Vláda má na krku problém. „Neviditeľnú“ Milanovú obviňujú za zákulisné intrigy, mala obísť zákon pri výbere riaditeľa
- Ministerka kultúry Natália Milanová neuznala výsledky hlasovania pri voľbe generálneho riaditeľa Divadla Nová scéna
- Na post riaditeľa DNS vymenuje kandidáta, ktorý obsadil 2. miesto
- Vylúčila jednu členku komisie, ktorá bola údajne v konflikte záujmov vo vzťahu k jednej uchádzačke
- Pred hlasovaním ale ministerka kultúry podpísala vymenovací dekrét, v ktorom danú členku komisie označila ako transparentnú
- Konflikt záujmov nebol počas hlasovania preukázaný
- O novom riaditeľovi teda rozhodovalo 6 ľudí – nebol dodržaný nepárny počet členov komisie, čím porušila ministerka kultúry SR zákon
- Ministerka kultúry Natália Milanová neuznala výsledky hlasovania pri voľbe generálneho riaditeľa Divadla Nová scéna
- Na post riaditeľa DNS vymenuje kandidáta, ktorý obsadil 2. miesto
- Vylúčila jednu členku komisie, ktorá bola údajne v konflikte záujmov vo vzťahu k jednej uchádzačke
- Pred hlasovaním ale ministerka kultúry podpísala vymenovací dekrét, v ktorom danú členku komisie označila ako transparentnú
- Konflikt záujmov nebol počas hlasovania preukázaný
- O novom riaditeľovi teda rozhodovalo 6 ľudí – nebol dodržaný nepárny počet členov komisie, čím porušila ministerka kultúry SR zákon
Ministerka kultúry SR Natália Milanová je členkou hnutia OĽaNO. OĽaNO je politické hnutie, ktoré pred voľbami 2020 sľubovalo transparentnosť. Natália Milanová ako členka „transparentného“ hnutia však neuznala výsledky hlasovania pri voľbe generálneho riaditeľa Divadla Nová scéna. Za víťaza konkurzu neuznala človeka, ktorý pri voľbe obsadil 1. miesto.
Na výberovom konaní zasadala 7-členná komisia. Členmi komisie boli Olja Triaška Stefanović, Eva Babitzová, Petra Gondžúrová, Lucia Kišš, Zuzana Šebestová a Martin Babiak. Komisii predsedala Barbora Brathová. O post riaditeľa DNS sa v záverečnom kole uchádzali 4 kandidáti – Juraj Ďurdiak, Ingrid Fašiangová, Andrea Kozáková a Peter Oravec.
Výberová komisia pri rozhodovaní podľa ustanovení zohľadňovala 2 rebríčky:
- Bodové hodnotenie (celkový počet získaných bodov)
- Hodnotenie podľa poradia ( poradie, ktoré kandidáti obsadili u jednotlivých členov komisie)
V oboch rebríčkoch sa na prvom mieste umiestnila Ingrid Fašiangová, mama známeho herca Mareka Fašianga – získala najviac bodov a obsadila prvé miesto u 4 členov komisie. Komisia nakoniec musela zasadať ešte raz. Ako informuje portál kultúra.sme.sk, hodnotenie podľa poradia nemalo byť spriemerované tak, ako ustanovuje smernica. Pôvodne bolo hodnotenie uchádzačov podľa poradia vyhodnocované systémom.
„Pri kontrole zápisnice 9. 4. 2021 bola zistená nezrovnalosť v tabuľke z bodu č. 6: Hodnotenie podľa poradia – Poradie uchádzačov stanovené jednotlivými členmi komisie“, pričom má byť uvedený výsledný priemer poradia pre uchádzačku p. Fašiangovú namiesto 1. miesto poradia aritmeticky správne – 2. miesto poradia.
Výsledné hodnotenie podľa poradia určilo aj uchádzačku p. Fašiangovú aj uchádzača p. Oravca na 2. miesto poradia. Tým nastal rozdielny výsledok pri prvom a druhom mieste pri porovnaní metódy hodnotenia „podľa bodovania“ a „podľa poradia,“ uvádza sa v zápisnici.
Po opätovnom spriemerovaní podľa aritmetického priemeru zostalo prvé miesto neobsadené. Druhé miesto obsadili Ingrid Fašiangová a Peter Oravec. Výberová komisia teda musela hlasovať, ktorý z dvoch rebríčkov bude zohľadňovať. Zhodli sa, že víťazný uchádzač sa určí podľa bodového hodnotenia.
„Výberová komisia hlasovaním rozhodla, že výslednou metódou pri určení víťaza bude „hodnotenie podľa počtu bodov“. Na základe toho komisia opäť odporučila na pozíciu generálnej riaditeľky DNS Ingrid Fašiangovú,“ uviedla členka komisie Zuzana Šebestová.
Neviditeľná ministerka sa začína zviditeľňovať
Na základe získaného počtu bodov teda výberová komisia ako víťaza vyhlásila Ingrid Fašiangovú. Zákon č. 552/2003 Z. z. jednoznačne ustanovuje postup, ktorý mal po ukončenom výberovom konaní nasledovať. Podľa § 5 ods. 6 zákona „výberová komisia zhodnotí výsledok výberového konania a na základe výsledkov určí poradie uchádzačov a zverejní výsledok výberového konania tak, aby bolo prístupné každému uchádzačov. Poradie uchádzačov je záväzné pri obsadení funkcie; zamestnávateľ uzavrie pracovný pomer s uchádzačom podľa poradia.“
Natália Milanová sa ale rozhodla do vedúcej pozície Novej scény vymenovať Petra Oravca, teda človeka, ktorý sa vo výberovom konaní umiestnil na 2. mieste. Ministerstvo kultúry totižto neuznalo hodnotenie členky komisie Zuzany Šebestovej z potencionálneho konfliktu záujmov vo vzťahu k Ingrid Fašiangovej.
