Vláda našla spôsob, ako „stopnúť“ ruský plyn. Angažuje sa na projekte s novou trasou
- Ruský plyn na Slovensku z najväčšej pravdepodobnosti končí
- Nahradiť ho má plyn z Azerbajdžanu
- Ruský plyn na Slovensku z najväčšej pravdepodobnosti končí
- Nahradiť ho má plyn z Azerbajdžanu
Ešte koncom roka 2022 Slovensko dovážalo z Ruska 60 percent svojich dodávok plynu. Vlani sa pritom ruský plyn stával na európskom trhu čoraz vzácnejším a jeho pomer sa znížil z približne 40 na 10 percent. Teraz však k diverzifikácii zdrojov na Slovensku môže pomôcť plyn z Azerbajdžanu, informuje Trend.
Ruský plyn je totiž naďalej lacnejším práve pre ceny prepravy. Na konci tohto roka však vyprší tranzitná zmluva medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom. To znamená, že plyn z Ruska sa do Európskej únie už cez Ukrajinu nedostane.
Ak teda Ukrajinci skutočne ruský plyn zastavia, Európa bude musieť zháňať nové zdroje. Ich cenu vždy ovplyvňovala drahšia preprava a ako píše Trend, plyn z Azerbajdžanu od Kaspického mora cez balkánske krajiny preto znie optimisticky. Ide zároveň o ťah, ktorý by ukončil závislosť Slovenska a ďalších európskych krajín od Ruska.
Plyn z Azerbajdžanu
Trend podotýka, že slovenská vláda podporuje projekt zvaný Solidarity Ring. V rámci neho by sme plyn získavali z Azerbajdžanu prostredníctvom modernizovaných prepravných systémov. Transportoval by sa aj do Bulharska, Rumunska či Maďarska.
Plány nedávno potvrdila ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) po stretnutí s ministrom hospodárstva Azerbajdžanu Mikayilom Jabbarovom.
Saková tvrdí, že toto riešenie by bolo efektívne a súhlasí s ňou aj výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský. Trend podotýka, že podľa neho má Solidarity Ring za cieľ výrazne zvýšiť úroveň energetickej bezpečnosti na Slovensku a ukončiť závislosť od Ruska.
Do našej oblasti by sa mohlo v prvej fáze projektu dostať až päť miliárd metrov kubických zemného plynu z Azerbajdžanu, podotýka portál.
Ruské výkyvy v dodávkach
Ako sme ťa informovali v našom rozhovore s bývalým ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom, vojna na Ukrajine okrem iného prehĺbila výkyvy v dodávkach plynu z Ruska.
Spôsobovalo to výrazné riziko a štát viedlo k hľadaniu nových riešení.
Po útoku na Ukrajinu z roku 2022 došlo k prerušeniu tranzitu cez jeden z dvoch cezhraničných bodov na rusko-ukrajinskej hranici. Konkrétne sa tak stalo v Sochranovke, ktorú Rusi okupovali, a v prevádzke preto ostala len Sudža. Tadiaľ plyn prúdi aj z ruskej Sibíri cez Ukrajinu a Slovensko do Európy.
Od roku 2021 Gazprom a Kremeľ nezaplnili zásobníky plynu Gazpromu v EÚ. Následne prišli náhle a nevyspytateľné výkyvy v dodávkach.
Manipulácie s dodávkami spôsobili cenový šok, pripomína Karel Hirman. Pripúšťa však, že za to mohlo aj väčšie šetrenie plynu a teplejšie zimy. Minulý rok však ceny tejto komodity rapídne klesli a znížili sa tak devízové príjmy Gazpromu.
„Plus, Gazprom bude čeliť celej sérii arbitrážnych žalôb od svojich pôvodných klientov z EÚ, ktorým nedodal plyn. Tí medzitým podpísali a podpisujú nové kontrakty s inými dodávateľmi, čím sa trh pre ruský plyn – osobitne potrubný od Gazpromu – naďalej v EÚ zmenšuje v strednej a dlhodobej perspektíve,“ pripomenul exminister.
Zdroje: Trend, Archív SIU