Visolajský poukázal na nespravodlivosť: Len na Slovensku štát pochybuje, že zdravotník sa môže nakaziť v práci
- Lekár Peter Visolajský konštatuje, že za posledný rok slovenskí zdravotníci síce mnohokrát počuli z úst politikov ako si ich prácu vážia, no ide podľa neho len o silné slová
- Zdôrazňuje, že realita sa hodnotí skutkami a nie frázami
- Lekár Peter Visolajský konštatuje, že za posledný rok slovenskí zdravotníci síce mnohokrát počuli z úst politikov ako si ich prácu vážia, no ide podľa neho len o silné slová
- Zdôrazňuje, že realita sa hodnotí skutkami a nie frázami
Peter Visolajský, lekár, ktorý bol aj súčasťou krízového štábu, na sociálnej sieti poukazuje na slová zastupujúceho ministra zdravotníctva a súčasne minister financií, Eduarda Hegera, ktorý na tlačovej konferencii povedal, že nik nepochybuje o tom, že zdravotníci, ktorí sa nakazia, sa s veľkou pravdepodobnosťou nakazili v práci.
Podľa skúseného lekára Visolajského má v tomto smere aktuálny šéf rezortu pravdu len z časti.
„V Európe naozaj nikto nepochybuje, že zdravotník sa môže infikovať hlavne v práci, nikto okrem slovenského Ministerstva zdravotníctva. Vedenie najväčšej nemocnice – Univerzitnej nemocnice v Bratislave pred pár dňami na plné ústa povedalo, že neuznali ani jednu jedinú žiadosť o potvrdenie, že sa personál infikoval na COVID-19 pri svojej práci, napriek tomu, že pracovali s COVID 19 pacientmi.“
Takýchto prípadov je podľa neho mnoho po celom Slovensku, v štátnych, krajských aj súkromných nemocniciach. Poukazuje na skutočnosť, že infikovaných bolo už 45 % slovenských lekárov a 55 % slovenských sestier.
„Pritom doteraz bolo na Slovensku infikovaných len 10 % všetkých obyvateľov. Je matematicky jednoducho vylúčené, aby sa takto vysoko premorení zdravotníci infikovali mimo nemocnice či ambulancie,“ tvrdí.
Visolajský poukazuje aj na britskú štúdiu, ktorá dokazuje, že zdravotníci sú najviac rizikovou skupinou zamestnancov. „Práve preto ich očkujú všade na svete ako prvých. Len slovenské ministerstvo zdravotníctva je stále presvedčené, že slovenskí zdravotníci sa infikujú mimo nemocníc a ambulancií.“
V týchto mesiacoch podľa jeho slov naozaj veľa počúvame, ako minulé vlády zničili zdravotníctvo. Súhlasí a konštatuje, že slovenských zdravotníkov o tom nemusí nikto presviedčať.
Pýta sa však či by štát aspoň naším zdravotným sestrám v pandémii, akú tu máme raz za sto rokov, nemohol dať COVID PN na úrovni 100%. Zdôrazňuje pritom skutočnosť, že zahraniční zdravotníci, ktorí nám prišli pomáhať a nakazia sa v slovenskej nemocnici na COVID-19, dostanú 100 % náhradu mzdy počas PN.
„Ak sa na tom istom oddelení, od toho istého pacienta nakazí slovenský lekár, sestra, či sanitár dostane PN len 55 % vymeriavacieho mzdového nároku. Ak bude vedenie nemocnice také láskyplné a podpíše mu potvrdenie, že sa infikoval v práci, tak dostane ešte príplatok 25 % ( spolu teda 80 % ). To sa však stane výnimočne. A keďže infikovaná sestra, či lekárka odchádza na karanténu domov, v karanténe skončí aj jej manžel. Tým je odmena slovenského zdravotníka dokonaná,“ dodáva.
Fyzické útoky
Slovenská komora zdravotníckych záchranárov taktiež upozorňuje, že zdravotníci sa v praxi čoraz častejšie stretávajú aj s fyzickými útokmi. „Niekto si zavolá záchranku a my sa snažíme v čo najkratšom možnom čase dostať tam, kde je potrebná naša pomoc. Po príchode na miesto na nás zaútočia.“
Ide podľa nich o nepochopiteľnú situáciu, ktorá je však realitou ostatných dní. „Počas výkonu služby nedávno surovo napadli dve naše kolegyne, na jednu z nich zaútočil vyše 100-kilový chlap. Deň predtým dostal lekár záchranky päsťou do brucha.“
Útokov podľa komory pribúda a na kopance a údery zdravotníci nie sú pripravení. „Sme školení na záchranu ľudských životov, nie na útoky pacientov alebo ich doprovodu.“
Navrhujú zmenu legislatívy, aby mali záchranári aspoň počas výkonu povolania štatút verejného činiteľa, rovnako, ako hasiči a policajti. „Všetci sme vo vypätej situácii, pandémia sa podpísala na našich životoch nás všetkých. Sme vyťažení, no robíme čo môžeme, aby sme čo najskôr boli tam, kde čakajú na našu pomoc,“ dodáva komora.
Odškodné
Rezort zdravotníctva len pred pár dňami pripravil jednorazové odškodnenie pre pozostalých zdravotníkov vo výške 58 712,30 eura. Ak zdravotník zomrie na COVID-19 a nakazil sa pri práci, bude to podľa ministerstva platiť aj spätne.
Slovenská lekárska komora oceňuje vládou schválený návrh na odškodné. Ako vyhlásil Marian Kollár, prezident SLK, komora víta, že kabinet si osvojil jej návrh a dopracoval ho do legislatívnej, praktickej roviny. SLK tento krok vlády vníma ako určité zadosťučinenie a vďaku všetkým zdravotníkom, ktorí v boji s pandémiou, pre zachovanie zdravia a životov občanov, obetovali to najcennejšie.
Hodnotu života človeka nemožno podľa Mariana Kollára vyčísliť žiadnymi peniazmi. Napriek tomu si myslí, že navrhnutá suma bude určitou pomocou rodinám na preklenutie finančných problémov, ktoré im náhlou smrťou ich blízkeho vznikli
Verí, že naplnenie tejto novinky bude v praxi bez zbytočných administratívnych prekážok, aby sa neminul dobrý účel a cieľ tohto opatrenia.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Slovenská komora zdravotníckych záchranárov, SLK, Facebook/Peter Visolajský