„V zápisnici z výberového konania, ako aj v stanovisku etických poradcov je jasne pomenovaný konflikt záujmov jednej členky výberovej komisie vo vzťahu k uchádzačke Ingrid Fašiangovej. Rovnako je jasne viditeľný nerovný prístup členky v konflikte záujmov vo výberovom procese samotnom.
Po zvážení všetkých okolností sa ministerka kultúry Natália Milanová rozhodla neprihliadnuť na bodové hodnotenie členky v konflikte záujmov pri všetkých uchádzačoch a uchádzačkách. Takýmto spôsobom bolo zabezpečené rovnaké zaobchádzanie so všetkými uchádzačmi a uchádzačkami,“ odôvodnilo Ministerstvo kultúry SR.
Šebestová zastupovala zamestnancov divadla, konflikt záujmov nebol počas hlasovania preukázaný
Ministerstvo kultúry tvrdí, že členka komisie Zuzana Šebestová mala byť v konflikte záujmov vo vzťahu s uchádzačkou Ingrid Fašiangovou. Zdôvodňovali to tým, že Zuzana Šebestová je priamou podriadenou Ingrid Fašiangovej. „Máme čisto profesionálny vzťah, vykáme si,“ uviedla Šebestová.
V zákone č. 552/2003 Z. z. v § 5 ods. 4 sa ale uvádza, že divadlo si musí určiť najmenej jedného člena, ktorý bude zastupovať zamestnancov divadla. Zamestnanci divadla si ako zástupcu odhlasovali Zuzanu Šebestovú, potvrdila to aj ministerka kultúry SR Natália Milanová.
Ako sa uvádza v zápisnici, etickí poradcovia „identifikovali v prípade Zuzany Šebestovej, zástupkyni zamestnancov Divadla Nová scéna vo výberovej komisii, jedno riziko – stredný stupeň konfliktu záujmov, a to vo vzťahu s uchádzačkou Ingrid Fašiangovou z dôvodu jej priamej nadriadenosti“.
Ostatní členovia komisie si teda museli odhlasovať, či pôsobenie Zuzany Šebestovej predstavuje riziko konfliktu záujmov. „Výberová komisia pomerom hlasov päť k jednému rozhodla, že zástupkyňa zamestnancov môže pokračovať v práci vo výberovej komisii a nie je vylúčená z bodovania p. Fašiangovej. Je potrebné zdôrazniť, že povinnú účasť osoby určenej zástupcom zamestnancov vo výberovej komisii stanovuje priamo zákon, výberová komisia by teda nemohla byť bez takejto osoby zákonne zložená,“ uvádza sa v právnej analýze.
Potencionálny konflikt záujmov bol v úvode konkurzu na post generálneho riaditeľa DNS vyriešený. Počas celého výberového konania sa iný konflikt záujmov nepreukázal. „O transparentnosti Šebestovej zvolenia rozhodla aj pani ministerka pred začatím výberového konania, čo demonštrovala podpísaním vymenovacieho dekrétu. Vyhodnotenie stredného konfliktu záujmu a prípadne zrušenie možnosti jej bodovania ako zástupkyne zamestnancov komisia v úvode celého výberové konania hlasovaním zamietla,“ uviedla doterajšia riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová.
Hlavne „transparentne“ a v „súlade so zákonom“
Ministerka kultúry SR sa ale z vyššie uvedených dôvodov po výberovom konaní rozhodla, že nebude prihliadať na bodové hodnotenie Zuzany Šebestovej. Ako sa uvádza v právnej analýze: „Napriek tomu sa ministerka kultúry rozhodla neprihliadnuť na bodové hodnotenie tejto členky komisie, pričom zo zákona ministerke takáto kompetencia neprináleží.“
Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je, že ministerka Milanová neuznala bodové hodnotenie Šebestovej pri všetkých uchádzačoch, nie len pri uchádzačke, pri ktorej (ne)hrozil potencionálny stret záujmov. „Bez jej vedomia vylúčila z bodovania zástupcu DNS Zuzanu Šebestovú, spochybnením jej účasti vzhľadom k údajnému konfliktu záujmov voči mojej osobe. Napokon však aj v prípade jej vylúčenia z môjho bodovania, by prvá priečka naďalej patrila mne,“ uviedla Ingrid Fašiangová.
Navyše, tým že ministerka Milanová vylúčila členku komisie a neustanovila jej náhradníka, nebol dodržaný nepárny počet členov komisie, čím porušila ministerka kultúry SR zákon. Výberové konanie bolo teda prakticky nezákonné.
Ministerke kultúry bol adresovaný aj otvorený list, v ktorom ju žiadajú o vysvetlenie. Doposiaľ ho podpísalo 93 interných zamestnancov a 3 externí zamestnanci.
Zdroje: Facebook/ Divadlo Nová scéna, Ministerstvo kultúry SR, Právna analýza/ Divadlo Nová scéna, kultúra.sme.sk, Oficiálne vyjadrenie Zuzany Šebestovej, Oficiálne vyjadrenie Ingrid Fašiangovej