Vírus máme v Európe dlho, vo Francúzsku bol COVID-19 už v decembri. Mysleli si, že je to chrípka

  • Koncom decembra sa neďaleko Paríža objavil pacient so symptómami COVID-19
  • Vtedy ich vyhodnotili ako typické príznaky chrípky a pacienta po 2 dňoch poslali do domácej liečby
Virus_Outbreak_France753566700583 (1)
TASR, AP: Photo/Christophe Ena
  • Koncom decembra sa neďaleko Paríža objavil pacient so symptómami COVID-19
  • Vtedy ich vyhodnotili ako typické príznaky chrípky a pacienta po 2 dňoch poslali do domácej liečby

27.decembra 2019 prišiel do francúzskej nemocnice 43-ročný pacient z Bobigny, čo je mesto na severovýchod od Paríža, s príznakmi chrípky. Lekári zo vzoriek odobratých koncom roka retrospektívne vyhodnotili, že bolo v jeho tele prítomné ochorenie COVID-19, informoval portál Bloomberg. Tým pádom sa vo Francúzsku nový koronavírus šíril už tri mesiace predtým, než krajina hlásila oficiálny prvý prípad.

Z Číny hlásili prvý prípad tiež koncom decembra. Z oficiálnych zdrojov však vieme, že nový koronavírus bol v krajine prítomný už v polovici novembra. Problematikou sa zaoberal denník The Guardian

Oficiálne štatistiky hovoria inak

Podľa slov Bloombergu hovoria oficiálne štatistiky, že prvými nakazenými boli pacienti, ktorí sa koncom januára vrátili z čínskej provincie Hubei, konkrétne z mesta Wu-chan. V prípade decembrovej nákazy sa virológovia spolu s lekármi zamýšľajú nad tým, kde sa pacient infikoval. Pravdepodobne nie priamo v Číne, ale v Taliansku.

Vírus teda prišiel do Európy oveľa skôr, ako sme sa všetci nazdali. Pacient, ktorý sa z údajnej chrípky vyliečil, netušil, čím v skutočnosti trpel, ale ani to, kde sa novým koronavírusom mohol nakaziť, keďže do zahraničia necestoval, píše BBC. Dohady lekárov o tom, že koreň nákazy tentokrát pochádza z Talianska, nie sú doposiaľ overené.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že v najbližšom čase sa pravdepodobne odhalí viacero prípadov podobných tomu francúzskemu. Je možné, že vo viacerých európskych krajinách sa práve kvôli vysokej mobilite, globalizácii a koncentrácii rôznych ľudí a kultúr koronavírus začal šíriť už koncom minulého roka. 

Francúzsky minister zdravotníctva pre BBC povedal, že prípad si vyžaduje dôkladné prešetrenie.  

Francúzsko je piatku krajinou s najväčším počtom nakazených na svete. Známych a potvrdených je do dnešného dňa 170 551 pacientov a viac ako 25-tisíc úmrtí. Nové prípady už dnes pribúdajú v nízkych číslach. Krajina postupne uvoľňuje opatrenia. 

Analýzy to potvrdzujú

Genetická analýza vzoriek získaných od viac ako 7 500 nakazených ľudí potvrdila, že sa koronavírus rozšíril po svete ešte na konci minulého roka. Podľa štúdie vedcov z londýnskej univerzity UCL, o ktorej dnes informovala agentúra Reuters, je teraz vírus SARS-CoV-2 vo fáze adaptácie na ľudského hostiteľa, informuje agentúra ČTK. Štúdia bola publikovaná v prestížnom časopise Infection, Genetics and Evolution.

Výskum londýnskych genetikov odhalil takmer 200 rekurentných genetických mutácií koronavírusu, ktoré podľa nich ukazujú, ako sa môže vírus vyvíjať pri šírení.

Podľa spoluautora štúdie Françoise Ballouxe možno značnú časť genetických variácií vírusu hľadať vo všetkých najpostihnutejších krajinách. Na základe toho sa vedci domnievajú, že sa vírus rozšíril do sveta veľmi rýchlo krátko potom, čo vypukla prvá epidémia v Číne.

Všetky vírusy prirodzene mutujú. Mutácie samy o sebe nie sú zlé a neexistujú dôkazy pre tvrdenie, že SARS-CoV-2 mutuje rýchlejšie alebo pomalšie, než by sme očakávali,“ povedal Balloux a dodal, že zatiaľ nemôžeme povedať, či sa SARS-CoV-2 mení vo viac či v menej smrteľný a nákazlivý vírus, píše ČTK.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: bbc.com, bloomberg.com, ČTK, theguardian.com

Najnovšie videá

Trendové videá