoval s vinárom Michalom Bažalíkom
dubodom
archív DUBoDOM
  • Pavol Šiška je talentovaný slovenský architekt, ktorý sa živí pomerne netradičným povolaním
  • V rámci jeho projektu StromDom stavia unikátne domy v korunách stromov
  • Jedným z takých je DUBoDOM, na ktorom spolupracoval s vinárom Michalom Bažalíkom

DUBoDOM vznikol ako spolupráca architekta Pavla Šišku a vinára Michala Bažalíka. Nachádza sa v lese na úpätí Malých Karpát, nad vinicou s vyše tridsaťročným ekologicky obrábaným vinohradom.

„Za prvotným námetom domčeka stojí vinár Michal, ktorému sa zapáčila predstava, poskytnúť hosťom jeho vinárstva netradičné miesto na ochutnávky jeho tvorby a prípadné prenocovanie na úpätí Malých Karpát, na hranici lesa a viníc,“ ozrejmuje Pavol, talentovaný slovenský architekt, ktorý v rámci jeho projektu StromDom stavia unikátne domy v korunách stromov.

Etablovaný hráč medzi vinármi

Michal, ktorého môžeme poznať z dielne vinárstva Bažalík je v meste Svätý Jur etablovaným hráčom medzi vinármi. Na viniciach, ktoré obrába, pestuje aj hrozno potrebné pre tvorbu svojich vín. Tradičnejších aj netradičných. Klasickejších, ale aj experimentálnejších.

V lokalite, kde sa najviac pohybuje, na mieste, kde podľa všetkého kedysi bol kolový vinohrad, stojí dnes les. Michal dlho premýšľal, ako by sa les dal použiť a nie ho len kruto vyrúbať, aby mohol sadiť ďalšie vinohrady.

„Michal si uvedomuje potrebu lesa, ako tvorcu mikroklímy, krajinomaľby a ako partnera pre ľudské interakcie,“ hovorí jeho kolega Pavol, autor DuboDomu a realizátor iných rekreačných experimentálnych stavieb či už na strome, vo výške alebo pevne na zemi.

Dvojica napokon spojila dom na strome s miestom na ochutnávky vína, kde na návštevníka čaká ticho, pokoj, výhľad, nadhľad a zároveň diskrétna intimita v tôni lesa.

dubodom
zdroj: archív DUBoDOM

Realizácia na kľúč

Výstavbu DUBoDOMU zastrešil StromDom, od návrhu až po realizáciu. Pavol hovorí, že išlo o realizáciu v podstate na kľúč. V najťažších fázach na projekte pracovali aj piati, vo finále si vystačili dvaja.

Celá výstavba trvala približne štyri mesiace, rozdelené nepriaznivým zimným počasím na polovicu. Do zimy bol objekt zvonku hotový, cez zimu sa však dokončovali interiérové doplnky.

Inšpiráciou pre dizajn DUBoDOMU bola príroda, kde parazity bežne jestvujú na stromoch a sú ich súčasťou, resp. dizajnovým doplnkom. Ani v prípade DuboDomu to nie je inak.

„Raz keď nastane jeho hodina a bude ho treba dať dole, mám víziu, že dub, ktorý tam rastie už cez storočie, bude nerušene rásť ďalej svojím životom s výhľadom na vinice. Čierne opláštenie DuboDomu drevom bolo navrhnuté tak, aby objekt čo najmenej kričal medzi stromami. Nemá na seba pútať pozornosť a ani si ju vynucovať. Ostáva decentný, skromný a tichý v tieni dubov,“ opisuje Pavol.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DUBoDOM (@dubodomnastrome)

Ten, čo spomalí, uzrie čaro, ktoré ukrýva príroda

Pavlovov filozofiou pri tvorbe je najmä súhra aspektov, ako interakcia a spolupráca človeka s prírodou. „Dať priestor prírode, aby sa ľudom odhadila, a dať ľudom priestor aby ju mohli pozorovať. Najlepšie v tichosti, pokojne a hlavne pomaly. Lebo ona taká je, a uponáhľaný človek si ju nevšimne. Ten čo spomalí, uzrie čaro, ktoré ukrýva,“ vyjadril sa pre Startitup.

DUBoDOM ročne pohostí okolo 200 ľudí, samozrejme v čase pandémie to išlo s opatreniami nadol, teraz krivka opäť stúpa.

„Pred pandémiou to v priemere bolo približne 15 ubytovacích nocí za mesiac. V letných mesiacoch viac a v zimných troška menej, aj keď osobne by som do DUBoDOMu odporúčal chodiť na jeseň alebo v zime, vtedy má Malokarpatský les svoje nevídané čaro,“ vysvetľuje Pavol.

„Leto 2021 z hľadiska ubytovania vyzerá pozitívnejšie, aj keď so stále sa meniacimi opatreniami a nariadeniami sa ubytovací kalendár mení ako pokazený semafor. Máme plány na rozvoj DuboDomu, vylepšenia, aby ubytovaní hostia dostali najlepšiu možnú službu,“ dodáva.

Do DUBoDOMu chodia najmä Slováci, no ani o zahraničných turistov nie je núdza. DUBoDOM komunikuje anglicky, nemecky, francúzsky, takže väčšina sveta by sa mala vedieť ubytovať.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DUBoDOM (@dubodomnastrome)

Kam na výlet v okolí?

„DuboDom drží na mohutnom dube, v katastri kráľovského mesta Svätý Jur, ktoré je známe svojou vinohradníckou, no najmä vinárskou tradíciou. Ľudia do mesta chodia najmä kvôli posedeniu pri víne v chladných vínnych pivniciach či letných terasách. Na druhej strane je možnosť pešej alebo cykloturistiky v Malých Karpatoch, ktoré sú popretkávané cestičkami, či už značenými alebo neznačenými.

V katastri Svätého Jura sa nachádzajú všakovaké krásne miesta hodné návštevy. Hostia DuboDomu však často užívajú len mikrolokalitu okolo domčeku na strome, nakoľko terasa s výhľadom, dubogril a kúpacia kaďa s ohrevom sú dostatočné lákadlá na zotrvanie na mieste v kruhu priateľov,“ uvádza architekt.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DUBoDOM (@dubodomnastrome)

Do budúcna dvojica plánuje prinášať príjemné ubytovacie služby v prírode a dobrého vína od Michala. „Starať sa o objekt tak, aby napriek starnutiu nebol odpudivý, ale čistý, voňavý a príjemný, aby sa ľudia cítili príjemne od prvej nanosekundy a, aby mali priestor na spomalenie a odpočinok mysle,“ hovorí Pavol.

DUBoDOM neplánujú rozšíriť ani do iných kútov Slovenska. „DuboDom je produkt lokálny, založený na vzťahu víno-dub. Konšteláciu takéhoto vína, takejto prírody, takéhoto výhľadu by nebolo vhodné kopírovať na iné miesto na Slovensku,“ dopĺňa na záver Pavol.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá