Vinea predstavuje novinku, hroznový mušt z lokálnych viníc. Tradičnému slovenskému drinku chce dať novú tvár
- Hroznový mušt má na Slovensku aj v Čechách dlhú históriu
- Na počesť tradície tohto nápoja predstavuje Vinea limitovanú edíciu Kumšt Muštu
- Novinka je oslavou dedičstva Slovákov v podobe hodnej 21. storočia a s extra príchuťami navyše
- Hroznový mušt má na Slovensku aj v Čechách dlhú históriu
- Na počesť tradície tohto nápoja predstavuje Vinea limitovanú edíciu Kumšt Muštu
- Novinka je oslavou dedičstva Slovákov v podobe hodnej 21. storočia a s extra príchuťami navyše
K vinohradom patrí okrem kvalitného vína aj dobrý mušt. Napriek tomu, že je tento nápoj veľmi zdravý, nie je až taký rozšírený, pritom sa so slovenskou históriou právom spája.
Vinea predstavila novú limitovanú edíciu limonád z lokálnych hroznových hroznových muštov Kumšt Muštu, ktorej cieľom je popularizovať nielen mušt samotný, no najmä dať väčší priestor kvalitnej domácej produkcii.
Vinea nepomáha len lokálnym vinárom
O značke Vinea sa dá povedať, že je dedičstvom Čechov a Slovákov, ktoré prežíva aj v moderných časoch. „Vinea je moderná prémiová limonáda s vysokým podielom hroznovej šťavy, dochutená extraktom z čiernej bazy. Keď ju v roku 1973 ľudia z Vinárskeho závodu v Pezinku namiešali, zrejme netušili, že stvorili nápoj, ktorý pretrvá desiatky rokov a presne zapadne do trendov 21. storočia,” hovorí Ľubica Mieresová, manažérka značky Vinea pre blog Kofola.cz.
Vineu vlastní práve Kofola, ktorá na Slovensku už roky odoláva „big soda“ korporátom a stále si drží úctyhodný podiel na trhu – a to predovšetkým vďaka lokálnosti produktov. Aj preto je značke blízka téma vína a muštu. Projektom Kumšt Muštu chce Vinea pripomenúť, že aj lokálne nápoje majú, napriek množstvu zahraničných limonád na trhu, niečo do seba.
Takto to vyzerá vo Vinárstve Bažalík vo Svätom Jure, kde vznikol aj mušt z odrody Svätovavrinecké rosé so šípkou.
Navyše, vinárske regióny, z ktorých mušt pochádza, patria k výrobcom lokálnych vín oceňovaných aj v zahraničí, na čo môžu byť Česi aj Slováci rovnako hrdí.
Kofola Československo, spoločnosť, pod ktorú patrí nová limitka Vinea, si dala za úlohu podporovať lokálnych producentov a zviditeľniť to, čo treba. Okrem tohto najnovšieho radu produktov stihla zorganizovať už bio certifikáciu Rajeckej doliny, domova prírodnej vody Rajec a tento krok sa chystá spraviť aj v ďalších významných regiónoch hodných ochrany.
Mušt alkohol neobsahuje
Hroznový mušt sa získava zo šťavy zozbieraného a vylisovaného hrozna. Počas tohto procesu nedochádza ku kvaseniu a teda nevzniká víno ani žiaden alkohol. Mušt je tak vhodný aj pre deti či tehotné a dojčiace ženy.
Namiesto alkoholu sa v ňom stretáva veľké množstvo telu prospešných látok – obsahuje draslík, vápnik, železo, horčík, fosfor, sodík, zinok a ďalšie minerály. Okrem toho obsahuje aj vitamíny A, B1 a B2.
Čerstvý hroznový mušt sa spracováva obvykle po takzvanom jesennom „muštobraní“ a putuje rovno na trhy alebo na ďalšie spracovanie.
Napriek tomu, že je mušt veľmi zdravý, na regáloch obchodov ho človek bežne nenájde a na lokálnych trhoch je obvykle predávaný v neveľmi lichotivých plastových fľašiach. Kumšt Muštu od Viney je tak vôbec jedným z prvých nápojov z hroznového muštu, ktoré sa dajú kúpiť aj v slovenských supermarketoch.
Vinea Kumšt Muštu je prírodný nápoj s obsahom 30 % hroznového muštu bez pridaného cukru, doplnená šťavou z ovocia alebo z byliniek, ktoré jej dávajú príznačnú chuť – ide však len o limitovanú edíciu a na regáloch nebude večne.
Nová limitka obsahuje mušt zo známych vinárskych regiónov
Dokopy šesť príchutí predstavuje šesť rôznych vinárskych regiónov, ktoré vo videách ku kampani spoznávajú ambasádorky projektu – Mária Bartalos za Slovensko a Sabina Rojková za Česko.
Do najnovšieho projektu Viney sú zapojené tri české a tri slovenské vinárstva:
Bio vinárstvo Marcinčák z Mikulova – preslávené je vďaka harmonickej chuti vína, ktoré sa dosahuje pomocou celoročnej starostlivosti a precíznemu výberu pri zbere hrozna. V rámci limitky je dostupné v Kumšte Muštu s príchuťou Rýnskeho rizlingu a levandule.
Vinice Kutná hora – tradícia vinárstva siaha v tomto regióne až do 12. storočia. Miestne odrody majú prívlastok kráľovské a ochutnať ich môžeš v limitke s príchuťou Svätovavrineckého muštu v spojení s malinami.
Vinárstvo Žerotín – strážnické vína patria k tejto oblasti Moravy už od 16. storočia a s limitkou s príchuťou lokálneho muštu Solaris a kvetom čiernej bazy tvoria dobrý pár.
Vinárstvo Bažalík zo Svätého Jura – práve Bažalíkovci oživili vinice v tejto oblasti a vďaka ich láske ku kumštu vinárstva mohla vzniknúť limitka s muštom Svätovavrineckého rosé a doplňujúcou chuťou šípky.
Vulkanické vinice Čajkova – pôda so sopečným popolom dáva vínu z tejto oblasti špecifickú chuť. Vyskúšaj ju vďaka limitke z muštu Peseckej leánky, ktorú dotvára chuť žihľavky.
Vinice v Brhlovciach – zvláštnosťou tejto oblasti sú obydlia a pivnice vytesané do okolitých skál. Tieto priestory vytvárajú ideálne podmienky na dozretie vína. Predtým sa však odoberie mušt dostupný v limitke Kumšt Muštu Frankovka s aróniou.
Vinárstvo má na Slovensku dlhú tradíciu
Presný dátum začiatku vinohradníctva na území Slovenska nie je známy. Prvé zmienky o víne pochádzajú z 11. storočia – v tomto období bolo však vinárstvo už rozvinuté. Informácie z iných regiónov naznačujú, že pestovanie hrozna u nás má oveľa dlhšiu históriu – v antickom Grécku sa víno sofistikovane vyrábalo už 500 rokov pred naším letopočtom.
Králi a cisári vinárstvo s chuťou podporovali, preto sa ľahko rozšírilo do všetkých miest s vhodnou klímou na pestovania hrozna – na Slovensku to boli predovšetkým teplejšie južné regióny.
V súčasnosti však zažívajú pestovatelia hrozna ťažké časy – najmä kvôli náhlym výkyvom počasia je úroda premenlivá a vinári sa dostávajú do ťažkostí. Aj napriek tomu si však udržiavame svetovú kvalitu a niektoré z našich vín sú pravidelne oceňované na svetových úrovniach.
Zdroj: Vinoruban