Vláda chce Slovákom zastropovať ceny energií a monopolom zdaniť mega zisky, hovorí Krajniak
- Podľa ministra práce sa vláda na zdanení monopolov určite zhodne
- Zisk by sa mal využiť na kompenzáciu vysokých cien
- Je však nutné zastropovať energie
- Podľa ministra práce sa vláda na zdanení monopolov určite zhodne
- Zisk by sa mal využiť na kompenzáciu vysokých cien
- Je však nutné zastropovať energie
Na dodatočnom zdanení monopolov, ku ktorému sa pridá aj špeciálny odvod bánk, sa poslanci v Národnej rade (NR) SR určite budú vedieť dohodnúť. Myslí si to minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
Vláda má plán
Doteraz to vo vládnej koalícii vetovala strana SaS. „Tie návrhy sú v parlamente a ja si myslím, že na tomto sa na sto percent dohodneme. K tým návrhom na zdanenie monopolov treba pridať aj odvod bánk,“ uviedol Krajniak v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Takto získané peniaze sa potom podľa neho môžu použiť na kompenzácie vysokých cien energií.
Najdôležitejšie je však podľa ministra zabezpečiť zastropovanie týchto cien. „Musíme zákonom umožniť, aby sme v stave energetickej núdze vedeli zastropovať koncové ceny elektriny pre domácnosti, pre firmy, pre zariadenia sociálnych služieb,“ zdôraznil s tým, že návrh tohto zákona by mal byť už na najbližšej septembrovej schôdzi parlamentu.
Podpredseda opozičného Smeru-SD mu vytkol, že až teraz hovorí o stropovaní cien, na ktoré opozícia upozorňuje už rok. „Realita je taká, že vaším nekonaním ste spôsobili, že SR má štvrtú najvyššiu infláciu v rámci Európy. Pretože ste nepomáhali vtedy, keď bolo treba, pri tých komoditách, ktoré majú veľký podiel na zdražovaní. To sú napríklad pohonné hmoty,“ vyhlásil.
V antiinflačnom balíčku podľa Blanára vláda nepripravila pomoc napríklad pre dôchodcov. Mnohé, čo Krajniak hovorí, sú podľa neho len sľuby, ktoré sa nemusia naplniť.
„Vysokú infláciu dnes chcete naháňať vyplácaním a sľubujete holuba na streche. Minister Matovič vám pravdepodobne nič nedá, neviem, ako to chcete urobiť v menšinovej vláde,“ upozornil.
Krajniak považuje za isté, že na jeseň bude nejaká forma 14. dôchodku. Avizoval tiež valorizáciu dôchodkov od budúceho roka o 11,8 %. Súčasne však vláda podľa neho musí pomôcť aj rodinám s deťmi.
„Viem teraz povedať, že od januára pôjde minimálne miliarda rodinám s deťmi navyše a minimálne miliarda dôchodcom navyše. V skutočnosti to bude viac,“ dodal Krajniak.
Po vzore Nemecka
Na obdobné kroky sa pripravuje aj Nemecká spolková republika. Podľa agentúry Reuters to avizoval nemecký kancelár Olaf Scholz. V pláne je využitie tzv. „windfall taxes“ alebo v slovenčine „neočakávaných daní“.
Tieto dane môžu byť uvalené na konkrétne spoločnosti či celé odvetvia, ktorých zisk v krátkom období rapídne vzrástol. Nemecká vláda chce pomocou zisku z týchto daní pre ľudí zaviesť úľavu od vysokých cien ropy, zemného plynu či uhlia.
Scholz taktiež uviedol, že vláda plánuje v budúcnosti spojiť určité sociálne výhody so súčasnou alebo očakávanou mierou inflácie a vyčlení 1,5 miliardy eur na zľavnenie verejnej dopravy.
Súčasné kroky sú súčasťou 65-miliardového balíka, ktorý vládna koalícia schválila s cieľom pomôcť firmám a občanom bojujúcim s masívnou infláciou v najväčšej ekonomike Európy.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TASR, Reuters