Vitamín D je obľúbeným pomocníkom pre telo, no ľudia ho nevedia užívať. Týmto chybám sa vyhni a bude fungovať
- Vedel si, že vitamín D nemáš brať na prázdny žalúdok?
- Tieto chyby môžu znížiť efektivitu vitamínov
- Vedia mať nepriaznivý efekt aj na tvoje zdravie
- Vedel si, že vitamín D nemáš brať na prázdny žalúdok?
- Tieto chyby môžu znížiť efektivitu vitamínov
- Vedia mať nepriaznivý efekt aj na tvoje zdravie
Vitamín D je v zime najčastejšie spomínaným suplementom, ktorý by mal užívať každý. Je to kvôli tomu, že prirodzene ho získavame vo veľkej miere zo slnečného žiarenia, ktoré nám v zimných mesiacoch chýba. Vedel si však, že ak aj vitamín D dopĺňaš vo forme tabletiek pravidelne, možno ho neužívaš úplne správne a tvoje telo ho nedokáže prijať?
Medzi prirodzené zdroje vitamínu D patria tučné ryby (napríklad losos a makrela), olej z treščej pečene, obohatené mliečne výrobky a rastlinné mlieko, vaječné žĺtky a slnečné žiarenie. Získať dostatočné množstvo vitamínu D len zo stravy však môže byť náročné, práve preto často siahame po výživových doplnkoch.
Aj tieto však majú určité pravidlá užívania a je možné, že si si ich nikdy neprečítal. Práve preto si radšej skontroluj, či nerobíš tieto chyby, ktoré môžu znížiť efektivitu užívaných vitamínov.
Prečo užívať vitamín D
- Zníženie rizika sklerózy multiplex. Prehľad populačných štúdií z roku 2018 ukázal, že nízka hladina vitamínu D je spojená so zvýšeným rizikom SM.
- Zníženie pravdepodobnosti srdcových ochorení. Nízke hladiny vitamínu D sa spájajú so zvýšeným rizikom srdcových ochorení, ako je hypertenzia, srdcové zlyhanie a mŕtvica. Nie je však jasné, či nedostatok vitamínu D prispieva k vzniku srdcových ochorení, alebo len poukazuje na zlý zdravotný stav, keď má človek chronické ochorenie.
- Zníženie pravdepodobnosti závažných ochorení. Hoci sa štúdie rôznia, vitamín D môže znížiť pravdepodobnosť závažných chrípkových a COVID-19 infekcií. Nedávny prehľad zistil, že nízka hladina vitamínu D prispieva k syndrómu akútnej respiračnej tiesne.
- Podpora zdravia imunitného systému. Ľudia, ktorí nemajú dostatočnú hladinu vitamínu D, môžu byť vystavení zvýšenému riziku infekcií a autoimunitných ochorení, ako je reumatoidná artritída, cukrovka 1. typu a zápalové ochorenie čriev.
- Spolu s horčíkom podporujú taktiež odolnosť voči stresu a zlepšujú psychické prežívanie a stav človeka.
Najčastejšie chyby pri užívaní
Dávkovanie nie je prispôsobené tvojim potrebám. Na určenie ideálnej dávky by si si mal dať skontrolovať hladinu vitamínu D v krvi. Túto analýzu ti môže vystaviť každý lekár.
Užívaš vitamín D3 bez dôležitého vitamínu K2. V ideálnom prípade sa odporúča kombinácia vitamínu D3 a vitamínu K2. Vitamín K2 totiž pomáha vitamínu D pri zadržiavaní vápnika v kostiach. Vitamín K2 aktivuje určité bielkoviny, ktoré uľahčujú správne využitie vápnika v krvnom obehu a zabezpečujú jeho ukladanie v kostiach a zuboch. V dôsledku toho K2 pomáha predchádzať hromadeniu vápnika v stenách tepien a zohráva kľúčovú úlohu pri zrážaní krvi.
Vitamín D užívaš nalačno. Vitamín D a K2 sú vitamíny rozpustné v tukoch, čo znamená, že telo potrebuje mastné kyseliny na ich využitie a vstrebanie. Mal by si sa uistiť, že tieto vitamíny užívaš vždy s jedlom, inak sa „slnečný vitamín“ nemôže optimálne vstrebať do tela. Ideálne sú potraviny s vysokým obsahom tuku, ako sú rastlinné oleje, avokádo alebo orechy. Dobré výživové doplnky kombinujú vitamín D3 a K2 s tukovou zložkou.
Vitamín D užívaš večer. Vitamín D3 je revitalizačný vitamín. Podieľa sa na energetickom metabolizme a je nevyhnutný pre fungovanie svalov. Okrem toho sú receptory vitamínu D a súvisiace enzýmy aktívne vo viacerých oblastiach mozgu, ktoré sa podieľajú na regulácii spánku. Vitamín D môže potláčať produkciu melatonínu, takže jeho užívanie večer môže negatívne ovplyvniť tvoj spánok.
Neužívaš ho s magnéziom. Vitamín D ovplyvňuje látkovú výmenu vápnika, je dôležitý pre zdravé kosti a zuby, pomáha udržiavať zdravé svaly a pozitívny vplyv má aj na srdce, mozog a imunitný systém. Redakcia Aktuality uvádza, že „ľudia, ktorí nekonzumovali horčík v primeranom množstve, trpeli práve na nedostatok vitamínu D“.
Riziká predávkovania vitamínom D
Nadmerné množstvo vitamínu D, známe ako toxicita vitamínu D alebo hypervitaminóza D, je zriedkavý, ale potenciálne závažný stav, ktorý vzniká v dôsledku nadmerného množstva vitamínu D v tele. Toxicitu vitamínu D zvyčajne vyvolávajú vysoké dávky doplnkov vitamínu D, a nie zdroje stravy alebo vystavenie slnečnému žiareniu.
Hlavným dôsledkom toxicity vitamínu D je zvýšenie hladiny vápnika v krvi, čo vedie k príznakom, ako sú nevoľnosť, vracanie, slabosť a zvýšené močenie. Ak sa nelieči, môže prejsť do bolesti kostí a problémov s obličkami vrátane vzniku vápnikových kameňov.
Liečba toxicity vitamínu D zahŕňa prerušenie užívania doplnkov vitamínu D a obmedzenie vápnika v potrave. V závažnejších prípadoch môže lekár predpísať lekárske zákroky, ako sú intravenózne tekutiny a lieky, napríklad kortikosteroidy alebo bisfosfonáty.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Pubmed, National Library of Medicinehttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31172, Healthline, BeyondNutrition, Aktuality, Mayoclinic