Vírusové ochorenie z Číny je už za slovenskými hranicami. Najviac prípadov evidujú v hlavnom meste
- Vírus v Česku je v porovnaní s tým v Číne menej agresívny
- V priebehu ôsmich kalendárnych týždňov v nemocniciach neevidujú viac ako 20 záchytov

- Vírus v Česku je v porovnaní s tým v Číne menej agresívny
- V priebehu ôsmich kalendárnych týždňov v nemocniciach neevidujú viac ako 20 záchytov
Suchý zápal pľúc prekročil brány Európy. Je však aj blízko Slovenska, nákaza totiž vyčíňa v susednom Česku, informuje portál tn.cz. Najviac nakazených aktuálne evidujú v hlavnom meste.
Lekárka Národného referenčného laboratória Helena Jiřincová uviedla, že v Česku túto infekciu detegujú v súvislosti s akýmkoľvek ochorením veľmi sporadicky. „A to ako v nemocničnej starostlivosti, tak aj v primárnej ambulantnej starostlivosti.“
Laboratóriá, ktoré sa s nákazou stretávajú najčastejšie, sú tie v pražskej Fakultnej nemocnici Motol a vo Fakultnej nemocnici Bulovka. Jiřincová však upozorňuje na to, že ide o nemocnice, ktoré majú veľkú spádovú oblasť. V priebehu ôsmich kalendárnych týždňov v týchto nemocniciach však neevidujú viac ako 20 záchytov.
Vírus v Česku je v porovnaní s tým v Číne menej agresívny.
Suchý zápal pľúc do Európy prenikol ešte v novembri. Ako informuje portál ČT24, nárast prípadov zaznamenali napríklad vo Francúzsku. Išlo najmä o deti vo veku do 15 rokov. Problémy sa však objavili aj v Holandsku, kde v priebehu týždňa počet detí so zápalom pľúc stúpol na 80 zo 100-tisíc. Ide o trend, ktorý sa v krajine neobjavil už niekoľko desaťročí.
Nárast počtu prípadov súvisí so situáciou v Číne. V novembri čínska národná zdravotná komisia tvrdila, že počet hospitalizácií je spôsobený chrípkou a ďalšími patogénmi. Ukázalo sa však, že časť prípadov je spojená aj s Mycoplasma pneumoniae. Dobrou správou je, že nový neznámy vírus ani baktéria odhalené neboli.
Preplnené čakárne
Z Číny prichádzajú znepokojujúce zábery preplnených čakární v nemocniciach a pacientov, najmä detí, s pľúcnym zápalom. Niektorí rodičia s deťmi strávia v nemocniciach celý deň čakaním na ošetrenie.
„Naša analýza ukazuje, že pokračujúci nárast akútnych respiračných ochorení spôsobuje niekoľko rôznych druhov patogénov,“ uviedol Mi Feng.
Čínske úrady dostali príkaz zvýšiť počet kliník určených na liečbu horúčky. V reakcii na situáciu sa obyvatelia stali opatrnejšími a začali opäť častejšie nosiť rúška. Infekcia sa rýchlo šíri hlavne v školách a medzi mladými ľuďmi na pracoviskách. Lekári predpovedajú, že vrchol nákazy nastane v najbližších týždňoch.
Antibiotiká baktériu iba brzdia
WHO poukazuje na to, že tento nárast nie je taký výrazný, ako bol pred pandémiou Covid-19. Primárnou príčinou je bakteriálny zápal pľúc, ktorý sa najčastejšie vyskytuje u detí, a je rozšírený hlavne v Pekingu a na severe krajiny.
Existuje viacero druhov mykoplasmatických baktérií, z ktorých vedci doteraz identifikovali jedenásť, ale len tri z nich spôsobujú zdravotné problémy. Najrozšírenejšou je Mycoplasma pneumoniae.
Táto baktéria obvykle postihuje malé deti a jej typické príznaky zahŕňajú bolesť v krku, únavu a dlhotrvajúci kašeľ, ktorý môže pretrvávať týždne alebo dokonca mesiace. V závažných prípadoch môže tieto symptómy nakoniec komplikovať zápal pľúc.
Problém s liečbou Mycoplasma pneumoniae spočíva v tom, že antibiotiká nie sú úplne efektívne. Antibiotiká sa zvyčajne používajú v prípadoch ťažších foriem infekcie, ale nezabíjajú baktériu, len brzdia jej množenie. Aby bola liečba antibiotikami úspešná, je potrebné ich užívať dlhšie, zvyčajne okolo desiatich dní, avšak presná dĺžka liečby závisí hlavne od typu použitého antibiotika.
Dôvody, prečo sa táto choroba začala šíriť práve túto jeseň, zatiaľ nie sú jasné. Existujú špekulácie, že v Číne mohla získať pôdu vďaka prvej jeseni bez covidových lockdownov, alebo že predchádzajúce vystavenie sa covidu mohlo nejakým spôsobom ovplyvniť časti imunitného systému. Tieto teórie však zatiaľ nemajú podporu v odborných štúdiách a zostávajú len špekuláciami.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: tn.cz, ČT24, Nivel