Visolajský: Protestujúci z Bratislavy už majú imunitu, vírusom je ohrozená celkom iná skupina ľudí
- Odborníci avizujú nezvratný príchod tretej vlny pandémie aj na Slovensku
- Skúsený lekár pomenoval, pre koho bude vírus v nadchádzajúcom období predstavovať najväčšie riziko
- Odborníci avizujú nezvratný príchod tretej vlny pandémie aj na Slovensku
- Skúsený lekár pomenoval, pre koho bude vírus v nadchádzajúcom období predstavovať najväčšie riziko
Lekár Peter Visolajský na sociálnej sieti upozorňuje na skutočnosť, kto je v našej spoločnosti najrizikovejší, a teda najviac ohrozený novým koronavírusom. Pripomína pritom, že riziko definuje vek nad 50 až 60 rokov a niektoré ochorenia ako je cukrovka, obezita a iné.
„Máme skupinu zaočkovaných, ktorí sú chránení a ich počet vieme. V dôsledku veľkého premorenia v zime, zažili sme SNP – slovenské národné premorenie, máme na Slovensku veľa ľudí, čo COVID-19 prekonalo a je už tiež chránených. Žiaľ, nevieme, koľko ich je,“ konštatuje Visolajský.
Podľa skúseného lekára je rozhodujúce správanie ľudí. Tí, ktorí nerešpektovali opatrenia v zime, sa vzhľadom na veľké premorenie už s ochorením COVID-19 stretli a buď zomreli, alebo majú aspoň nejakú imunitu.
„Teda je vysoko pravdepodobné, že tí, čo dnes protestujú v Bratislave už majú akúsi imunitu. Tí, čo sa v zime chránili, boli zodpovední a dodržiavali opatrenia, tí sú natoľko zodpovední, že už sú z veľkej časti zaočkovaní. Teda tieto dve skupiny – zaočkovaní a ľudia s imunitou po prekonaní, sa až tak veľmi neprekrývajú.“
Najrizikovejší pre prichádzajúcu vlnu sú podľa Petra Visolajského seniori, a teda tí, ktorí sa v zime chránili a dodržiavali opatrenia, ale ešte stále sa nezaočkovali. „Práve na túto skupinu je nevyhnutné sa teraz sústrediť s očkovaním, aby sme ochránili ich životy. Lebo pri vysoko infekčnej Delta mutácií ich už izolácia veľmi neochráni.“
Variant odolnejší voči protilátkam
V súvislosti so získanými protilátkami je dôležité spomenúť aj variant s označením Lambda, ktorý sa rozšíril z Latinskej Ameriky. Podľa odborníkov je nielen nákazlivejší, ale aj odolnejší voči protilátkam, čo znamená, že očkovanie proti nemu je menej účinné. Vyplýva to z najnovšej štúdie japonských vedcov, o výsledkoch ktorej na svojej stránke informovala stanica Deutsche Welle.
Výskumníci zistili, že variant Lambda, ktorý bol prvýkrát objavený v Peru v auguste 2020, v sebe nesie tri znepokojujúce mutácie. Jedna z nich v tzv. spike proteíne spôsobuje, že protilátky nedokážu vírus v dostatočnej miere neutralizovať a prakticky sa tak vyhne imunitnej reakcii organizmu.
V dôsledku toho sú očkované osoby i tí, čo ochorenie COVID-19 už prekonali, pred nákazou horšie chránené. Ďalšie dve mutácie majú za následok, že ľudia sa variantom lambda nakazia ľahšie.
Výsledky tejto zatiaľ nerecenzovanej laboratórnej štúdie ešte musia byť nezávisle overené. Aktuálne sa variant Lambda potvrdil už v približne 30 krajinách najmä Južnej Ameriky, ale ojedinelé prípady zaznamenali aj v Európe, napríklad v Španielsku, Británii, Taliansku či Nemecku.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súčasnosti radí Lambdu medzi takzvané „varianty záujmu“, ktoré je potrebné sledovať. Znamená to, že sú hlásené ohniská jeho výskytu alebo sa vyskytuje vo viacerých krajinách.
Podľa názoru japonských vedcov však tento variant spĺňa všetky predpoklady, aby bol zaradený do zoznamu „znepokojujúcich variantov“. Tie sú preukázateľne nákazlivejšie a vedú k ťažšiemu priebehu ochorenia COVID-19; patrí k nim napríklad variant Delta, ktorý sa rozšíril z Indie. Že by sa Lambda dokázala presadiť voči medzičasom dominantnému variantu Delta, je skôr nepravdepodobné.
Tretia dávka
Možnosťou ako pred ochorením COVID-19 lepšie ochrániť tie najzraniteľnejšie skupiny, je očkovanie treťou dávkou. Francúzsky prezident Emmanuel Macron najnovšie pripustil, že dôchodcovia a zraniteľné skupiny obyvateľstva ju budú potrebovať. Dodal, že Francúzsko sa pripravuje na jej podávanie od septembra.
„Tretia dávka vakcíny bude pravdepodobne potrebná, nie hneď pre každého, ale v každom prípade pre tých najzraniteľnejších a najstarších,“ povedal Macron vo videu zverejnenom na svojom konte na sociálnej sieti.
„V prvom rade musíme počúvať vedcov,“ apeloval Macron. Očkovanie seniorov a zraniteľných skupín obyvateľstva treťou dávkou vakcíny zdôvodnil tým, že u nich dochádza k rýchlejšiemu poklesu hladiny protilátok vytvorených po očkovaní proti COVID-19.
Macronova vláda sa podľa agentúry Reuters pokúša ešte viac zintenzívniť očkovanie proti tomuto ochoreniu, pretože z dát vyplýva, že krajina sa ocitla v štvrtej vlne pandémie, ktorú navyše podobne ako na Slovensku sprevádzajú demonštrácie proti vládnym opatreniam zameraným na obmedzenie šírenia infekcie.
Agentúra AFP pripomenula, že generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie, Tedros Adhanom Ghebreyesus, vyzval vyspelé štáty na odklad podávania tretích dávok vakcín proti koronavírusu najmenej do konca septembra, aby boli očkovacie látky dostupné aj pre chudobné krajiny, kde je veľa ľudí zaočkovaných len prvou dávkou.
Od objavenia sa prvých prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v decembri 2019 bolo celosvetovo identifikovaných viac ako 200 miliónov ľudí. Ukazujú to dáta na webe Worldometer.
V priemere bolo za posledných sedem dní na celom svete zistených viac ako 600 000 prípadov denne, čo je v porovnaní s minimom dosiahnutým v polovici júna (360 000 nových prípadov denne) nárast o 68 %.
Tento nárast spôsobuje predovšetkým variant Delta koronavírusu SARS-CoV-2. Počet úmrtí rástol pomalšie, od začiatku júla o 20 %.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Facebook/Peter Visolajský, WHO, Worldometer, DW, TASR, medrxiv.org, thecanberratimes.com