Vírus Covid-19 prežije v tele pacienta až 5 týždňov po nakazení, potvrdzuje štúdia

  • Štúdia, ktorá bola pred pár dňami publikovaná, obsahuje záznamy 191 pacientov z oblasti Wu-chan
  • Rizikové faktory úmrtnosti však stále nie sú jasné
  • Inkubačná doba sa však z pôvodných 14 dní zvýšila na 37
20201103_koronavirus_stery_03689441 (1) (1)
TASR/Jaroslav Novák
  • Štúdia, ktorá bola pred pár dňami publikovaná, obsahuje záznamy 191 pacientov z oblasti Wu-chan
  • Rizikové faktory úmrtnosti však stále nie sú jasné
  • Inkubačná doba sa však z pôvodných 14 dní zvýšila na 37

Kým sa symptómy vírusu preukážu navonok, môže ho pacient v tele prenášať viac ako mesiac, informuje o tom štúdia publikovaná v časopise The Lancet. Po 14 dňoch, ktoré boli dlhodobo známe ako čas, kedy by sa prvé príznaky ochorenia u pacienta mali prejaviť, sa neskôr predĺžila na 20. Teraz je to však 37 dní.

Príznaky sú známe

Covid-19 je respiračné ochorenie a spôsobuje vírusovú pneumóniu. Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc, informuje ÚVZSR.

Za vznikom štúdie stojí tím čínskych lekárov. Ten analyzoval elektronické anamnézy všetkých takmer 200 pacientov, aby zozbieral dáta, ktoré majú pomôcť analyzovať nielen symptómy, ale aj rizikové faktory.

Vírus môže vo vzduchu prežiť tri hodiny a na povrchoch takmer tri dni, čo je viac, ako sme si doposiaľ mysleli.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Predĺžené šírenie vírusu by malo byť teda priamo úmerne spojené s vyššou a dlhšou izoláciou infikovaných pacientov a do budúcnosti by malo viesť k optimálnym antivírusovým zásahom,“ píšu autori štúdie s tým, že nové zistenia majú priame dôsledky pri rozhodovaní lekára o dĺžke izolácie pacienta, ale aj prevencii či liečbe.

Konajú všetci

Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala v stredu vírus ako pandemický. Preto sa v mnohých krajinách zvýšili bezpečnostné opatrenia a vyhlásil sa mimoriadny stav.

Okrem toho musia ľudia v rámci vlastnej bezpečnosti dodržiavať hygienické zásady, podstúpiť dobrovoľnú karanténu a v rámci vyšetrení u lekára pre skutočné podozrenie z nákazy koronavírusom nezatajovať cestovateľskú anamnézu.

V prípade zistení novej štúdie a predĺženia inkubačnej doby z dvoch na päť týždňov sa odporúča potenciálnych pacientom zamyslieť sa nad svojou cestovateľskou históriou. Do úvahy treba brať nielen donedávna 3 rizikové krajiny a teda Taliansko, Južnú Kóreu a Čínu, ale v súčasnej situácii akúkoľvek návštevu cudzej krajiny.

Slovensko včera zvýšilo bezpečnostné kontroly na hraniciach so všetkými 4 susednými krajinami okrem Poľska, rušia sa medzinárodné vlaky a vnútroštátne budú fungovať na tzv. prázdninový režim.

Čítaj viac TU>>Koronavírus online: Nakazených je už 21 ľudí, potvrdili ďalších päť prípadov

Slovensko prijalo jedny z najprísnejších ochranných podmienok, čo sa týka prevencie pred koronavírusom. Nakazených je v našej krajine aktuálne 21 osôb.

Zdroje: thelancet.com, nypost.com, dailymail.co.uk, uvzsr.sk

Najnovšie videá

Trendové videá