Vláda na Slovákov uvalí nové dane. Zamestnávatelia sa búria, spísali otvorený list Zelenskému
- Novela zákona o dani z elektriny, uhlia a zemného plynu vyvolala kontroverzie
- Zamestnávatelia napísali otvorený list prezidentovi Ukrajiny
- Novela zákona o dani z elektriny, uhlia a zemného plynu vyvolala kontroverzie
- Zamestnávatelia napísali otvorený list prezidentovi Ukrajiny
Vláda SR schválila novelu zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu, ktorá prináša viacero zmien. Jednou z kľúčových je rozšírenie zdanenia na všetky plyny využívané ako palivo alebo pohonná látka, vrátane skvapalnených, stlačených, bio či ropných variantov.
Novela však prináša aj pozitívne zmeny pre výrobcov elektriny. Od dane bude oslobodená elektrina, ktorú vyrobí a spotrebuje ten istý subjekt. Platí to za podmienky, že inštalovaný výkon zariadenia neprekročí 5 megawattov a elektrina bude vyrobená zo zdaneného minerálneho oleja, uhlia alebo zemného plynu.
Novela zároveň prináša administratívne zjednodušenia pre registrovaných platiteľov dane, ktorí sú zároveň oprávnenými spotrebiteľmi. Ruší sa povinnosť preukazovania niektorých povolení a osvedčení o registrácii. Legislatívny rámec sa tiež upravuje v oblasti zdieľania elektriny, aby zodpovedal súčasným trendom.
Zamestnávatelia sa búria
Zmeny v zákone vyvolali nesúhlas u zamestnávateľov. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) sa počas pripomienkového konania snažila návrh zmeniť, no neúspešne.
Prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga argumentuje: „Sme za to, aby biogénne látky, ako aditívum do pohonných hmôt, alebo samotné biopalivo boli akceptované ako palivá budúcnosti, a tým pádom spotrebná daň by bola na nich odpustená. Máme vďaka legislatívy EÚ znížiť o 55 % emisie skleníkových plynov do roku 2030, máme byť klimaticky neutrálni do roku 2050. Ako chceme v doprave dosiahnuť ciele, ktorú sú úniou a aj Slovenskom odsúhlasené, ak budeme zvyšovať náklady na energetické nosiče, ktoré podporujú klimatickú neutralitu?“
Ministerstvo financií reagovalo prísľubom konzultácie tejto problematiky s Európskou komisiou a jej zvážením pri ďalšej novelizácii.
Spísali otvorený list
Slovenskí zamestnávatelia združení v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) taktiež píšu list ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Ako apolitické združenie zastupujúce podnikateľov a zamestnávateľov na Slovensku v liste prezidenta žiadajú, aby sa našlo konštruktívne riešenie na zachovanie tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu.
„Sme presvedčení, že obchod je jeden z dôležitých nástrojov udržujúci dialóg aj v tých najťažších časoch, je mostom a predpokladom pre ďalší rozvoj dialógu. Naše presvedčenie pramení aj zo skúsenosti, kedy práve obchod a hospodárske väzby položili základ Európskej únie a trvalého mieru pre členské štáty po hrôzach druhej svetovej vojny. Veríme, že napriek neľahkej situácii, v ktorej sa Ukrajina aktuálne nachádza, sa podarí nájsť konštruktívne riešenie zachovania tranzitu zemného plynu cez Vaše územie, a to takým spôsobom, z ktorého bude mať významný benefit aj Vaša krajina,“ píšu zamestnávatelia v liste, ktorý má agentúra SITA k dispozícii.
Slovenskí zamestnávatelia so znepokojením prijali správu o zastavení tranzitu plynu pre slovenských a európskych odberateľov cez Ukrajinu. Sú presvedčení, že tento fakt má zásadný vplyv na ceny zemného plynu, ktoré sa aktuálne nachádzajú na neštandardne vysokej úrovni.
„Ak nedôjde k zásadnej zmene, tieto negatívne dopady budú na európskych trhoch prítomné aj v blízkej budúcnosti. Ako zástupcovia firemného sektora, môžeme konštatovať, že ceny energií sú významným nákladom, ktorý ovplyvňuje našu konkurencieschopnosť. Ceny pre firemný sektor na rozdiel od domácností nie sú regulované a významný podiel nákupu energií pre našu spotrebu sa realizuje na spotovom trhu,“ dodali zamestnávatelia z AZZZ.
Odsudzujú ruskú agresiu na Ukrajine
Ďalšia trhová destabilizácia a volatilita podľa zamestnávateľov negatívne ovplyvňuje predikciu ich nákladov, cash flow a realizáciu investícií, a to v regióne, ktorý je cenovo veľmi senzitívny, najmä v kúpyschopnosti nášho obyvateľstva.
„To môže mať ďalšie negatívne následky obmedzujúce výrobu či zamestnanosť. V neposlednom rade ovplyvňuje konkurencieschopnosť celého európskeho priemyslu a zvýrazňuje rozdiely v cenách energií podľa európskych referenčných búrz ako TTF či THE a napríklad amerického Henry Hubu,“ konštatovali zamestnávatelia.
Slovenskí zamestnávatelia jednoznačne a dôrazne odsúdili ruskú agresiu na Ukrajine a vojnu vedenú voči ukrajinskému ľudu.
„V núdzi pomáhame a zamestnávame mnohých našich ukrajinských susedov, ktorí u nás našli útočisko a prácu v neľahkých životných situáciách. Vyjadrujeme nádej, že vojna sa čoskoro skončí a podarí sa dosiahnuť trvalý mier, ktorý je pre Ukrajinu akceptovateľný. Ubezpečujeme Vás, že sme pripravení aj po jej skončení podať pomocnú ruku v obnove Vašej krajiny,“ konštatovali zamestnávatelia.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: SITA, Denník N