Vláda rieši občianske združenie Šimečkovej mamy. Žiada, aby vrátila dotácie vo výške 160-tisíc eur

  • Vláda kritizuje občianske združenie Projekt Fórum
  • Požadujú vrátenie dotácie vo výške 160-tisíc eur
Na snímke Robert Fico a Michal Šimečka.
Vláda kritizuje OZ, kde je štatutárkou mama Michala Šimečku. (ilustračné foto) TASR/Pavel Neubauer, Martin Baumann
  • Vláda kritizuje občianske združenie Projekt Fórum
  • Požadujú vrátenie dotácie vo výške 160-tisíc eur

Slovenská vláda vyzýva predsedu opozičného hnutia Progresívne Slovensko Michala Šimečku, aby zverejnil všetky príjmy organizácií a združení, v ktorých majú zastúpenie jeho príbuzní a blízki. Táto požiadavka sa týka obdobia rokov 2010 až 2025 a zahŕňa aj preukázanie skutočného využitia získaných finančných zdrojov. Informovali o tom prostredníctvom tlačovej správy.

Výzva od vlády prichádza v čase, keď, ako tvrdia, dostali znepokojivú informáciu o čerpaní peňazí občianskym združením, kde je štatutárkou práve mama Michala Šimečku.

Začaté exekučné konanie

Vláda zdôvodňuje svoju výzvu informáciou, že orgány Európskej únie údajne začali exekučné konanie voči občianskemu združeniu Projekt Fórum, kde funkciu štatutára zastáva Marta Šimečková.

Kabinet v stredu (26. februára) vyhlásil, že „prijal so znepokojením informáciu, že príslušné orgány EÚ začali exekučné konanie proti slovenskému občianskemu združeniu (OZ) Projekt Fórum a od uvedeného OZ požadujú vrátenie dotácie vo výške takmer 160 000 eur“.

Dôvodom je podľa vlády „neschopnosť preukázať spôsob použitia finančných prostriedkov z EÚ“. Podľa vládnych predstaviteľov táto situácia negatívne ovplyvňuje dôveryhodnosť mimovládnych organizácií v SR pri čerpaní európskych fondov.

Vláda považuje exekučné konanie za dôkaz netransparentného nakladania s finančnými prostriedkami zo strany rodiny a blízkych Michala Šimečku.

„Spôsob čerpania finančných prostriedkov z rôznych dotačných schém rodinnými príslušníkmi a blízkymi osobami Šimečku bol dôvod na jeho odvolanie z funkcie podpredsedu Národnej rady (NR) SR,“ skonštatovali v tlačovej správe.

Zdôrazňujú, že verejné či európske prostriedky by nemali byť zneužívané na politické účely. „Odmietame účelovú obranu poslanca Šimečku, že ide o útok na jeho rodinu a blízke osoby, pretože je všeobecne známe, akú aktívnu protivládnu činnosť vyvíja otec poslanca NR SR,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Kopírovanie Elona Muska

Ešte včera líder Progresívneho Slovenska zverejnil na sociálnej sieti list, ktorý mu adresovala slovenská vláda. Úrad vlády sa v ňom odkazuje na programové vyhlásenie, v ktorom deklarujú, že nemôžu akceptovať politicky zamerané mimovládky, ktoré podľa nich ovplyvňujú verejnú mienku a politickú súťaž.

„Toto je škandál. Robert Fico osobne píše všetkým ministerstvám, aby jeho tajomníčke Vidovičovej vypracovali a poslali zoznam všetkých grantov a dotácií, ktoré poskytli nadáciám, občianskym združeniam a iným organizáciám. Rozmýšľam, či v kopírovaní Elona Muska zájde aj ďalej – máme sa pripraviť na mávanie motorovou pílou, prípadne na hajlovanie?“ pýta sa Michal Šimečka.

Dodáva, že mimovládne organizácie už dlhé roky suplujú zlyhania najmä Ficových vlád, starajú sa o starých, chorých, týrané ženy, vzdelávajú mladých ľudí, chránia našu prírodu, slobodu aj demokraciu. „A premiér, namiesto toho, aby im poďakoval, a sám konečne začal riešiť problémy ľudí na Slovensku, ich len okiadza a prenasleduje tu vymyslené prízraky,“ uzavrel.

Výzva Fica Šimečkovi

Startitup oslovil aj samotného Michala Šimečku. Podľa neho ide o spor starý viac ako desať rokov. „Je absurdné, že Úrad vlády SR dnes rieši účtovný spor nejakého občianskeho združenia a európskej agentúry EACEA z roku 2012. Ako keby ľudia na Slovensku nečelili skutočne vážnym problémom,“ uviedol pre Startitup.

