Vláda chce odstrel medveďov v „bezpečných zónach“ zakotviť v ústave. Zviaže tak ruky kritikom
- Vláda chce schváliť ústavný zákon, ktorý umožní odstrel medveďov v okolí miest
- Bude potrebovať až 90 hlasov poslancov
- Opozícia krok ostro kritizuje
- Vláda chce schváliť ústavný zákon, ktorý umožní odstrel medveďov v okolí miest
- Bude potrebovať až 90 hlasov poslancov
- Opozícia krok ostro kritizuje
Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) médiám na tlačovej besede oznámil, že víta návrh zákona, ktorý minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) predložil vláde. Bude sa týkať odstrelu medveďov.
Vláda tým reaguje na nedávny incident z Liptovského Mikuláša, počas ktorého splašený medveď pobehoval v uliciach mesta, pričom zranil niekoľkých ľudí. „Pán podpredseda vlády ma informoval, že je schválený ústavný návrh, ktorý si vyžaduje 90 hlasov poslancov Národnej rady SR,“ uviedol Pellegrini s tým, že uvažoval o zvolaní mimoriadneho rokovania NR SR.
So šéfom rezortu životného prostredia sa však napokon zhodli, že návrh bude prerokovaný až na nasledujúcej riadnej schôdzi Národnej rady, doplnil Pellegrini. Mimoriadne rokovanie by sa konalo len v tom prípade, ak by došlo k ďalšiemu obdobnému incidentu.
Medveď alebo medvedica?
Na tlačovej besede vystúpil aj Tomáš Taraba. Uviedol, že medveď ktorý bol odstránený niekoľko dní po incidente v Liptovskom Mikuláši, bol práve ten, ktorý 17. marca zranil 5 ľudí.
Reagoval tým na tvrdenia opozičného Progresívneho Slovenska, podľa ktorého vraj zásahový tím odstrelil 67-kilogramovú medvedicu. Medveď z Liptovského Mikuláša mal byť približne 100-kilogramový samec. Podľa ministra životného prostredia na jeho identifikáciu použili dron s biometriou.
Vláda spomínaný návrh ústavného zákona schválila na stredajšom výjazdovom rokovaní v Galante. Taraba po rokovaní spresnil, že zákon umožňuje v okolí miest a obcí vytvoriť 500 m bezpečnostnú zónu.
„Pokiaľ sa do tejto zóny dostane medveď, je jasné, že výrazne stratil plachosť a zvyšuje sa riziko stretu s človekom. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bude možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania,“ vysvetlil Taraba.
„Odstrel budú môcť vykonať nielen členovia zásahového tímu, ale aj poľovníci, policajti, v národných parkoch aj ich správcovia,“ informoval.
Zdôraznil, že návrh je „absolútne právne čistý“. Načasovanie návrhu vysvetlil tým, že prichádza čas prebúdzania sa medveďov zo zimného spánku a ich vyššej koncentrácie v okolí sídiel. „Ústavným zákonom to dávame preto, aby to mimovládky nemohli zastaviť na ústavnom súde,“ uviedol Taraba.
V rozpore so zákonmi
Progresívne Slovensko (PS) podotklo, že návrh je v rozpore so slovenskou aj s európskou legislatívou. Považuje ho za účelový a za krok do predvolebnej kampane Pellegriniho. Kritizuje aj postoj vlády a ministerstva v otázke medveďov.
„Je to nesystémové a v rozpore s legislatívou. Za navrhovaný zákon jednoznačne v tejto podobe nebudeme hlasovať,“ uviedla poslankyňa parlamentu Tamara Stohlová (PS). Podotkla, že manažment medveďa hnedého musí byť postavený na systémových opatreniach, ktoré má ministerstvo k dispozícii.
PS zároveň vyzvalo Tarabu, aby sprístupnil informácie k odstrelu medveďa v Liptovskom Mikuláši. „Ak nepreukáže, že išlo o objektívne problémového medveďa a postupoval v zmysle zákona, musíme konštatovať, že zákony obchádza,“ podotkla Stohlová.
Návrh zákona kritizuje aj iniciatíva My sme les. Podotkla, že zákon vylúči verejnosť z účasti na konaniach k výstavbe priehrad či vodných elektrární v ich okolí. Návrh navyše považuje za fiktívne gesto a marketingový ťah v rámci prezidentských volieb.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TB/Hlas-SD, TASR