Vírus COVID-19 môže spôsobiť rovnaké poškodenie srdca ako infarkt
- Dve nemecké štúdie preukázali vážne poškodenie srdca v dôsledku vírusu COVID-19
- 76 % pacientov vykazovalo vysokú hladinu troponínu, porovnateľnú s osobami, ktoré prekonali infarkt
- Vírus našli aj v samotnom srdcovom tkanive, kde sa replikoval
- Dve nemecké štúdie preukázali vážne poškodenie srdca v dôsledku vírusu COVID-19
- 76 % pacientov vykazovalo vysokú hladinu troponínu, porovnateľnú s osobami, ktoré prekonali infarkt
- Vírus našli aj v samotnom srdcovom tkanive, kde sa replikoval
Vírus COVID-19 môže mať závažné dôsledky pre srdce pacientov. Najnovšie dve nemecké štúdie uverejnené v odbornom časopise JAMA Cardiology ukázali, že pacienti, ktorí vírus prežili, môžu mať vážne a trvalé poškodenie srdca.
Prvá štúdia pochádzajúca od vedcov z Univerzitnej nemocnice vo Frankfurte, skúmala stav srdca na vzorke 100 ľudí, ktorí prežili koronavírus. Polovica z nich bola pred nákazou koronavírusom zdravá, ďalšia polovica mala rizikové faktory spojené so srdcovými problémami. Väčšina pacientov, 67, sa zotavovalo doma a ďalších 33 vyžadovalo hospitalizáciu. Štúdia odhalila poškodenie srdca u 78 percent z nich pomocou MRI. Podobný počet 76 percent malo vysokú hladinu troponínu (bielkovina), porovnateľnú s osobami, ktoré prežili infarkt.
60 percent účastníkov štúdie malo príznaky zápalu srdca v priemere 71 dní po tom, čo im bol koronavírus diagnostikovaný a spravilo sa MRI vyšetrenie. V porovnaní s ľuďmi, ktorí neboli nakazení koronavírusom, ich srdcia pumpovali slabšie a vykazovali väčšie riziko zlyhania. Niektorí pacienti, a to 36, sa cítili celkovo vyčerpaní a sťažovali sa na zvýšenú dýchavičnosť.
COVID-19 našli aj v srdcovom tkanive
Druhá štúdia z Univerzitného srdcového a vaskulárneho centra v Hamburgu analyzovala srdcové tkanivo od 39 ľudí, ktorí zomreli s vírusom COVID-19. Z tohto počtu bol zápal pľúc uvedený ako príčina smrti u 35 pacientov.
Štúdia zistila, že poškodenie srdca nebolo takého rozsahu, že by sa ako príčina smrti dal uviesť zápal srdcového svalu, ale poškodenie srdca jasne ukazovalo na zasiahnutie koronavírusom.
Koronavírus bol odhalený aj v samotnom srdci. Vedci odobrali 24 vzoriek srdcového tkaniva pacientov, ktorí podľahli na COVID-19. Šestnásť vzoriek odhalilo vysokú koncentráciu vírusu vo vzorkách, podľa vedcov sa vírus aktívne replikoval v tkanive až do smrti pacienta.
Ohrození sú aj mladí ľudia, ktorí nemali žiadnu históriu spojenú s ochoreniami srdca. Aj u nich sa objavili príznaky infarktu. Okrem samotného vírusu môže mať negatívne následky pre srdce aj stres pochádzajúci z izolácie a zo strachu nákazou COVID-19.
Dôsledky na dlhodobé zdravie pacienta sú zatiaľ neznáme
Štúdie odhalili, že dôsledky koronavírusu na srdce môžu byť priamejšie, ako sme si doteraz mysleli a ich následky na budúce zdravie pacienta sú zatiaľ nepreskúmané.
„Zatiaľ nemáme priame dôkazy o neskorších dôsledkoch, napríklad o vývoji srdcového zlyhania. Je celkom možné, že o niekoľko rokov bude tento problém obrovský na základe toho, čo sme sa naučili z iných vírusových stavov, ktoré podobne ovplyvňujú srdce,“ povedala doktorka Valentina Puntmann z Univerzitnej nemocnice vo Frankfurte pre Reuters.
Vplyvom koronavírusu na srdce sa zaoberali už staršie štúdie. British Heart Foundation v štúdii, do ktorej sa zapojilo 69 krajín a 1 261 pacientov, odhalil abnormálne zmeny na srdci pri 55 % pacientoch.
Nedávne štúdie okrem srdca odhalili aj pôsobenie COVID-19 na mozog, pričom u niektorých pacientov sa objavili opuchy mozgu a dôsledky podobné ako pri cievnej príhode.
Zdroje: JAMA Cardiology, Oxford Academic, ABC News, Reuters