Vláda Roberta Fica začína. Toto sú ministri, ktorí budú vládnuť (PREHĽAD)
- Prezidentka v stredu 25.10.2023 o 14:00 hodine vymenuje novú vládu
- Vláda Roberta Fica pozostáva z nominantov Smeru, Hlasu a SNS
- Prezidentka v stredu 25.10.2023 o 14:00 hodine vymenuje novú vládu
- Vláda Roberta Fica pozostáva z nominantov Smeru, Hlasu a SNS
Už doslova o pár hodín zasadne do ministerských kresiel vláda Roberta Fica. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová už v stredu o 14:00 hodine vymenuje novú vládu, ktorú bude viesť Robert Fico zo strany Smer-SD. Túto informáciu zverejnil jej hovorca Martin Strižinec.
Deň predtým dostala prezidentka kompletný zoznam nominovaných členov novej vlády.
V utorok popoludní sa prezidentka stretla s ministrami z odchádzajúcej úradníckej vlády v Prezidentskom paláci. A rovnako aj so súčasným premiérom Ľudovítom Ódorom.
Koaličné strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS navrhli svojich kandidátov na pozície v novej vláde. Premiérom bude Robert Fico zo strany Smer-SD, pričom jeho strana získa šesť ministerstiev. Strana Hlas-SD získala sedem ministerstiev, zatiaľ čo strana SNS bude mať tri rezorty, pričom jeden z nich začne fungovať od 1. januára 2024.
Prinášame ti prehľad nových ministrov.
Robert Fico / SMER-SD – Predseda vlády
Významná postava slovenskej politickej scény, pričom má bohatú politickú kariéru. Tá už započala v 90. rokoch. Pôvodne bol členom Strany demokratickej ľavice (SDĽ), no po konfliktoch s vedením strany v roku 1999 opustil SDĽ a založil vlastnú stranu s názvom Smer – sociálna demokracia.
Smer však rýchlo získal popularitu a v roku 2006 sa Fico stal premiérom Slovenska. Jeho strana získala významné percento hlasov v parlamentných voľbách v rokoch 2006, 2010 a 2012. Počas jeho vládnutia však Slovensko čelilo kritike týkajúcej sa klientelizmu, nedostatočnej právnej kontroly a káuz spojených s oligarchami.
Jeho politická kariéra utrpela vážny úder po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v roku 2018. To viedlo k masovým protestom a odstúpeniu Fica z funkcie premiéra. Odvtedy sa pokúšal o rôzne politické manévre, vrátane kandidatúry na ústavný súd, pričom jeho politický vplyv postupne klesal. Napokon po parlamentných voľbách 2023 opäť mieri na premiérske kreslo. Príbeh Roberta Fica si môžeš prečítať tu:
Robert Kaliňák / SMER-SD – Ministerstvo obrany
Narodil sa v Bratislave v roku 1971 a študoval právo na Univerzite Komenského. Po štúdiu sa stal podnikateľom. Roberta Fica vraj prvýkrát spoznal na zástavke, keď mu so svojím Favoritom ponúkol odvoz. Neskôr vstúpil do politiky ako člen strany Smer. V roku 2006 bol menovaný za ministra vnútra.
Počas jeho pôsobenia mu kariéru poznačili kontroverzné kauzy, vrátane obvinení z podpory mafie a údajného plánovania únosu vietnamského občana. Kaliňák sa dostal pod verejný tlak najmä po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, čo viedlo k jeho rezignácii.
V roku 2022 boli Fico a Kaliňák obvinení zo zapojenia sa do zločineckej skupiny, pričom Kaliňák bol dokonca zadržaný a uväznený. V roku 2023 sa však politická situácia zmenila a obaja politici sa vrátili do popredia. Navyše, Ministerstvo spravodlivosti sa ospravedlnilo Robertovi Kaliňákovi za nezákonné vedenie trestného stíhania a väzobné stíhanie.
Profil Roberta Kaliňáka si môžeš prečítať tu:
Juraj Blanár / SMER-SD – Ministerstvo zahraničných vecí
Blanár je absolventom Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline a v minulosti pôsobil aj ako podpredseda zahraničného výboru parlamentu. Jeho skúsenosti v diplomacii sú však obmedzené v porovnaní s tradičnými diplomatmi. Píše o tom denník SME.
Denník tiež podotýka, že podobný prípad v minulosti sa týkal aj Zdenky Kramplovej, ktorá sa stala ministerkou zahraničných vecí v roku 1997, i keď nemala primeranú kvalifikáciu pre túto pozíciu. V minulosti Blanár pôsobil ako predseda Žilinského samosprávneho kraja. Je podpredseda strany a zároveň aj členom predsedníctva strany.
Ladislav Kamenický / SMER-SD – Ministerstvo financií
Ako píšu aktuality.sk, vstúpil do politiky bez väčšej pozornosti pred desiatimi rokmi a postupne stúpal hore po politickom rebríčku. Jeho nástup na ministerstvo financií v roku 2019 bol výrazným zvratom v jeho kariére.
V minulosti podporoval ľavicové politiky a kampaňoval s Ľubošom Blahom. Kamenický bude čeliť obrovskej výzve v podobe ozdravenia verejných financií, ktoré sú momentálne v katastrofálnom stave.
Kamenický je známy ako pragmatik, pričom má skúsenosti v oblasti ekonomiky a s financiami. Vo svojej politike sa často zhodoval so Ľubošom Blahom. Jeho hlavnou úlohou je teraz riešiť katastrofálny stav verejných financií na Slovensku a navrhnúť opatrenia na ich ozdravenie.
Boris Susko / SMER-SD – Ministerstvo spravodlivosti
Ako píše o ňom Denník N, je známy ako tichý, distingvovaný politik, ktorý je schopný vecne diskutovať a obhajovať záujmy strany Smer. Patrí medzi zástancov kontroverzného paragrafu 363 a podporoval Roberta Fica v rôznych kauzách. Je vyštudovaný právnik a brat bývalého šéfredaktora Playboya Petra Suska, ktorý bol slovenským veľvyslancom v Chorvátsku.
Richard Takáč / SMER-SD – Ministerstvo pôdohospodárstva
Nový minister agrorezortu na Slovensku predstavuje mladú generáciu politikov v strane Smer-SD. Vstúpil do veľkej politiky počas vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera, kedy získal skúsenosti v oblasti poľnohospodárstva a agrárnej politiky. Píše o tom denník Pravda.
Takáč si získal stúpencov medzi rôznymi skupinami poľnohospodárov a farmárov, čo mu pomohlo rásť v politike. Jeho úlohou teraz bude riešiť množstvo problémov v rezorte pôdohospodárstva a naplniť tak sľuby, ktoré dal počas predvolebnej kampane.
Jozef Ráž / SMER-SD – Ministerstvo dopravy
Jozef Ráž mladší, syn známeho speváka Joža Ráža zo skupiny Elán, bol nominovaný stranou Smer-SD na post ministra vnútra na Slovensku. Predtým pracoval ako šéf služobného úradu na ministerstve zdravotníctva a spolupracoval s Tomášom Druckerom. Ráž mladší a Drucker sa stretli už v Slovenskej pošte, kde obaja predtým pôsobili, informujú o tom Hospodárske noviny.
Ráž mladší má skúsenosti z verejného sektora vrátane práce na Ministerstve obrany a oblasti verejného obstarávania. Okrem svojej politickej kariéry je aj podnikateľ, vlastní kluby a hotely v Bratislave. Jeho otec Jožo Ráž je známy spevák, pričom ich politické názory sa líšia. Jožo Ráž mladší pôsobil aj ako štátny tajomník na Ministerstve obrany.
Matúš Šutaj Eštok / HLAS-SD – Ministerstvo vnútra
Dôverný spolupracovník Petra Pellegriniho sa stane novým ministrom vnútra na Slovensku. Ako píše portál aktuality.sk, Šutaj Eštok má za sebou pôsobenie v Správe štátnych hmotných rezerv, kde pracoval po boku kontroverzného Kajetána Kičuru, ktorý bol neskôr obvinený z korupcie. Do povedomia verejnosti sa zapísal najmä tým, že uňho našli zlaté tehly.
Jeho prechod do funkcie ministra vnútra vyvoláva isté obavy, pretože pred voľbami výrazne kritizoval vyšetrovateľov a politikov, ktorí boli stíhaní pre korupciu.
