Vláda chystá novinku, aká tu ešte nebola: Skupine Slovákov pribudne do peňaženiek nová karta

  • Nová vláda chystá pomoc pre rodičov
  • Rodičovská karta ponúka rôzne výhody
Rodičia s dcérou pozerajú do notebooku.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Nová vláda chystá pomoc pre rodičov
  • Rodičovská karta ponúka rôzne výhody

Nová vláda chystá pomoc pre rodičov. V utorok (14. októbra) to potvrdil predseda Národnej rady Peter Pellegrini (Hlas-SD). Pomoc im má poskytnúť formou tzv. rodičovskej karty. Ako informuje portál Pluska, ponúkať bude zľavy na rôzne služby a tovary súvisiace s deťmi.

Slovákov sa pýtali, na čo by kartu využili najviac. Väčšina sa zhodla na jednej veci.

Zľavy na tovary a služby v súvislosti so starostlivosťou o deti

V dnešných časoch sa počíta každé jedno ušetrené euro. Slovenské rodiny môžu od vlády získať nový benefit, ktorého strojcom je minister práce Erik Tomáš.

„Budeme zavádzať takzvanú rodičovskú kartu, na ktorej budú zľavy na tovary a služby v súvislosti so starostlivosťou o deti,“ uviedol v pondelok (13. októbra) minister práce.

Bližšie informácie o rodičovskej karte minister práce zatiaľ neprezradil. Okrem neho však tento nový benefit potvrdil aj predseda Národnej rady Peter Pellegrini na utorkovej tlačovej konferencii.

Pellegrini uviedol, že strana Hlas-SD je s vládnym programom spokojná. Ako uviedol, podarilo sa im presadiť všetky hlavné priority, o ktorých hovorili ľuďom už pred voľbami. Predseda Národnej rady trvá aj naďalej na potrebe silného štátu a pomoci ľuďom. O ďalších plánoch vlády sa dočítaš v tomto článku.

Koniec augusta je náporom na peňaženku

Na zavedenie nového benefitu sa tešia predovšetkým rodičia, ktorých príjem nedosahuje ani sumy životného minima. Slováci sa v ankete portálu Pluska zhodli, že najviac zdraželi voľnočasové aktivity, ako napríklad školské krúžky.

„Potešili by ma zľavy na voľnočasové aktivity, na športy či na detské športové oblečenie,“ uviedla jedna z mamičiek.

Ďalšia mamička z Veľkého Šariša poznamenala, že stúpli ceny takmer všetkého. Okrem toho, že by uvítala príspevok na aktivity mimo školy, by bola rada aj za podporu pri kúpe detských výživových doplnkov.

Na snímke sú žiaci v triede.
zdroj: Pexels/alex

Obyvateľka Prešova poznamenala, že najviac ju finančne zaťažuje september, keď sa začína nový školský rok. „Podobnú kartu ako matka dieťaťa v predškolskom veku by som uvítala. Každoročne je pre rodičov koniec augusta nápor na peňaženku pre nákup školských pomôcok,“ uviedla.

Analytik to vidí trochu inak

Na mieste je ale otázka, či je tento nápad v čase vysokej inflácie a zdražovania potravín naozaj na správnom mieste. V našej krajine máme totiž najhoršiu infláciu v rámci eurozóny. Môžu za to drahé potraviny, ale aj umelé zastropovanie energií zo strany vlády.

„Štát by však nemal na seba preberať zbytočne ďalšie funkcie, pre ktoré bude opäť naberať úradníkov a neefektívnym spôsobom riešiť ďalšiu agendu. Zľavy na rôzne tovary poskytujú už dnes desiatky vernostných kariet a programov rôznych sietí. Kto má záujem ich využívať, nepochybne si ich nájde,” uviedol finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik pre portál Pluska.

„Ak chce štát znížiť všeobecnú úroveň cien potravín, stačí vytvoriť podmienky zostrenej konkurencie. A ak chce pomôcť ľuďom s najnižšími príjmami, má presne definovať skupinu odkázaných ľudí a pomôcť im tak, aby neexistovala zbytočná duplicita finančnej pomoci,“ dodal Búlik.

Vláda ukázala, že deficit ani dlh nepovažuje za problém Slovenska

Od programového vyhlásenia novej vlády (PVV) sa dá nasledujúce štyri roky očakávať veľmi pomaly klesajúci deficit, ktorý neprispeje k zastaveniu nárastu verejného dlhu. Slovensko sa tak bude zadlžovať rovnako ako doteraz a udržateľnosť verejných financií zostane v pásme vysokého rizika. V reakcii na PVV, ktoré schválila vláda v pondelok (13.11.) a v týchto dňoch o ňom rokuje parlament, to konštatoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

„Vláda v novom programovom vyhlásení jednoznačne ukázala, že deficit ani dlh nepovažuje za skutočný problém Slovenska a plánuje sa spoliehať na ekonomický rast a náhodu (pokles cien energií), ktoré im majú pomôcť postupne znižovať deficit,“ zhodnotil inštitút.

Naznačuje to podľa neho nedostatočné konsolidačné úsilie vo výške 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), a to predovšetkým cez zvyšovanie daňového zaťaženia. Zámer zvyšovania efektivity prevádzky štátu totiž na 7-miliardový schodok nestačí.

Najväčší problém programu podľa INESS spočíva v tom, že v ňom ťažko nájdeme konkrétne úsporné opatrenia, sú tam však silné vyhlásenia ohľadom zvyšovania daňového zaťaženia.

„Bez akejkoľvek snahy o definovanie súčasnej progresivity zdanenia príjmu fyzických osôb vláda navrhuje jej zvýšenie,“ upozornil inštitút s tým, že tento zámer ešte zhorší schopnosť Slovenska udržať na svojom území talenty, šikovných a kvalifikovaných pracovníkov.

Zdroje: Pluska, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá