Vírus sa mení, vakcíny nie. Tie staré už proti Covid-19 nemusia stačiť

  • Koronavírus sa mení
  • Poznáme čoraz viac variantov a subvariantov
  • Vakcíny však stále zostávajú rovnaké
  • Odborníci vyzývajú na zmenu výrobnej formuly
covid vakcína
Unsplash/CDC, Daniel Schludi
  • Koronavírus sa mení
  • Poznáme čoraz viac variantov a subvariantov
  • Vakcíny však stále zostávajú rovnaké
  • Odborníci vyzývajú na zmenu výrobnej formuly

Aj keď dnes sa už zdá, že je všetko v normále, podľa odborníkov to tak nemusí zostať. Posledné mesiace to takmer na celom svete vyzerá, akoby sa dva roky pandémie a chaosu ani neodohrali. Opak je však pravdou. Kým si ale my užívame prvé zaslúžené mesiace „voľna“, odborníci bijú na poplach.

Späť k normálu? Nie úplne

Ako je to aj s bežnými ochoreniami, aj koronavírus u nás prichádzal počas roka v niekoľkých vlnách. Posledné dva roky boli pre Slovákov náročné predovšetkým počas prvých a posledných mesiacov, keď Slovensko čelilo najväčšiemu počtu hospitalizácií a úmrtí. Odborníci však upozorňujú, že na koronavírus by sme nemali hneď tak ľahko zabúdať.

Od polovice marca sa ale tešíme uvoľneným opatreniam a životu, skoro ako sme ho poznali. S vírusom sme sa naučili fungovať a dnes ho v spoločnosti považujeme už za takmer neškodný. Zvykli sme si naň podobne ako na chrípku, ktorá, rovnako ako aj koronavírus, prichádza vo vlnách. V školách sú chrípkové prázdniny bežným javom. 

Odborník David R. Martinez, postgraduálny študent v epidemiológii na Univerzite v Severnej Karolíne v Chapel Hill, upozorňuje, že rovnaký postup môže mať aj ochorenie Covid-19, ktoré bude opäť prichádzať vo vlnách, ako sme doteraz videli. 

Celá grécka abeceda

S novými vlnami koronavírusu prichádzali aj nové mutácie, ktoré striedali jedna druhú, alfu vystriedala beta, betu gama, gamu delta a najnovšie tu máme omikron a jeho subvarianty, ktoré tvoria najväčšie percento pozitívnych. 

Vírus je živý organizmus, ktorý sa prispôsobuje. Rovnako, ako sme sa my prispôsobili jeho príchodu opatreniami a vakcínami, tak sa prispôsobuje a adaptuje aj on. Ako uvádza Martinez, vírus sa vyvinul tak, aby bol čo najviac prenosný a neviditeľný pre imunitný systém človeka.

Vírus sa vyvíja, vakcíny nie

Problém, na ktorý vedci upozorňujú, sú vakcíny. Síce vírus sa mení a vyvíja, vakcíny zostávajú stále rovnaké. Je pravda, že máme booster dávky, ktoré slúžia pre väčšiu ochranu, no každá booster dávka je rovnaká ako prvá. 

Spočiatku sa posilňujúcim dávkam pripisoval veľký úspech, čo naozaj aj malo svoje opodstatnenie. Výskumy dokazovali, že na šírenie a priebeh ochorenia majú vplyv dodatočné dávky, ktoré spolu predstavujú väčšiu ochranu proti koronavírusu.

Od tej doby však prešli dlhé mesiace a aj napriek tomu, že sa uvažuje o ďalších dávkach ako prevencii, tie nebudú mať podľa odborníkov príliš priaznivý efekt. Stavané sú totižto podľa vzorov už známych variantov. Odborníci preto vyzývajú k prehodnoteniu situácie a bližšiemu skúmaniu samotného koronavírusu. 

Niektorí výrobcovia už začali „updatovať“ vakcíny na nové varianty a podľa ministerstva zdravotníctva o ne Slovensko má záujem. EÚ by čoskoro mala začať nakupovať adaptované vakcíny účinné proti novým variantom.

Podobne ako chrípka

Martinez vo svojom komentári spomína podobné postupy pri vysporadúvaní sa s ochorením chrípky. Od vypuknutia veľkých chrípkových pandémií ubehli roky a podobne tak boli vyvinuté vakcíny na zamedzenie ďalšieho šírenia tohto ochorenia.

V súčasnosti sa podľa slov Martineza každý rok odohrávajú výskumy, ktoré sledujú výskyt chrípky na južnej pologuli, aby predpokladali, ktorý kmeň má pravdepodobnosť uchytiť sa na severnej časti pologuli. Na základe pozorovania sa začnú vakcíny proti chrípke vyvíjať vo veľkom podľa vybraných kmeňov.

Aj pri tomto postupe však existuje riziko. Nie vždy sa dá s určitosťou odhadnúť, ktorý kmeň ochorenia sa aj skutočne rozšíri. Pre ochorenie koronavírusu však zatiaľ takéto výskumy ani neboli navrhnuté. Vedci preto vyzývajú na hĺbkové preskúmanie nových variantov a subvariantov a predpoklad ďalších foriem výskytu tohto ochorenia. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: The Conversation

Najnovšie videá

Trendové videá