Teraz však tvrdí, že bude dodržiavať zásadu „padni, komu padni“ a nebude zasahovať do vyšetrovania.
Erik Tomáš / HLAS-SD – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny
Predtým dlhoročný bývalý novinár a reportér televízie Markíza. Bol hovorcom Roberta Kaliňáka, keď bol ministrom vnútra, neskôr pôsobil ako hovorca strany Smer-SD. Rovnako v roku 2020 odišiel zo strany Smer-SD a vstúpil do Hlasu k Petrovi Pellegrinimu.
Denisa Saková / HLAS-SD – Ministerstvo hospodárstva
Predtým bola členkou strany Smer-SD, no v roku 2020 opustila túto stranu a pripojila k Pellegrinimu. Vo voľbách v roku 2020 bola za Smer-SD zvolená za poslankyňu v Národnej rade so ziskom 144 100 preferenčných hlasov. Saková bola predtým aj ministerkou vnútra. Predtým pracovala v tomto rezorte ako šéfka sekcie informatiky.
Denisu Sakovú prezývajú aj „Kaliňák v sukni“. Práve ona ho nahradila v ministerskom kresle po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Avšak ani Saková nie je „bez kauzy“. V lete 2021 vyšla na povrch kauza Vata. Zločinecká skupina umelo navyšovala ceny projektov a peniaze odčerpávala cez svoje firmy. Zločiny sa mali diať v čase, keď ministerstvu šéfovala Denisa Saková a tiež počas ministrovania Roberta Kaliňáka.
Tomáš Drucker / HLAS-SD – Ministerstvo školstva
Bývalý manažér viacerých štátnych podnikov, vrátane Slovenskej pošty, a aj bývalý minister zdravotníctva a vnútra. Drucker založil politickú stranu s názvom Dobrá voľba, ktorá sa neskôr spojila s Hlasom.
Vo voľbách v roku 2020 Dobrá voľba nedosiahla vstup do parlamentu. Drucker bol ministrom zdravotníctva v tretej vláde Roberta Fica a neskôr aj ministrom vnútra vo vláde Petra Pellegriniho, kedy nahradil Roberta Kaliňáka.
Peter Kmec / HLAS-SD – Vicepremiér pre plán obnovy a eurofondy
V nedávnych predčasných parlamentných voľbách v roku 2023 bol Peter Kmec zvolený do parlamentu ako kandidát strany Hlas, pričom kandidoval z 85. miesta a získal takmer 3 200 priaznivcov.
Pôvodne sa angažoval v strane Smer, no v roku 2020 oznámil svoj odchod z tejto strany a rovnako vstúpil k Petrovi Pellegrinimu do strany. Pred svojou politickou kariérou pôsobil ako kariérny diplomat, pracoval v Spojených štátoch a Švédsku. V roku 1990 ukončil svoje štúdium na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov.
Richard Raši / HLAS-SD – Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie
Predtým pôsobil v strane Smer-SD. V roku 2020 oznámil v roku 2020 odchod z tejto strany a vstúpil projektu Petra Pellegriniho. V parlamentných voľbách v roku 2020 bol zvolený za stranu Smer-SD na post poslanca v Národnej rade Slovenskej republiky, pričom získal významnú podporu vo forme preferenčných hlasov. Predtým, v komunálnych voľbách v roku 2014, bol primátor Košíc.
Richard Raši sa stal aj podpredsedom vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu v roku 2018, keď vystriedal Petra Pellegriniho na tejto pozícii. Toto rozhodnutie bolo súčasťou menovania nového kabinetu. V minulosti bol lekár a v roku 2007 aj riaditeľ nemocnice v Bratislave.
Zuzana Dolinková / HLAS-SD – Ministerstvo zdravotníctva
Ide o právničku a bývalú predsedníčku Zväzu ambulantných poskytovateľov. Dolinková považuje Smer za extrémnejšiu stranu a preferuje Petra Pellegriniho ako lídra Hlasu. Hoci je veriaca, podporuje zlegalizovanie potratovej tabletky. Plánuje zmeniť systém výberu verejného zdravotného poistenia a zaviesť nový úrad na jeho spravovanie. Píše denník Postoj.
