Vláda chystá plošné dotácie na energie: Náklady majú byť 175 miliónov eur

  • Vláda s cenami energií predsa pomôže
  • Vyplýva to z návrhu, ktorý predstavili na rokovaní
Vláda pomôže s cenami energií
Vláda s pomocou s cenami energií počíta. (ilustračné foto) TASR/Jaroslav Novák, TASR/DPA
  • Vláda s cenami energií predsa pomôže
  • Vyplýva to z návrhu, ktorý predstavili na rokovaní

Portál Denník N informuje, že vláda plánuje pomoc pri vysokých cenách energií. Kabinet dnes prerokoval materiály, z ktorých vyplýva, že slovenské domácnosti môžu počítať s plošnou podporou na energie.

Na dotácie plynu a tepla by malo smerovať približne 175 miliónov eur. Presnú suma finančnej pomoci zatiaľ oficiálne neoznámili, no podľa odhadov agrorezortu by sa mala pohybovať v rozmedzí desiatok až stoviek miliónov eur.

Lacnejší plyn pre Slovensko by mohla priniesť nedávna cesta ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas-SD) do Petrohradu. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

Ceny ako v roku 2023

Vláda v piatok 13. decembra mala pre Slovákov dobré správy. Napriek tomu, že sa piatok trinásteho považuje za nešťastný deň, niekoho možno poteší. Ceny tepla totiž zostanú v roku 2025 na rovnakej úrovni ako v roku 2023. Vláda SR tento dôležitý krok potvrdila v piatok schválením nových nariadení, čím reaguje na pretrvávajúcu energetickú krízu. Informuje o tom TASR.

„Maximálna cena tepla pre koncových odberateľov v bytových budovách a koncových odberateľov tepla v zariadeniach sociálnych služieb zapísaných do registra sociálnych služieb, prevádzkach zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, študentských domovoch bude v roku 2025 zastropovaná na úrovni roka 2023,“ spresnilo v návrhu vládnych nariadení Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

Opatrenie má za cieľ ochrániť obyvateľov bytových domov, zariadení sociálnych služieb a študentských domovov pred možným prudkým nárastom cien energií. Ako bude tento systém fungovať? Prípadný rozdiel medzi cenou stanovenou Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a maximálnou cenou určenou vládou pokryje zo svojho rozpočtu Ministerstvo hospodárstva SR.

Pre domácnosti to znamená, že sa nemusia obávať náhleho zvýšenia nákladov na teplo, čo v čase všeobecného rastu cien predstavuje významnú úľavu pre rodinné rozpočty.

V roku 2025 budú ceny stabilné

Premiér Robert Fico (Smer-SD) po rokovaní vlády oznámil, že ceny plynu a tepla zostanú na úrovni roku 2024, pričom toto rozhodnutie má podporu celej koalície. Vláda na energopomoc vyčlenila 280 miliónov eur, čo je o 45 miliónov viac, než sa pôvodne plánovalo v rozpočte.

Stabilné zostanú aj ceny elektriny, ktorú budú Slovenské elektrárne dodávať za výhodnejšie ceny. Premiér zároveň informoval o intenzívnych rokovaniach ohľadom dodávok plynu, ktoré sa začnú už budúci týždeň a budú pokračovať aj počas vianočných sviatkov.

„Budete možno svedkami v najbližších dňoch, vrátane vianočných sviatkov, mimoriadne intenzívnych rokovaní na rôznych úrovniach a v rôznych krajinách,“ uviedol.

Fico tiež ubezpečil verejnosť, že Slovensko má dostatočné zásoby plynu, a to aj v prípade krátkodobého výpadku dodávok z východu.

Klesli len mierne

Energetické trhy síce zaznamenali mierny pokles, no ceny zostávajú stále vysoké. Napriek miernemu poklesu v týždni od 2. do 8. decembra sa ceny energií na európskych burzách stále pohybujú blízko tohtoročných maxím. V porovnaní s minulým rokom dokonca zaznamenávame mierne zvýšenie, píše Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Slovenský trh s elektrinou zaznamenal v piatok (6. 12.) pokles, keď cena s dodávkou na rok 2025 klesla na 106,28 eura za megawatthodinu (MWh), čo predstavuje 1,4-percentný pokles oproti predchádzajúcemu týždňu. Podobný trend sledujeme aj pri zemnom plyne, ktorého cena na holandskom uzli TTF klesla o 2,8 % na 46,48 eura/MWh.

Pre porovnanie, v rovnakom období minulého roka sa plyn obchodoval za 44,795 eura/MWh a elektrina za 104,43 eura/MWh. Tohtoročné maximum dosiahli ceny 21. novembra, keď elektrina vystúpila na 114,09 eura/MWh a plyn na 48,693 eura/MWh. Analytici pripisujú pretrvávajúce vysoké ceny viacerým faktorom. Medzi hlavné patria chladné počasie v Európe, nestabilná geopolitická situácia a zvýšený záujem o skvapalnený zemný plyn zo strany ázijských krajín.

Opozícia bila na poplach

Už minulý pondelok (2. decembra) opozícia žiadala jasný plán pomoci pri zdražovaní energií. Opozičné strany tak reagovali na oznámenie ÚRSO o náraste cien energií v roku 2024 a vyzvali vládu na okamžité predstavenie konkrétnych krokov pomoci domácnostiam.

Strana SaS dokonca uviedla, že chceli iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu k energopomoci. „Za stranu SaS môžem vyhlásiť, že zatiaľ čo koalícia a vláda avizuje mimoriadnu schôdzu ku konšpiráciám o atentáte, tak my budeme iniciovať mimoriadnu schôdzu k cenám energií,“ uviedol poslanec Karol Galek.

SaS zdôraznila potrebu adresnej, nie plošnej pomoci. KDH prostredníctvom podpredsedu Viliama Karasa požadovala „jednoznačnú schému adresnej pomoci najmä zraniteľným osobám, jednorodičom či seniorom.“ Poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí) zas upozornila na dramatický nárast cien plynu. Ten podľa nej môže v niektorých prípadoch presiahnuť 30 %. Varovala aj pred hrozbou energetickej chudoby pre tisíce rodín. A to najmä v kontexte ďalších vládnych opatrení ako zvýšenie daní či zrušenie daňového bonusu.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Denník N, NRSR, TASR, Youtube/Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá