Virológ Klempa: Na jeseň budú ešte vyššie čísla. Snažme sa nepodľahnúť falošnému pocitu bezpečia

  • Slovensko má aktuálne najviac aktívnych prípadov od začiatku pandémie a najvyššie denné prírastky
  • Opýtali sme sa virológa Borisa Klempu zo SAV, čo tento rapídny nárast znamená a čo nás v najbližších mesiacoch čaká
virolog
SITA/Alexandra Čunderlíková, TASR/AP Photo/Antonio Calanni
  • Slovensko má aktuálne najviac aktívnych prípadov od začiatku pandémie a najvyššie denné prírastky
  • Opýtali sme sa virológa Borisa Klempu zo SAV, čo tento rapídny nárast znamená a čo nás v najbližších mesiacoch čaká

Sedemdňový kĺzavý medián je na čísle 80. Ide o tzv. strednú hodnotu, ktorý sa v prípade denných prírastkoch ochorenia COVID-19 počíta z týždenného zverejneného počtu nových nakazených. Minister zdravotníctva už týždeň hovorí o druhej vlne. V piatok potvrdili laboratóriá 123 pozitívne testovaných Slovákov, čo je doposiaľ najviac od začiatku trvania pandémie. 

Virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra SAV vied hovorí, že súčasné čísla jednoznačné súvisia s otvorením hraníc. Situácia sa totiž viditeľne zhoršuje všade vo svete.

Slováci sa rozdovolenkovali a vidieť to aj na počte pozitívnych testov.

Sú to predovšetkým importované prípady a primárne kontakty týchto prípadov,“ vysvetľuje na margo piatkových výsledkov.

Nie je skoro na druhú vlnu?

Hovorilo sa, že najhoršie nás čaká na jeseň. Spolu s chrípkovou epidémiou, ktorá každoročne prichádza takmer súčasne s prvým školským dňom, sa mali postupne stierať rozdiely medzi chrípkovými a COVID-19 pacientmi. Príznaky sú podobné a diagnostikovať bude podľa lekárov ťažšie. Zdravotnícky systém bude práve kvôli zvýšenému výskytu rozličných respiračných chorôb oveľa viac zahltený.

Boris Klempa však zhoršenie predpokladá.  

Navyše, aj ak by chrípka nebola, aj tak by k zhoršovaniu predsa len prišlo, pretože sa budeme v oveľa väčšej miere zdržovať v uzavretých priestoroch, vo zvýšenej miere sa vrátime do práce, budú otvorené školy… to sú všetko faktory, ktoré napomáhajú šíreniu vírusu,“ vysvetľuje. 

zdroj: Boris Klempa, FOTO: SITA/Jana Birošová

Slovami premiéra Igora Matoviča, asi sme si to teda pokazili. So zvyšujúcim sa teplom a prázdninovým uvoľnením sme aj my akosi poľavili. Kúpeme sa v preplnených bazénoch, v rade na pivo a langoš nevidieť ani jedného človeka s rúškom, dezinfekcia pred vstupom do obchodu či akejkoľvek inej budovy nám už nič nehovorí, odhliadnuc od faktu, že sme začali cestovať nie len do zahraničia, ale aj do slovenských rezortov. Tatry, kúpeľné mestá, hrady a zámky, všade tam sú ľudia na jednej kope bez ochoty chrániť sa. A čísla naďalej stúpajú a medián kĺže nahor.

Je naše poľavenie skutočným dôvodom zhoršujúceho sa stavu?

Áno, jednoznačne je to preto. Treba však jedným dychom dodať, že tie opatrenia sa v takej podobe nedali držať dlhodobo. Ich uvoľnenie bolo viacmennej nevyhnutné. V danom momente fantasticky zabrali, vďaka tomu sme prvú vlnu zvládli a získali sme čas a teraz musíme nájsť rovnováhu medzi mierou opatrení a normálnym životom,“ vysvetľuje virológ pre Startitup. 

Testujeme viac a dôkladnejšie.

Klempa uvádza, že čím dôslednejší a rýchlejší budeme v odhaľovaní nových prípadov a dohľadávaní ich kontaktov, o to cielenejšie a lokálnejšie môžu byť  ďalšie opatrenia.

zdroj: TASR/AP Photo/Miroslav Lelas

Hranice by sa už zatvárať nemali. Zameriavať sa podľa slov pandemickej komisie bude na lokálne karantény a cielené riešenia problémov presne tam, kde sa vyskytnú. Dôležité je podchytiť ich včas.

Do septembra máme „fraj“

Do 1. septembra by pandemická komisia zasadať nemala, nové obmedzenia nás teda najbližšie dva týždne nečakajú. Ak si to, pochopiteľne, situácia nebude vyžadovať. 

Dôležité je, chrániť sa a dbať na bezpečie svojho okolia. Treba si uvedomiť, že pojem „riziková skupina“ ešte stále platí. Preto sa vo vyššej miere odporúča dbať najmä na starších ľudí.  

Predovšetkým by sa mali strániť aktivít, pri ktorých sú v blízkom kontakte s veľkým počtom ľudí. Stále nám teda zostávajú tie isté zbrane, sociálny odstup a rúška. Viem, že rúška sú čoraz menej populárne, ale stále je to jedno z tých najjednoduchších a najlacnejších opatrení, ktoré funguje. Viacero štúdií jednoznačne potvrdzuje, že krajiny, v ktorých sú rúška používané, zvládajú situáciu preukázateľne lepšie,“ radí Klempa.

https://www.startitup.sk/2-metre-vs-50cm-bez-ruska-si-vystaveny-viac-ako-10-tisic-kvapockami-virusu-pri-zakaslani-alebo-kychani/?utm_source=startitup&utm_medium=aktualna_tema&utm_campaign=koronavirus_v_sr

Aj ty si si určite všimol, že u nás došlo k akémusi aktívnemu zľahčovaniu a v niektorých prípadoch dokonca k popieraniu situácie. Virológ Klempa podotýka, že ide o veľmi nebezpečné trendy, ktoré situácii vôbec nepomáhajú.

Je veľmi zlé, ak tieto nálady aktívne podnecujú aj niektorí politici. Konštruktívny a mobilizačný prístup verejných činiteľov  naprieč politickým spektrom bol pritom v prvej vlne určite jedným z dôležitých momentov, ktoré prispeli k dobrému zvládnutiu,“ hovorí a  ako príklad uvádza krajiny ako je USA alebo Brazília. Tu môžeme vidieť, ako môže pandémia prebiehať, keď k situácii zle pristúpia lídri krajín.

Hlavným dôvodom našich stúpajúcich čísel sú hlavne práve otvorené hranice a prinesená nákaza. 

Takže by som to teraz nehádzal kolektívne na „nedávanie si pozor“,“ upozorňuje. 

Ako sa chrániť?

Možno sa ti zdá, že pandémia nového koronavírusu ti výrazne zasahuje do osobných slobôd a obmedzuje ťa čím ďalej tým viac. Najmä v lete si to uvedomujeme o niečo intenzívnejšie. Na to, aby sme zmiernili druhú vlnu a odľahčili zdravotnícky systém najviac ako sa dá, potrebujeme byť zdraví. 

Je veľa toho, čo by sme podceniť nemali.

Určite predovšetkým moment otvárania škôl. Bude to veľmi dôležitý moment. Celkovo by sme sa mali snažiť nepodľahnúť falošnému pocitu bezpečia, že keď sme tak dobre zvládli prvú vlnu, tak to tak bude aj teraz. Ako krajina by sme tiež nemali podceňovať ani potrebu transparentnosti a informovanosti ľudí,“ uzatvára Boris Klempa z Biomedicínskeho centra SAV. To sa týka prevažne situácie spojenej s príchodom vakcín, ktoré zohrajú kľúčovú úlohu v potlačení pandémie.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Najnovšie videá

Trendové videá