„Ale zvykli sme si, že Robert Fico zneužíva štátnu moc a akékoľvek falošné zámienky na to, aby konštruoval kauzy proti mojej osobe. Aj teraz ide o ďalší neúspešný pokus. S dotknutým občianskym združením nemám nič spoločné, okrem toho, že nesiem priezvisko Šimečka,“ dodal.

Po jeho vyjadrení ešte opäť reagoval aj premiér. „V reakcii na odpoveď predsedu PS M. Šimečku opätovne uvádzam, že nejde o žiadnu účtovnú nezrovnalosť, ale o exekúciu európskych orgánov proti OZ, v ktorom je štatutárom matka pána Šimečku mladšieho. Ešte raz Vás žiadame, pán Šimečka, aby ste zverejnili údaje o všetkých grantoch a dotáciách z domácich a zahraničných zdrojov, ktoré v rokoch 2010 – 2025 dostala vaša rodina. Vieme, že ide o horibilnú sumu, zverejneniu ktorej sa aj tak nevyhnete,“ vyjadril sa Robert Fico prostredníctvom tlačovej správy.

Občianske združenie Projekt Fórum

Celá kauza sa týka neziskovej organizácia Projekt Fórum. Vznikol na jar 2006 v Bratislave a jeho autori ho založili s cieľom podpory vzdelávania, šírenia kultúry a vytvárania priestoru pre diskusiu a polemický dialóg. Stoja za ním podľa ich vlastného webu dve ženy – Andrea Puková a Marta Šimečková, mama Michala Šimečku.

Startitup sa na kauzu pýtal aj Projektu Fórum, a v prípade zaslania stanoviska, ho doplníme do článku.

Prvá spomínaná po štúdiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského začala pracovať v týždenníku Mosty. V roku 1996 spolu s Martou Šimečkovou vytvorila Andrea Puková prílohu Fórum v denníku Sme, neskôr pôsobila v týždenníku Domino-Fórum a opäť v denníku Sme.

Od roku 2004 prispievala do mesačníka OS a časopisu Anthropos. V roku 2005 získala štipendium Mileny Jesenskej vo Viedni na sériu rozhovorov o Európe. V roku 2014 vydala knihu Zaľúbení do Paríža, ktorú doplnili fotografie Petra Župníka.

Druhou ženou za projektom fórum je Šimečkova mama. Ako novinárka a tlmočníčka, ktorá publikovala pod menom Marta Frišová. Po roku 1989 pracovala ako redaktorka vo vydavateľstve Archa a neskôr redigovala česko-slovenský týždenník Mosty.

Spolu s Andreou Pukovou vytvorila prílohu Fórum v denníku Sme, pôsobila aj v týždenníku Domino-Fórum a v denníku Sme. Od roku 2004 je editorkou mesačníka OS. V roku 2005 získala štipendium Mileny Jesenskej vo Viedni na sériu rozhovorov o Európe.

Hlavnou činnosťou OZ je Projekt Salón.

Projekt Salón

Projekt Salón vznikol v roku 2006 ako online platforma, ktorá poskytovala denne aktualizovaný prehľad esejí a fejtónov publikovaných v európskej a svetovej tlači, so zameraním na strednú Európu. Na svojej stránke vysvetľujú, že inšpiráciou mu bol nemecký projekt Perlentaucher, ktorý vyhľadával kvalitné texty a prinášal ich zhrnutia.

Cieľom Salónu bolo sprostredkovať intelektuálny diskurz, nové pohľady a inovatívne myšlienky, a tak podporovať európsku verejnú debatu. V roku 2015 platforma čelila masívnemu kybernetickému útoku z IP adries registrovaných v Rusku, ktorý ju takmer úplne zničil. Napriek tomu sa vďaka podpore čitateľov podarilo časť obsahu obnoviť, no v novej ére sa Salón zameriava už iba na výber a publikovanie článkov, ktoré formujú európsky diskurz.

Salón je úzko spätý so Stredoeurópskym fórom, verejnou debatou konanou každoročne v Bratislave od roku 2009 pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie. Kým Salón funguje ako virtuálny priestor na šírenie myšlienok, Stredoeurópske fórum umožňuje ich živú diskusiu medzi spisovateľmi, vedcami, novinármi a ďalšími osobnosťami verejného života.

Článok sme aktualizovali 26. februára 2025 o 15:38 o vyjadrenia premiéra Roberta Fica.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TS Úrad vlády, Facebok/Michal Šimečka, Central European Forum, Salón, CRP

Najnovšie videá

Trendové videá