Dolinková odmieta zvyšovanie poplatkov v ambulanciách a na pohotovostiach, no chce motivovať lekárov. Zároveň nepodporuje zvyšovanie platov sestrám, pričom ale plánuje zlepšiť systém ich vzdelávania.
Martina Šimkovičová / SNS – Ministerstvo kultúry
Bývalá moderátorka televízie Markíza nominovaná na post šéfky rezortu kultúry v slovenskej vláde. Je známa svojimi kontroverznými názormi, vrátane homofóbnych a protiimigračných postojov, kvôli ktorým ju vylúčili zo strany Sme rodina, upozorňuje na to portál aktuality.sk.
Posledné roky pôsobila v dezinformačnej internetovej televízii Slovan, kde často pozývala politikov a osobnosti kritické voči vláde a proti-pandemickým opatreniam. Nedávno sa Šimkovičová a jej kolega Peter Kotlár vyhrážali novinárom, ktorí ich projekt označili za „proruskú televíziu“.
Tomáš Taraba / SNS – Ministerstvo životného prostredia
Tomáš Taraba je slovenský politik, ktorý sa stal známym svojimi kontroverznými postojmi a činmi. Pôvodne sa politicky angažoval v Kresťanskej a demokratickej únii – Demokratickej strane (KDH) a neskôr vstúpil do strany Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).
Jeho spojenie s ĽSNS vzbudilo kritiku, a aj keď má radikálno-nacionalistické názory, bez tejto strany by sa pravdepodobne nedostal do parlamentu.
Jedným z jeho kontroverzných činov bolo šikanovanie dcéry prezidentky Emmy Čaputovej na sociálnych médiách, kde zverejnil jej fotografiu z módnej prehliadky s posmešným komentárom. Tento príspevok vyvolal ostrú kritiku a prezidentka ho označila za politické dno.
Taraba je tiež známy svojimi proruskými postojmi a bol zaradený na zoznam proruských trollov spoločnosťou Gerulata Technologies. Okrem toho predložil návrh zákona na zákaz dúhových vlajok na štátnych inštitúciách, ktorý však neprešiel.
Politik má aj bohaté majetkové portfólio, ktoré zahŕňa viacero luxusných nehnuteľností vrátane bytu v prestížnom projekte Sky Park v Bratislave. Napriek tomu podnikal s kontroverznými osobnosťami, ako je bývalý siskár Peter Košč, ktorý bol obvinený z korupcie.
Pôvodným nominantom na šéfa envirorezortu bol Rudolf Huliak. Prezidentka Zuzana Čaputová informovala Roberta Fica v rámci prebiehajúcich konzultácií o novej vláde, že nevymenuje Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia.
Riadny chod ministerstva životného prostredia totiž podľa prezidentky nemôže zabezpečiť človek, ktorý svojimi vyjadreniami neguje dlhodobo platnú environmentálnu politiku tohto štátu a medzinárodné záväzky, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Kandidát, ktorý dlhodobo neuznáva vedecký konsenzus o zmene klímy a žiadna skutočná klimatická kríza podľa neho neexistuje, nemôže viesť a reprezentovať rezort, ktorého hlavnou úlohou je v zmysle zákona práve ochrana prírody a krajiny a klimatického systému Zeme.
Ján Krišanda / SNS – Ministerstvo cestovného ruchu
Ján Krišanda, ktorý bol kandidátom za stranu SNS pred voľbami v roku 2020, pričom viedol kontroverzné komunikácie s mafiánom Marianom Kočnerom. Na to jeho kandidatúru strana stiahla. Zriadenie nového ministerstva bolo podmienkou SNS pre ich účasť v koalícii so stranami Smer a Hlas.
Do vytvorenia ministerstva v januári bude Krišanda pôsobiť ako štátny tajomník na ministerstve školstva. Kontroverzné komunikácie Krišandu s Kočnerom zahŕňali tématické diskusie o ovplyvňovaní súdov a obchodoch so štátom, píše o tom denník SME.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Redakcia, SME, Aktuality.sk, Aktuality.sk, SME, Hospodárske noviny, Postoj, Aktuality.sk, Pravda, Denník N